Водостічні системи. Технологія монтажу водостічних систем

Водостічні системи служать для відводу опадів з похилого даху. Різні виробники гарантують термін служби від 5 до 12 років при дотриманні правил монтажу та експлуатації. Але часто можна побачити зовсім недавно встановлену, але вже пошкоджену водостічну систему. З власного досвіду можу сказати, що все обірвані і провисшие системи, які мені доводилося бачити, були встановлені з порушеннями технологій монтажу. Тому в цій статті розглянемо основні правила монтажу, які забезпечать надійну роботу вашого водостоку на весь гарантійний термін і навіть довше, а також наведемо приклад розрахунку водостічної системи по необхідній кількості пропускаються опадів.

Види водостічних систем

Зараз у продажу є безліч найрізноманітніших водостічних систем:

  • в залежності від способу організації водостоку: внутрішні і зовнішні;
  • від сировини: металеві та полімерні;
  • за типом з’єднання елементів: системи на гумовій прокладці і клейові.

І у кожного водостоку є деякі, тільки йому притаманні, особливості монтажу. На них виробники зазвичай звертають увагу в своїх інструкціях по монтажу, які ви обов’язково вимагайте, купуючи водостічну систему. Але у всіх систем є загальні правила монтажу, на які потрібно звернути особливу увагу.

Якщо в цій статті пишеться «водостік» або «водостічна система» і не вказується її конкретний вид, то це означає, що дана особливість монтажу – загальна для всіх водостічних систем. А для тих моментів, які стосуються тільки одного виду системи, буде вказано конкретний вид системи про який йде мова, наприклад, «пластиковий водостік на гумовій прокладці».

Основну функцію відводу води виконують жолоби і труби. А для їх з’єднання між собою і кріплення до покрівлі використовуються різні аксесуари. До аксесуарів відносяться: воронки, заглушки, кронштейни, коліна і інші пристосування. Докладніше в статті: Водостічні системи. Влаштування водостічних систем .

Тому і сам монтаж водостоку складається з кріплення основних елементів і аксесуарів в певній послідовності.

Послідовність установки водостічної системи

1. Спочатку необхідно визначити яке буде кількість і розташування водостічних труб (Описано в розрахунку нижче). Після чого, в місцях установки водостічних труб встановлюємо водоприймальні воронки. З воронки монтаж слід починати для систем, в яких водоприймальні воронки працюють ще й як з’єднувач жолоба. У таких воронках на кінцях передбачити пристрої для герметичного з’єднання з жолобом – гумові ущільнювачі або місце для нанесення клею для клейових систем. А також такі воронки самостійно кріпляться безпосередньо до покрівельної конструкції кронштейнами. Тому монтаж починається саме з них.


водоприймальна воронка

Якщо ж Ваша водостічна система з такими воронками, які кріпляться не до покрівельної конструкції, а безпосередньо до жолобу, то водоприймальну воронку, звичайно ж, монтують вже після установки жолобів. У тому місці жолоби, де буде кріпитися водоприймальна воронка потрібно вирізати отвір, до того як монтувати жолоб.


Нанесення на жолобі контуру прийдешнього отвори під воронку

Для цього на ньому наноситься контур, мелкозубчастой ножівкою вирізається отвір, краї зачищаються.


Підготовка отвору під воронку

Після чого, воронка кріпиться до жолобу: для клейової системи – клеєм, для металевої системи – механічно (замикається фіксатор на передній частині воронки і жолоби).

2. Кріпимо тримачі жолоба (кронштейни) на відстані, рекомендованому в інструкції по монтажу. Для пластикових водостоків воно становить, як правило, 50-60 см, для металевих – 70-150 см. Кріпимо таким чином, щоб забезпечити ухил жолобів до вирви близько 2-3 мм на м.п. жолоби. Для цього встановлюємо крайній тримач в найвищій точці, натягуємо шнур між ним і воронкою, і вже по шнуру встановлюємо інші власники.

Тримачі кріпляться на лобову (вітрову) дошку.

Примітка: Перед установкою переконайтеся, що лобова дошка встановлена ​​рівно, тому що нерівна лобова дошка може негативно вплинути на роботу встановленої на неї водостічної системи.


Установка тримачів жолоба на лобову дошку

Якщо ще не укладено покрівельне покриття, то можливий також варіант кріплення власників на кроквяну ногу.


