У цій статті будемо розповідати, що собою являє шатровий дах, чому вона так названа, з яких конструктивних елементів складається. А також розберемо технологію її спорудження. Крім того, прочитавши статтю, Ви дізнаєтеся, чому дах такого типу вважаються одними з найскладніших, і з яких причин на їх будівництво потрібно більше часу, ніж, скажімо, на двосхилі.
Що собою являє шатровий дах
Багато хто може сказати, що шатрова покрівля – це якраз та дах, яка показана на фото вище. Тобто це чотири однакових ската трикутної форми. Насправді, на малюнку показаний класичний варіант покрівельної конструкції даної модифікації. Але це всього лише один приклад. І в його основі лежить будинок квадратної форми.
Якщо говорити про шатрових конструкціях, то свою назву вони отримали за рахунок того, що всі схили даху впираються в одну точку, як із шатрами. А скатів може бути кілька, але не менше чотирьох. Наприклад, якщо будинок має круглу форму, то покрівельну конструкцію можна спорудити з п’яти або шести скатів. І це не межа. Просто чим більше скатів, тим складніше конструкція. А так як багато приватних будинків мають форму прямокутну, то класична модель тут найбільш доречна.
Покрівельна конструкція шатрового типу конструюється і формується на принципі симетричності. Саме тому її зводять над будівлями, відповідної форми – круглої, квадратної, шести-, восьмикутної і так далі. В цілому, немає проблем звести її та над прямокутним будинком, як і показано на першому малюнку, але конструктивно це складно, тому найчастіше в таких випадках перевагу віддають вальмовой даху.
Конструктивні елементи шатрової покрівлі
Влаштування шатрового даху – це кілька стандартних елементів. Далі будемо розбиратися з класичною модифікацією.
-
Коник шатрового даху . Треба зазначити, що як такого коника, в класичному розумінні цієї конструкції, тут немає. Є так званий коньковий вузол. Це точка з’єднання верхніх кінців крокв. Саме коньковий вузол утворює пік шатрової конструкції.
-
скати . У нашому випадку їх чотири. Формуються вони кроквами і нарожнікамі. Останні це все ті ж кроквяні ноги, тільки вони впираються верхніми кінцями не в коньковий вузол, а в основні крокви. Тому нарожнікі мають укорочену довжину. Їх кількість визначається розмірами ската. Чим більше за площею останній, тим більше нарожніков доведеться встановлювати, щоб забезпечити необхідну несучу здатність даху.
-
звиси скатів . Вони можуть формуватися кроквяної системою за рахунок випусків крокв за межі стін будівлі. Або за допомогою кобилок – це короткі крокви, які кріплять до основних елементів кроквяної системи, щоб подовжити їх.
На нашому сайті Ви можете ознайомитися з самими популярними ділянками для будівництва заміського будинку . У фільтрах можна виставити бажаний напрям, наявність газу, води, електрики та інших комунікацій.
Переваги даху шатрового типу
Покрівельна конструкція шатрового типу досить складна в проектуванні і непроста в монтажі, у всякому разі, це трудомісткий процес. Але архітектори і дизайнери говорять про те, що шатрові дахи є власниками досить серйозних переваг перед іншими конструкціями. Адже не дарма вони так популярні серед заміських забудовників. У чому ж полягають ці переваги:
-
Відмінні аеродинамічні якості . Вони дозволяють даху такої форми справлятися не просто з сильними вітрами, але і з ураганними поривами.
-
Зводити шатрову покрівельну конструкцію можна під кутом нахилів ската в межах 20-50 ° . Це вирішує проблему очищення даху від снігу. Тобто при такому куті снігові опади не затримуються на покрівлі. А значить, чистити шатрову покрівлю взимку необов’язково.
-
Під дахом цього типу легко організувати мансарду . Правда, так як у такій даху немає фронтонів, доведеться встановлювати мансардні вікна. Втім, встановити вікна цього типу сьогодні не є проблемою, так що це не можна вважати мінусом в сучасному будівництві.
-
Оригінальна форма – якщо ви стикалися з інших видів дахів.
Технологія спорудження шатрових покрівельних конструкцій
В першу чергу проводять розрахунок шатрового даху. Тобто визначають кількість необхідних елементів, їх розміри і перетин. Це важливий момент, від якого буде залежати несуча здатність всієї покрівельної конструкції. Тут в основному враховують розміри і форму будинку, снігові і вітрові навантаження в регіоні, де проводиться будівництво, а також – чи буде під дахом організовуватися житлові приміщення.
Насправді це складний процес, що вимагає знань і досвіду проведення розрахунків. Сьогодні в інтернеті на різних будівельних порталах виставлені спеціальні онлайн-калькулятори, за допомогою яких такий розрахунок можна зробити. Деякі з них, за відгуками фахівців, досить точно можуть розрахувати найпростіші варіанти. Але остаточний розрахунок все-таки повинен робити професіонал – жоден калькулятор «не розкаже», які в нього закладені формули і похибки.
