Капельник для даху види, особливості монтажу
Покрівельне покриття захищає горище і сам будинок від опадів і негативного впливу інших природних факторів. Але без допомоги добірних елементів досягти хороших результатів не вдасться. Поряд з коньковими планками, важливу роль відіграє капельник для даху, що захищає фронтон і карниз від води.
Що таке капельник і для чого він потрібен?
Розглядаючи пристрій крапельника, можна сказати, що це фартух свеса. Іншими словами, металева планка, закріплена до фронтону і карниза для захисту фасаду будівлі від води.
Її робота виглядає так:
- дощова або тала вода стікає по покрівельного покриття з скатів даху, потрапляючи на пластину, тобто капельник;
- стікаючи з фартуха, вода потрапляє в жолоб, а з нього по водовідведенню йде від будівлі.
У літню пору фартух відводить від фасаду воду, не давлячи розвиватися цвілі на стінах і краю покрівельного простору. Планка запобігає вимивання розчину і захищає карнизи від гниття.
Взимку капельник перешкоджає крижаному наросту проникати під покрівельне покриття. Крім осаду, планка захищає край покрівлі від сильних поривів вітру, тим самим додатково зміцнюючи її.
З естетичного боку фартух прикрашає зовнішній вигляд даху, надаючи їй закінченого вигляду. За допомогою крапельника можна зробити найпростіше відведення води від стін або спорудити складну систему з каналами водозбору, провідними в накопичувальні ємності або канави. Установка фартуха можлива не тільки по краю даху. Її монтують над вхідними дверима або вікнами для захисту отворів.
Пристрій крапельника
Зовнішній вигляд крапельника нагадує вигнуту металеву смугу, з чим можна впевнитися на фото. Він схожий на коньковую планку для профнастилу, тільки має іншу форму. Виготовляють доборний елемент з листової оцинковки. Зверху наноситься захисний полімерний шар, який може мати різний колір. Це допомагає підібрати фартух під будь-які відтінки покрівельного покриття.
Існуючі види крапельників
Всього існує два види планки, призначені для різного місця кріплення, що визначає їх назву:
- Карнизна планка.
Як видно з назви, монтується безпосередньо на карнизи будівлі. Форма крапельника має 2 загини. Один з них розташований між спідницею і фартухом для їх розділу. Інший загин збільшує жорсткість самого виробу. Правильно облаштована конструкція даху має водостоки. Перед їх установкою карниз обвішується кріпильними крюками, а разом з ними монтуються планки. Весь процес відбувається до укладання покрівельного покриття. Кріпити капельники треба внахлест приблизно 20-30 мм, тому знаючи довжину одного елемента легко розрахувати загальна кількість на всі карнизи.
- Фронтонні планки
Використовуються спільно з м’якою покрівлею, наприклад, бітумною черепицею. Вони призначені для захисту схилу фронтону від негативного впливу опадів. Капельник кріплять зверху підкладкового килима від краю даху, де він з’єднується з карнизною планкою, і рухаються в бік конька. Спільно з жорстким покрівельним покриттям фронтонні капельники не використовуються, їх замінюють торцевими лиштвами.
Як виглядає фронтонний фартух можна побачити на фото:
А на цьому фото зображена карнизна планка:
Установка крапельників
Кріплення планок виконують на завершальному етапі будівництва даху до початку укладання покрівельного покриття. Під час робіт треба врахувати структуру вироба. Капельники зверху покриті полімерним шаром, який згорає при розрізі болгаркою. Якщо потрібно вкоротити один з елементів, краще це зробити ножицями по металу або електролобзиком.
Кріплення карнизних крапельників
Покрокова інструкція кріплення планок до карнизу виглядає наступним чином:
- Спочатку монтують гаки під жолоби водостічної системи. На цьому етапі знадобитися зміцнить карнизну частина риштування, щоб вона не деформувалася разом з покрівельним покриттям від ваги води або льоду. Наступними укладають по одній штуці карнизні планки. Треба дивитися, щоб вони лежали як би натягнутими і не бовталися.
- Першу планку фіксують саморізами кроком близько 200 мм. За нею укладають наступний елемент внахлест з першим не менше 20 мм. Фіксацію виробляють аналогічним способом. Щоб через отвори волога не просочилася до дерев’яної обрешітки, під капелюшки саморезов підкладають гумові ущільнювачі. Іноді ребра жорсткості можуть заважати стикувати елементи. У цьому випадку їх треба просто зрізати ножицями по металу.
- Виробник на планки завдає плівкове покриття, вберігає виріб від подряпин при транспортуванні. Його треба обов’язково зняти перед монтажем. Після фіксації саморізами кожного елемента виконують контрольний огляд на щільне його прилягання. У будівельників є маленька хитрість, яка передбачає підкладку листової гуми під капельник. Вона на 100% запобіжить проникненню вологи під планку.
За такого методу монтують всі карнизні елементи, тільки потім переходять до укладання покрівельного покриття.
Кріплення фронтонних планок
Якщо покрівельним покриттям буде бітумна черепиця, після карнизної планки приступають до монтажу фронтонних елементів. Порядок виконання робіт наступний:
- Монтаж фронтонних елементів починають знизу ската даху, тобто від карниза. Це обумовлено правильним напрямком стоку води. Нижній кінець першої фронтонной планки стикуються з краєм останнього карнизного крапельника. З’єднання виконують накладкою верхнього кінця на нижній не менше 20 мм. Точку перетину фіксують цвяхами в шаховому порядку кроком 1 цвях на 100 мм. Для герметичності стик обробляють мастикою.
- Подальше кріплення планок йде таким же шаховим порядком, тільки з кроком в 1 цвях через 150 мм. Фронтальні елементи теж мають ребра жорсткості, які можна при потребі підрізати на стиках. Аналогічно видаляють захисну поліетиленову плівку.
- На м’якій крівлі треба врахувати правильність розташування фронтонних планок. Вони повинні бути закріплені зверху підкладкового матеріалу, а поверх крапельниць наклеюють карнизну черепицю. Після монтажу всіх крапельниць йде укладання гонт щодо першого ряду з перекриттям наклеєною карнизної черепиці.
Змонтований на фронтоні капельник не повинен заважати вентиляції підпокрівельного простору. Для бітумної черепиці оптимальний вигин фартуха вважається 130°.
Габарити крапельників і їх вартість
Перш ніж купити планки на весь будинок необхідно підрахувати їх кількість, а для цього треба знати довжину одного елемента. Стандартний розмір будь-якого крапельника становить 1-2 м. Але бувають і проміжні моделі довжиною 1,5 м. Природно, від розмірів залежить їх ціна. Щоб дізнатися приблизні витрати на покупку, роблять розрахунок шляхом вимірювання довжини 3 сторін місця кріплення планок. Орієнтовна ціна 1 п. М коливається від 70 до 220 руб. Якщо самостійно змонтувати капельники не виходить, доведеться передбачити додаткові витрати за послуги найманих робітників. Ціна таких робіт становить в межах 100-300 руб. / П. м.
Встановлений капельник для даху буде правильно функціонувати за умови проведення щорічних профілактичних робіт з очищення водостоків від сміття.