Мабуть, найлегше рішення – дах з бітумної черепиці.

На жаль, на світі немає нічого вічного. Навіть непорушні гори схильні до процесу руйнування. Що вже говорити про наших покрівлях. Заселяючись в новий будинок, рідко хто думає про те, що навіть найміцнішою покрівлі коли-небудь знадобиться ремонт. Причому немає різниці, чим вона покрита – дерев’яної дранкою або композитної черепицею.

При виборі матеріалу для покриття даху ми керуємося трьома основними критеріями: ціною, терміном служби, зручністю (щоб було не тільки тепло і сухо, але і поменше шуму під час дощу або в період дозрівання жолудів, шишок). Наше завдання – збалансувати ці три параметри.

Мабуть, найлегше рішення – дах з бітумної черепиці. З урахуванням ціни самого матеріалу, простоти його монтажу, характеристики гнучкої черепиці одні з кращих. Їх відрізняє хороша звуко- / теплоізоляція, високий рівень стійкості до дії вологи, різних атмосферних явищ. Таке покриття не гниє, не іржавіє, стійко до грибків і плісняви.

Гнучкість бітумної черепиці не тільки дозволяє здійснювати найсміливіші дизайнерські проекти даху, але і забезпечує надійну герметичність стиків. Завдяки саме цій якості досить легко і просто зробити ремонт і виправити дефекти, що виникли в процесі експлуатації будівлі.

Коли необхідний ремонт даху?

Якщо вибрати якісний матеріал і дотримуватися всі технологічні вимоги при монтажі, бітумна покрівля прослужить багато років, не доставляючи своїм господарям ніяких турбот. Для цього необхідно облаштувати підпокрівельну вентиляцію, щоб виключити утворення конденсату. Створення «покрівельного пирога» з обов’язковим використанням тепло- / пароізоляції також є необхідною умовою для довгострокової служби гнучкої черепиці.

Саме покриття з бітумної черепиці в якомусь спеціальному догляді не потребує. Хоча взимку, в сильні снігопади, незайвим буде почистити сніг пластиковою або дерев’яною лопатою, залишаючи приблизно 10 см недоторканими, щоб не пошкодити бітумний шар. У міжсезоння, якщо є можливість, покрівлю бажано очищати від бруду, пилу, сміття водою зі шланга. Це дозволить легше виявити дрібні дефекти і пошкодження.

Якщо під час огляду були виявлені:

  • механічні пошкодження через падіння гілок, граду,
  • зношеність покриття або дефекти, отримані в результаті неякісного догляду, – потертості, тріщини, відколи, відшарування,

відкладати ремонт і заміну покрівлі не можна.

усунення протікання

У загальноприйнятому розумінні протікання – це ллється зі стелі вода. Але це не завжди так. Бувають протікання покрівлі, про які ми навіть не здогадуємося, але які здатні пошкодити її повністю, аж до руйнування. Тому так важливі щорічні обстеження даху. Протікання мають різну природу:

  • Зливові – вода протікає під час або відразу після дощу.
  • Снігові – пов’язані з таненням нижнього шару снігу.
  • Сухі – проявляються в суху погоду через конденсат, що утворюється в підпокрівельному просторі.
  • Блукаючі – які пов’язані ні з опадами, ні з конденсатом. Виявляються в будь-який час через мікротріщин в гнучкої бітумної черепиці, утворених в результаті порушення технології укладання або тривалої експлуатації.

Ремонт бітумної покрівлі виконується в суху погоду, при температурі повітря вище +5 ºС. Якщо в плитці гнучкої черепиці невеликі тріщини, проводиться герметизація. Пошкоджена плитка підводиться, змащується зсередини бітумних герметиком. Потім необхідно щільно притиснути її на місце, обробити лицьову частину пошкодженої ділянки і всі стики з сусідніми плитками.

Якщо пошкодження серйозніші, буде потрібно ремонт і заміна однієї або декількох плиток. Для цього місце ремонту потрібно ретельно очистити від пилу. Над пошкодженої плиткою за допомогою металевого шпателя акуратно піднімаються плитки верхнього ряду, ножем вирізують отвори під капелюшками кріпильних цвяхів, а дефектну ділянку видаляється. Потім обценьками з підкладкою шматка фанери виймаються цвяхи.

Знежирена внутрішня сторона нової плитки покривається бітумним герметиком, вона вставляється на місце пошкодженої, під верхній ряд, щільно притискається і закріплюється цвяхами. Всі стики нової плитки покриваються герметиком. Під час ремонту по покрівлі потрібно ходити в м’якому взутті, використовувати трапи, загорнуті щільною тканиною, і страхувальні ремені. У разі виявлення слідів вологи під пошкодженими плитками слід просушити вологу пальником.

Поточний, капітальний ремонт та заміна покрівлі з бітумної гнучкої черепиці

Будь-яке пошкодження даху або витік вимагає ремонту гнучкої бітумної черепиці. Сам ремонт покрівлі може бути аварійним, поточним або капітальним. З аварійним все зрозуміло, а в чому відмінність поточного від капітального ремонту?

Якщо під час періодичного огляду даху дефекти, пошкодження, протікання виявлені на менш ніж на 30% площі покрівлі, виконується поточний ремонт. Дах ретельно очищається від пилу, бруду; підраховується кількість аркушів гнучкої черепиці, які підлягають ремонту і заміни; визначається повний обсяг робіт.

Щоб здешевити поточний ремонт або в разі, якщо плитки гнучкої черепиці спеклися між собою, можна виконати латання. Пошкоджена ділянка ретельно зачищається до видалення сланцевої крихти, а зверху на нього встановлюється латочка з того ж матеріалу з перекриттям не менше 10 см.

Якщо пошкоджено понад 50% поверхні або виявлені незворотні зміни стану силового набору, потрібен капітальний ремонт і заміна покрівлі. Капітальний ремонт виконується влітку в суху погоду. Покрівля повністю очищається від старого покриття і підкладки. Обов’язковим етапом після цього повинна бути повна інспекція обрешітки, всього силового набору, а також «покрівельного пирога». При необхідності дефектні деталі замінюються на нові.

Якщо передбачається подальший монтаж покрівлі з гнучкої черепиці, а на старій даху не була передбачена подкровельная вентиляція, її необхідно зробити. Після натягу гідроізоляції потрібно встановити на обрешітку контробрешетку з вентиляційним зазором близько 50 мм. Потім дах обшивається суцільним водостійким настилом з фанери, ОСБ або сухий евровагонки, а зверху на підкладку укладається бітумна черепиця.