Тепер переходимо до розбору кроквяної системи шатрового даху. У цій конструкції можуть бути використані як висячі крокви, так і похилі.
Особливості наслонних крокв
Під наслонние обов’язково встановлюють опору. Зазвичай це брус великого перерізу, який підтримує коньковий вузол. Тобто на нього будуть упиратися основні кроквяні ноги своїми верхніми кінцями.
Цю опорну стійку кріплять або до несучої балки, або до несучої внутрішньої стіни, або до бетонної плити перекриття. Тобто під неї встановлюють тільки надійне підгрунтя. При цьому кріпляться крокви до опори різними способами. На фото нижче показаний один з варіантів, де використовуються спеціальні металеві перфоровані кронштейни П-образного типу, як найпростіший варіант.
Висячі крокви на шатрової даху
Що стосується висячих крокв, то з’єднуються вони у верхній точці спеціальним вузлом. Давайте розберемося, як це роблять. Отже, класична дах шатрового типу – це чотири основних крокв, які впираються нижніми кінцями в кути будинку. А точніше, в покладений мауерлат, до якого кріпляться обов’язково.
-
Якщо кут нахилу скатів відомий , То за цим параметром встановлюють одну кроквяну ногу, закріплюючи до мауерлату і підставляючи під неї тимчасові підпори. Це можуть бути стійки з рейок або дощок, укосіни.
-
Потім точно також встановлюють і три інші стропіли . Але при цьому треба враховувати, що чотири кроквяні ноги повинні впертися один в одного. Це і є основа надійності конструкції.
-
тепер необхідно верхні кінці крокв закріпити між собою , Щоб вони «не роз’їхалися» в сторони. Тут досить великий вибір кріпильних виробів. Із сучасних – перфоровані металеві пластини, які згинають і укладають між двома кроквами і кріплять до них саморізами по дереву.
На фото вище показаний інший варіант кріплення крокв, споруджених зі здвоєних дощок перетином 50х200 мм. Зверніть увагу, що між двома протилежно монтуються кроквами встановлений невеликий відрізок дошки (50х200 мм). При цьому самі кроквяні ноги до кінця не впираються один в одного. Зазор залишений спеціально, щоб в нього помістилися дві інші крокви, розташовані в перпендикулярній площині. Тобто в цьому випадку відрізок дошки виконує функції сполучного елемента. До нього всі елементи кроквяної системи і кріпляться.
Отже, основні крокви встановлені і закріплені. Тепер залишається встановити нарожнікі. Тут нічого складного немає, їх підрізають по необхідної довжині і рівномірно встановлюють по площі скатів. Важливо – якісно провести кріплення до основних кроквяних ніг. Наприклад, на тому ж фото вище видно, що в якості кріплення використані болти або шпильки. Це одне з найбільш надійних видів кріплення. Що стосується кріплення нижніх кінців, то тут кріплення проводять до мауерлату.
Елементи шатрового даху
В принципі, дах готова. Залишається тільки демонтувати тимчасові підпори, набити обрешітку і укласти покрівельний матеріал. Але необхідно позначити, що шатрова покрівля та її конструкція можуть бути різних розмірів. Якщо такий дах споруджують над невеликою альтанкою, то цими операціями можна обмежитися. Якщо проектом запланована шатрова конструкція над великим будинком, тоді збільшують кількість елементів, за допомогою яких підвищують надійність даху. Які елементи ще використовують при спорудженні шатрових покрівель:
-
опорні стійки . Їх зазвичай встановлюють під основні крокви. Частота установки залежить від перетину крокв і перетину стійок. Чим товщі кроквяні ноги, тим частіше доведеться встановлювати опори. Якщо вибрати дошки під опори більшого перетину, то крок можна збільшити.
-
підкоси . Їх використовують замість опорних стійок. Назва ці елементи отримали тому, що їх монтаж проводять під кутом 45 °.
-
ригеля , Вони ж затяжки. Це горизонтально змонтовані бруси, за допомогою яких стягують між собою протилежно розташовані по кутах кроквяні ноги. Їх призначення – гасити навантаження від розпирання, яка діє на стіни споруди. Перетин затяжок вибирається за принципом – чим вище розташовується цей елемент, тим більше він повинен бути в перерізі.
-
Дуже рідко, але іноді встановлюють подскатний прогін . Це горизонтальний брус, який встановлюють під крокви і нарожнікі одного ската. Під нього обов’язково монтують стійки.
Пропонуємо ознайомитися з відеоматеріалом, в якому схематично показаний один з варіантів споруди шатрового даху
Висновок по темі
Дуже важливо розуміти той факт, що дахи шатрової конструкції вимагають симетричності форми самого будинку. Це головне і єдина вимога, яку дозволяє такі покрівлі споруджувати. Що стосується покрівельного покриття, а відповідно типу обрешітки, то тут немає ніяких обмежень.
Оцініть статтю, ми старалися для Вас