Монтаж держателей жлоба на крокви

Найчастіше власники жолоби для кріплення до лобової дошки виробники пропонують пластикові, а для кріплення до крокв – металеві. Один власник витримує в середньому до 75 кг. Багато хто, почувши таку цифру, приймають, на їхню думку, економне і правильне рішення – поставити менше власників! Але це одна з головних помилок при монтажі водостоку. Тому що важливо не те, яку вагу витримує один власник, а яка площа обпирання жолоби. Наприклад, одна ніжка столу легко може витримати покриття столу, але ж адже із зрозумілих нам причини біля столу все-таки чотири ніжки … Той же принцип працює і для кріплення ринв власниками. Якщо це не врахувати, то наслідки вельми плачевні: жолоби викручує, вони починають провисати і в результаті просто обриваються … Тому економне на перший погляд захід виливається в часткову, а іноді і повну заміну жолобів і власників.

3. Укладаємо жолоби в утримувачі в напрямку – починаючи від воронки. Край жолоба щільно вставляється в фіксатор на краю тримача жолоба і як-би замикається. Жолоби герметично з’єднуємо між собою за допомогою сполучних елементів, спеціальних клейових складів або спайки, в залежності від типу системи. Пам’ятайте, що в разі клейового з’єднання демонтаж після повної збірки системи і повторний монтаж зробити буде вже не можна.

Для різання жолобів пластикової системи використовуємо ножівку або болгарку. Задирки зачищаються напилком. Металеві ж труби і жолоби можна різати болгаркою, тільки ножицями по металу, так як при різанні під впливом температури вигорає і розшаровується захисне покриття водостоку. З цієї ж причини треба зафарбовувати краю зрізу труби або жолоби металевої водостічної системи спеціальною фарбою.

Жолоб встановлюємо так, щоб його край був нижче лінії продовження даху. Це потрібно для того, щоб під час сильного дощу уникнути “перехлестиванія” води за його край, а також, щоб сповзає з даху якомога меншої кількості потрапляв в жолоб.


Рівень установки жолоба щодо рівня даху

4. Щоб вільно вивести воду з підпокрівельного простору і направити її в водостік, встановлюється спеціальний елемент – капельник.


установка крапельника

Його пригвинчують до крокви так, щоб він заходив всередину жолоби приблизно на 1,5-2 см.

5. Далі кріпимо до жолобів кути там, де потрібно обійти ріг будинку або виступаючі частини фасаду, такі як, наприклад, еркер.


установка кутів

також кріпимо бічні заглушки до торців жолоби.


Монтаж заглушки жолоба

6. Приступаємо до монтажу водостічних труб, робимо це зверху вниз, тобто від воронки. Труби до стіни кріпимо так, щоб відстань від водостічної труби до стіни будинку було 3-8 см.

7. Труби з’єднуємо за допомогою з’єднувальних муфт і кріпимо до стіни хомутами через кожні 1-2 м, в залежності від рекомендацій постачальника.


Хомут для кріплення водостічної труби до стіни

8. Якщо необхідно, встановлюємо разветвители труб (трійники).


установка трійників

9. Кріпимо нижній відвід водостічної труби (слив).


злив

Між зливом і грунтом залишаємо відстань мінімум 30 см, а якщо планується установка системи лінійного водовідводу, то 15 см.

Необхідні інструменти для монтажу водостічної системи

Олівець, лінійка, шнур, рулетка, цвяхи, шурупи, молоток, викрутка, ножівка.

Температурні умови монтажу водостічної системи

Пластикові водостічні системи забороняється монтувати при температурі нижче 5 С, так як вони можуть потріскатися від механічних навантажень при нарізці, кріпленні і т.д. А також більшість пластикових водостоків небажано зберігати в упаковці на відкритому сонці.

Металеві ж системи можна монтувати при будь-яких погодних умовах.

Захист водостічних систем від кліматичних впливів

Під час експлуатації водостічна система піддається кліматичним впливам, таким як перепади пемператури, обмерзання взимку і засмічення листям восени.

Лінійне розширення водостоку від температурних деформацій

Якщо не передбачити спеціальні заходи, загрожує пошкодженням жолоби. У Бесклеевой пластикових системах відсутнє жорстке кріплення жолобів один до одного, таким чином, в разі лінійного розширення, жолоб ковзає по гумовим ущільнювачам в місцях з’єднання жолобів і не деформується.


