Установка снегозадержателей на покрівлю дозволяє створити захисний бар’єр від лавиноподібного сходу об’ємних сніжних мас. У різних регіонах нашої країни кількість снігу взимку варіюється, проте рясні снігопади трапляються навіть в тих зонах, які завжди вважаються малосніжними. Додатково впливають на танення снігу на даху часті коливання температур і переважаючі напрямки вітру, тому рух снігових мас, криги – явище непередбачуване. Як правило, після рясних снігопадів власники своїх будинків самостійно прибирають сніг з покрівлі або замовляють спеціальну бригаду, яка виконує таку послугу.
Необхідність установки снегозадержателей
У багатьох північних європейських країнах прийняті нормативи експлуатації скатних дахів різних комерційних об’єктів тільки з установкою снегозадержателей (snow retention system). Для власників індивідуальних житлових будинків також є аналогічні вимоги – якщо на покрівлі немає снегозадержателей, виникають труднощі з оформленням страховки на будинок. У українських регіонах досвідчені будівельники рекомендують на покрівлю з металочерепиці або профнастилу обов’язково ставити снігозатримувачі . Вони допомагають запобігти одночасні лавиноподібні сходи великих обсягів снігу. Такі лавини на великій швидкості здатні знести елементи оздоблення покрівлі, дроти, карнизи, водостічну систему, кондиціонери. Причому рівень руйнувань практично не залежить від висоти будівлі.
Крім основної функції – утримання снігу на даху, снігозатримувачі забезпечують:
- безпека – за рахунок спеціальної опорної конструкції ці елементи як би пропускають сніг вниз невеликими порціями. Крім того, їх можна розставити на схилах так, щоб сніг падав в обмежене безпечне місце;
- рівномірний розподіл снігу на поверхні покрівлі – таким чином виключається надлишковий тиск об’ємних мас на окремі ділянки даху.
Види снегозадержателей і особливості їх вибору
Виробники пропонують такі необхідні елементи двох видів:
- точкові (пластинчасті) снігозатримувачі – виготовляються у вигляді пластин, куточків, гачків і своєрідно «розрізають» пласти сніжної маси. Вони мають обмежений запас міцності і не впораються з великою кількістю опадів, їх не рекомендується ставити на покрівлі з кутом нахилу більше 30 градусів. Зазвичай пластини або гаки вибирають в колір покрівлі та закріплюють на металочерепицю, профнастил, м’яку покрівлю;
- бар’єрні (трубчасті) снігозатримувачі – виконуються у вигляді довгої труби (1 – 3 метри) або решітки і частково пропускають сніг або утримують його на покрівлі. Вони вважаються універсальними і монтуються на дахах з ухилом від 30 до 60 градусів в поєднанні з будь-якими покрівельними матеріалами – металочерепиця, профнастил, м’яка або фальцева покрівля. Кількість трубчастих снегозадержателей на один скат залежить від його довжини і площі, і розраховується з урахуванням можливого навантаження. Причому допускається їх ставити в один ряд або в шаховому порядку.
монтаж снегозадержателей
Точкові елементи у вигляді гаків правильно встановлювати на обрешітку для максимального посилення конструкції даху. Пластинчасті снегозадержатели закріплюють саморізами безпосередньо на покрівельному покритті в шаховому порядку – на відстані 60 – 70 см в кілька рядів. Трубчасті і гратчасті снегоупори оптимально розташовувати по всьому периметру даху. Якщо ж довжина ската складає більше 5,5 метрів, то бажано поставити два – три ряди задержателей на відстані 1,5 – 2 метри між ними.
Важливо! Кріпити трубчасті снігозатримувачі необхідно з відступом приблизно на 50 см від краю покрівлі, інакше карниз може обрушитися разом зі сніговою масою.
Монтаж таких снегозадержателей на металочерепицю або профнастил складається з послідовності етапів:
- виконують розмітку на покрівлі з урахуванням відстані між рядами або установкою по периметру,
- в місцях кріплення елементів посилюється лати додатковими брусками відповідної ширини – цей нюанс бажано продумати заздалегідь і виконати до монтажу покрівлі, щоб не розбирати листи, які вже укладені,
- збірка всіх елементів конструкції снігозатримувача без затягування болтів,
- на покрівельному покритті в нижній частині хвилі свердлять отвори наскрізь до обрешітки і підготовлену раніше конструкцію закріплюють саморізами, затягують болти. Для герметичності кріплення використовують гумові прокладки.
Процес установки повторюють для кожного ската в залежності від певної конфігурації даху.
На фальцевой покрівлі монтаж снегозадержателей виконується аналогічно. Невеликі відмінності пов’язані з формою кронштейнів, закріплених безпосередньо на аркуші фальца. В цьому випадку не потрібно додаткового посилення обрешітки.
Маючи базові навички роботи з інструментами і мінімальний досвід виконання будівельно-монтажних робіт, цілком можливо самостійно встановити снігозатримувачі на даху своїми руками. При цьому обов’язково варто подбати про дотримання техніки безпеки і заздалегідь оформити на покрівлі захисні споруди.
Для тих, хто з яких-небудь причин не готовий до установки снигозадержателей, існує альтернативний варіант захисту покрівлі – пристрій її обігріву. Однак важливо відзначити, що крім разових витрат на монтаж кабелю, що гріє, витрати на електрику будуть постійними.