Як криють дах профнастилом
Робота з профнастилом зручна і проста. Вся справа в тому, що він має невелику вагу, а розмір листа дозволяє накривати відразу велику площу даху. Крім того, матеріал цей м’який, кріплення нескладне, тому взятися за оснащення покрівлі можна самостійно. Боятися не потрібно. Два основних правила, які допоможуть в роботі:
- слідувати покроковому керівництву;
- уникати можливих помилок, про які ми детально розповімо в статті.
Робота з профнастилом сьогодні актуальна, пошукові сайти щодня повняться тисячами нових запитів на кшталт «кроємо дах профнастилом».
Вибір матеріалу
Підходячи до питання вибору покрівельного матеріалу, спочатку перебирають всі можливі варіанти. Їх досить багато на російському ринку, і переваги кожного повинні бути відомі тому, хто підійшов до питання покриття даху впритул. У цьому питанні важлива:
- вартість матеріалу;
- його якість і довговічність;
- зовнішній вигляд.
Вирішивши скористатися саме профнастилом, пам’ятайте, що матеріал обов’язково повинен бути покрівельним, тобто мати канавку для швидкого сходу опадів. Також значення має марка.
- С – стіновий;
- Н – покрівельний;
- СН – універсальний.
Профнастил – матеріал універсальний, використовують його повсюдно. У зв’язку із зростанням популярності і кількості продажів, виробники випускають новинки яскравих забарвлень і цікавого дизайну. Плюси використання його в якості покрівельного матеріалу очевидні:
- легкість;
- стійкість до навантажень;
- наявність захисту від корозії;
- доступна ціна;
- простота монтажу;
- забезпечення гідроізоляції даху.
Вкритий профнастилом дах може призвести до протікання тільки при наявності серйозних механічних пошкоджень, наприклад, в результаті падіння важкої гілки дерева. В цілому довговічність покриття – одне з найулюбленіших якостей.
Лист профнастилу складається з декількох шарів, що забезпечує його захист:
-
покриття цинком;
-
антикорозійний шар;
-
покриття грунтом;
-
полімерне покриття.
Поверх також наносять захисну плівку, яку знімають вже після монтажу. Огляд різних марок профнастилу, які можна використовувати для даху, показаний на відео.
- Самостійний монтаж
Детальний опис самостійного укладання профнастилу на дах допоможе будь-якому новачкові впоратися із завданням. Для стандартної двосхилої покрівлі будинку розміром 10 на 12 метрів двоє осіб впораються з завданням за два дні. Це дозволить заощадити кошти і наділить певним досвідом, який стане в нагоді згодом.
При перевезенні, навантажувальних і розвантажувальних роботах будьте обережні. Якщо лист буде пошкоджений, знадобиться замінити його, що тягне за собою додаткові витрати. Виправити загини не можна. При підйомі профнастилу на дах використовують лаги. Піднімати потрібно по одному листу.
За укладеним листам покрівлі можна ходити, але робити це потрібно обережно: наступати тільки на місця, під якими є лати у взутті з м’якою підошвою.
- Підготовчий процес
Для тих, хто тільки почав процес підйому даху, нижче представлено коротке відео для ознайомлення. Ми ж почнемо з того, що для кріплення знадобиться зробити обрешітку. Попередньо створюють теплоізоляцію і покривають дах гідроізоляційним матеріалом.
Робота проводиться таким чином:
- пароізоляційний матеріал укладають під крокви;
- при сильних морозах в регіоні прокладають утеплювач;
- на крокви укладають гідроізоляційний матеріал;
- встановлюють контробрешітку і обрешітку.
Все це називається «покрівельним пирогом». До першої дошки обрешітки по краю даху потрібно буде закріпити карнизну планку, по якій буде стікати вода.
Решетування і контробрешітка – обов’язкові елементи. Перед тим як їх викладати, потрібно провести обробку спеціальним розчином проти гниття деревини. Наявність ізоляційних матеріалів дозволить додатково скоротити втрати тепла через дах.
Необхідні матеріали
Приготувати інструменти і матеріали потрібно заздалегідь, щоб потім не відволікатися на дрібниці. Отже, складемо список:
- листи профнастилу (найкраще використовувати листи завдовжки рівній скату покрівлі, як сказано на першому ознайомчому відео);
- лаги (служать для підйому покрівельного матеріалу на дах);
- покрівельні саморізи для кріплення;
- шуруповерт портативний;
- рукавички.