Соеденітль жолоби з гумовим уплотнітлем

А в клейових пластикових системах кріплення жолобів один до одного жорстке. Тому для компенсації лінійного розширення потрібно встановлювати компенсатор жолоби (Розширювальний елемент) в найвищій точці жолоби і / або компенсуючу воронку (Розширювальну воронку), в яку з двох сторін входять вільно укладені кінці жолобів.


Компенсатор жолоби (розширювальний елемент)


Компенсирующая воронка (расширительная воронка)

Металеві системи мають відносно невеликі лінійні розширення при перепадах температури в порівнянні з пластиковими водостоками, але, тим не менше, для компенсації цих невеликих лінійних розширень теж використовуються гумові ущільнювачі або компенсатори.


компенсуючий жолоб

Особливості установки компенсаторних жолобів і воронок

  • якщо довжина ринви перевищує 8-15 м (в залежності від виду системи) і є перешкода лінійному розширенню ринви, наприклад він впирається в Колн на фасаді або еркер, то в такому випадку, в нижній точці жолоби встановлюється компенсує воронка.
  • якщо довжина жолоба від 15 до 24 м, в найвищій точці жолоби встановлюється компенсатор (компенсуючий жолоб).


Установка компенсатора (компенсуючого жолоби) при довжині жолоба від 15 до 24 м

Засмічення водостічної системи

Через потрапляння в жолоби листя і сміття рух опадів по жолобу обмежується, що призводить до переповнення системи і подальшого намокання стін, а можливо навіть і до підмивання фундаменту. Для запобігання встановлюється решітка-лістеуловітель.


Решітка-листяуловлювач

А для захисту від засмічення водостічної труби в водоприймальну воронку встановлюється збірник листя і сміття.

Обледеніння водостічної системи

Призводить до деформації і обвалення системи.


обледеніння системи


Наслідки обмерзання водостічної системи

Для запобігання в жолоби і труби встановлюється кабельна система антиобледеніння.


Кабельна система антиобледеніння

Попередньо робиться розрахунок необхідної кількості ліній нагрівального кабелю і його мошность. Кабель може бути применени саморегулюючий або з регулятором.

Переповнення водостоку через неправильно підібрані системи

Переповнення відбувається коли розмір жолобів і водостічних труб не відповідає кількості води (опадів) в даній місцевості. Для запобігання переповнення, при виборі системи потрібно керуватися рекомендаціями того виробника, чию систему ви будете купувати.

Розрахунок водостічної системи

1. Вважаємо кількість опадів, що припадає на площу водовідведення, л / с:

Q = Sхq 5 / 10000, де Q, л / с – кількість опадів, що припадає на площу водовідведення; S, м 2 – площа водовідведення. За площа водовідведення приймаємо проекцію ската даху в плані.

q 5 = 267 л / (схга) – максимальна інтенсивність опадів для України (ДБН В.2.6-97 «Покриття будинків і споруд» п.4.7; СНиП 2.04.03-85 “Каналізація. Зовнішні мережі та споруди» п.2.11-2.19. )

2. Використовуючи дані по пропускній здатності систем (надає постачальник водостічної системи), вибираємо конкретну систему.

3 . Виходячи з пропускної спроможності обраної системи розраховуємо кількість стояків:

N = Q / q п , Де N – кількість стояків водостічної системи; q п , Л / с – пропускна здатність системи, беремо її у постачальника водостічної системи.

приклад:


Розрахунок площі водовідведення

1. Вважаємо кількість опадів Q, що припадає на площу водовідведення S. Для цього розраховуємо площу водовідведення: S = 5,5х12,5 = 68,75 м2

Q = Sхq 5 / 10000 = 68,75х267 / 10000 = 1,84 л / с

2. Використовуючи дані пропускної здатності систем підбираємо конкретну систему по таблиці, яку надано виробник водостічної системи.

Таблиця 1. Таблиця пропускної здатності системи (надає виробник)

таблиця пропускної здатності системи (надає виробник)

Для даної площі більш ефективним буде пристрій стояка на розі будинку, система «Х1». Пропускна здатність даної системи qп = 1,91 (л / с).

3. Виходячи з пропускної спроможності обраної системи розраховуємо необхідну кількість водостічних стояків:

N = Q / qп = 1,84 / 1,91 = 0,96≈1 стояк.

Таким чином для даної будівлі ефективної (з невеликим запасом) буде система «Х1», 1 стояк на розі будинку.