Робота із середовищами, які мають надвисоку температуру, вимагає використання жароміцних матеріалів. У складних умовах вони не втрачають свої експлуатаційні характеристики, стійкість до навантажень і здатність функціонувати. Всіма названими властивостями володіє жароміцний труба.
Потреба у відведенні продуктів горіння і різних агресивних з’єднань нерідко виникає як в побуті, так і в процесі промислового виробництва. У таких ситуаціях звичайні вироби використовувати не можна, оскільки вони не витримають надвисокі температурні навантаження – будуть потрібні труби зі спеціальних матеріалів.
Для побутового застосування найчастіше використовується трубна продукція з різних марок сталі, в тому числі з нержавійки. У разі перегріву і контакту з летючими хімічними речовинами добре себе зарекомендували труби, вироблені зі сталі з додаванням хрому, нікелю і вуглецю, що відрізняються особливою стійкістю до корозійних процесів.
Види жароміцних труб для котлів
Розрізняють сучасні жароміцні труби в залежності від технології виробництва і за призначенням.
За способом виготовлення їх поділяють на такі види:
- труби зварні . Їх випускають з листів металу, які спочатку згинають, а потім зварюють, отримуючи поздовжній шов. Ці вироби бувають прямошовнимі і спіралешовние. У останнього виду труб є шов, який проходить по спіралі навколо поздовжнього профілю.
- труби безшовні . Дані вироби міцніші, ніж зварні. Для їх виготовлення використовують цільний метал. Вони мають діаметр до1500 міліметрів.
- Лита трубна продукція . Це найміцніші труби, їх виробляють на труболиварному обладнанні. Для них застосовується низьколегована і вуглецева сталь.
призначення
За своїм призначенням розрізняють:
- вироби, призначені для надвеликих навантажень і середовищ під високим тиском;
- труби жароміцні для котлів;
- вироби підшипникові;
- магістральні труби;
- трубна продукція для геологорозвідувальних робіт і нафтовидобутку;
- водогазопровідні труби;
- вироби для хімічної промисловості.
Щоб відвести продукти згоряння, потрібні спеціальні вогнетривкі труби для печей, камінів, котлів. Такі вироби повинні витримувати не тільки високі температурні режими, а й агресивні середовища, що містять сірчану і азотну кислоти, що виділяються в процесі горіння палива. У деяких випадках температура може досягати 1000 градусів.
Для облаштування димарів виробниками випускається жароміцний труба – сталь для якої відноситься до аустенитной групі (AISI 304), що має в своєму складі підвищений вміст нікелю, вуглецю і хрому. Ці легуючі елементи необхідні для додання сплаву високої стійкості до корозійних процесів і підвищеної пластичності.
Нержавіючі труби з товщиною стінок не менше 0,5 міліметра здатні забезпечувати абсолютну експлуатаційну безпеку в умовах високих температур.
Вимоги до вогнетривкої трубної продукції
Згідно ГОСТ 5632-61, димохідні жароміцні труби для печей, бань та камінів потрібно виробляти з марок стали, в складі яких повинен бути присутнім нікель. Для додання підвищеної міцності в сплав додають молібден, при цьому хлор і сірка майже не взаємодіють з металом і не руйнують його. Нерідко в складі присутній титан, що сприяє утворенню карбіду. В результаті в стали з’єднується зайвий вуглець і стабілізує її.
У труби повинен бути естетичний вигляд, не допускається в структурі наявність нерівностей. Матеріал виготовлення не можна фарбувати, а антикорозійні властивості труб повинні відповідати найвищим стандартам.
Завдяки наявності у жаростійких труб такої якості як пластичність можливий монтаж димоходів в будь-якому напрямку і під різними кутами.
У димохідної жаровой трубної продукції в обов’язковому порядку повинен бути сертифікат та інша необхідна документація, яка є підтвердженням виконаних протипожежних випробувань і повної відповідності матеріалу виготовлення чинним нормам і стандартам.
До жароміцним маркам відносяться, наприклад, 08Х18Н10Т і10Х17Н13МДТ. Трубна продукція з такої сталі має робочу температуру від +350 до +600 градусів.