Листи профнастилу розраховують і обрізають на землі. Наверх їх доставляють вже для кріплення. Місця зрізів обробляйте антикорозійною ґрунтовкою. Що стосується саморізів, то краще використовувати спеціальні, оскільки вони забезпечені гумовим ущільнювачем, який не дозволяє волозі протікати під нього. Також зручність їх використання полягає в тому, що не потрібно заздалегідь висвердлвати отвір, а шапки пофарбовані в різні кольори в колір профнастилу. Витрата саморізів ходового розміру 4,8 * 28 мм становить 6-7 штук на 1 м2 матеріалу.
Порада! Використовуйте шуруповерт з акумуляторною батареєю, він не важкий і не вимагає додатково тягнути подовжувач.
Правила безпеки
Важливо й дотримання правил безпеки, адже робота на висоті пов’язана з низкою складнощів і небезпек. Дотримуйтеся наступних правил:
- заборонено крити дах профнастилом в вітряну погоду;
- обов’язково використовувати щільні рукавички, щоб уникнути порізів матеріалом;
- для підйому і спуску використовують приставні сходи, закріплені в двох місцях;
- працювати без страховки на даху заборонено;
- якщо почався дощ, всю роботу припиняють до повного висихання даху;
- при пересуванні по закріпленим листам ногу ставлять в канавку;
- після роботи за собою прибирають все сміття і інструменти.
Якщо слідувати цьому списку правил, ви зможете уникнути травм, які, на жаль, зустрічаються часто при роботі новачків.
Особливості укладання профнастилу
Монтажні роботи починають з установки карнизної планки. Дуже часто про неї забувають. При установці профнастилу заздалегідь враховують кут нахилу даху. Якщо він не досягає 15 градусів, профнастил розташовують внахлест на 20 сантиметрів. Кут до 30 градусів дозволяє накривати внахлест на 15 сантиметрів, а для кута вище 30 градусів можна зменшити його до 10 сантиметрів. Майте на увазі, що мінімальним розміром накладення можна вважати розмір однієї хвилі, що зручно в роботі.
Починати роботу можна як справа, так і зліва. Для вальмових дахів починають роботи від середини вальми.
Процес роботи
Акуратно піднімаємо листи на дах, укладаємо їх і вирівнюємо. На відео «Криємо дах в саду» показаний процес покрівельних робіт.
Кріплення профнастилу з латами потрібно проводити в жолобки, а не на вершині хвилі, саме тоді кріплення буде надійним. Знизу переходимо вгору до конька. У цьому місці даху потрібно використовувати саморізи великої довжини. Як правило, це 80 міліметрів.
Якщо довжина ската дуже велика, і крити дах в один лист не виходить, доведеться працювати з профнастилом меншого розміру. При цьому він укладається від низу до верху внахлест. Це перешкоджає попаданню вологи під нього.
Торцеві планки і елементи конька монтуються вже по завершенні всіх робіт. Попередньо в районі конька залишають невеликий зазір, який потрібен для вентиляції. Незважаючи на те що в інтернеті дуже багато фото і відео з подробицями роботи з профнастилом, новачки часто припускаються помилок при монтажі.
Найпоширеніші помилки
Частина помилок представлені на відео нижче, вони стосуються послідовності монтажу стиків профнастилу.
Крім цього, часто припускаються помилок при роботі з профнастилом в області розжолобків, конька і труб. Новачки вирізають і гнуть метал особливих форм, хоча це не потрібно. Виробники спеціально випускають накладні елементи з даного матеріалу для полегшення завдання.
Не потрібно придумувати щось, простіше купити готовий елемент з профнастилу і закріпити його на дах, що буде надійно. В іншому випадку існує ризик протікання і утворення іржі з плином часу. Кріплення обов’язково здійснюються внахлест. До уваги тих, у кого дах оснащений трубами димоходу: додатково на трубу встановлюється димніки (можна підібрати колір).
Покрівельна робота з профнастилом проста, нею цілком під силу зайнятися самостійно. Найголовніше – слідувати інструкції і дотримуватися техніки безпеки. Тоді ваш дах буде одним з найкрасивіших!