Як вибрати профнастил для даху?
Покрівельне покриття з металу все частіше стало користуватися попитом при будівництві, ремонті приватних будинків. Одним з варіантів, які сьогодні найбільш популярні, є профільований лист. Цей матеріал відрізняється рядом особливих характеристик, в залежності від певної маркування. Як вибрати профнастил для даху з того різноманіття продукції, яка сьогодні пропонується? Читайте цю статтю, і ви дізнаєтеся відповідь на це питання.
Що таке профнастил?
профлист – лист металу, якому надають гофровану форму. В результаті виробничого процесу на аркуші з’являються хвилі, трапеції різної висоти, яка відповідає тій чи іншій марці матеріалу. Для виготовлення профнастилу використовується сталь. Вона може бути або просто оцинкованої, або з додатковим полімерним покриттям.
Цинкова захист аркуша підвищує термін використання готового матеріалу. Цинк дозволяє захистити метал від корозії. Стандартна товщина покриття становить 275 г на 1 кв. метр. Полімерне покриття покращує захисні властивості профнастилу, дозволяє надати йому бажаний колір, а також зробити поверхню матовою або глянсовою. Найчастіше сталь має покриття з поліестеру. Його стандартна товщина складає 25-35 мкр. Стійкість поліестеру досить висока, щоб забезпечити приємний зовнішній вигляд тривалий час.
Особливий різновид – профільовані листи з покриттям Printech. Це складна за своїми особливостями технологія, що дозволяє надати профнастилу, наприклад, вид натурального дерева. Дах з профнастилу з імітацією деревини на деякій відстані практично неможливо відрізнити від дерев’яної конструкції.
переваги профнастилу
Профільований лист має переваги, які є підставами для його покупки в якості покрівельного матеріалу. Профнастил:
1. Доступний за ціною. Його багато хто може купити, щоб покрити дах свого будинку.
2. Відрізняється колірним різноманіттям. Відповідно, можна вибрати матеріал, що гармонує із загальним зовнішнім виглядом будівлі, що оточують його будівель.
3. Випускається в листах завдовжки до 12 метрів. Це дуже зручно, так як в процесі монтажу виходить мінімізувати кількість стиків.
4. Характеризується невеликою вагою. Така особливість дозволять заощадити на спорудженні підстави покрівлі, а також спрощує процес монтажу профільованого листа силами 2 осіб.
5. Чи є прекрасним рішенням для покриття покрівлі, так як він відноситься до негорючих матеріалів, характеризується екологічністю.
6. Має важливою перевагою – довговічністю. Дах з профнастилу буде служити кілька десятків років.
Класифікація профільованих листів
Профнастил має маркування, яке і обумовлює його класифікацію. Випускається марки з літерним позначенням «НС» і «Н», що відносяться до несучих різновидів. Існує ще марка «С», але такий матеріал використовують, як правило, для спорудження парканів, облицювання стін, інших будівельних робіт. Листи марки «С» підходять для покриття покрівель, але, в основному, з невеликими прольотами, великим ухилом і обов’язкової суцільний латами.
Поруч з маркувальної буквою виробник металовиробів завжди проставляє цифру. Що вона означає?
Марки, які підходять для покриття дахів:
• НС35 – профлист з висотою профілю 35 мм. Використовується для покриття дахів, зведення каркасів будівель, облицювання стін, парканів та ін.
• Н57 – матеріал з висотою гофри 57 мм. Застосовується, в основному, в якості покрівельного матеріалу, для спорудження незнімних опалубок.
• Н60 – профнастил з висотою трапеції 60 мм. Їм криються покрівлі, з нього споруджуються незнімні опалубки, міжповерхові перекриття, стінові конструкції.
• Н75 – висота його профілю складає 75 мм. Часто вибирається для покриття різних за призначенням будівель, в т.ч. приватних будинків. З нього зводяться металеві конструкції.
• Н114 – профлист з висотою трапеції 114 мм. Є дуже міцним покрівельним матеріалом. Підходить він для каркасних конструкцій і ін.
Профнастил марки «С»:
• С8 – висота його гофри становить 8 мм. Найчастіше використовується для парканів, огорож, облицювання стін.
• С10 – з висотою хвилі 10 мм. В основному, використовується для спорудження тимчасових будівель, парканів, підшивки стель.
• С17 – профнастил з висотою гофри 17 мм. Є хорошим матеріалом для щитових огорож, тимчасових конструкцій, покриття стін і ін.
• С21 – профлист з висотою профілю 21 мм. Універсальний, застосовується в різних будівельних сферах.
Аналіз особливостей перерахованих марок дозволяє зробити висновок – профнастил різниться по висоті профілю. А чим більше цей показник, тим краще матеріал здатний витримати навантаження під час вітрів, снігопадів. Але потрібно враховувати, що від висоти гофри залежить вага листа. Чим вона більше, тим вище вага квадратного метра матеріалу при однаковій товщині металу.
Поради щодо вибору профлиста
Марок профлистов досить багато. І кожен є можливість сьогодні купити. Але який вибрати саме для даху будинку?
1. Для покрівлі рекомендується вибирати матеріал з маркуванням «Н» або «НС» . Це найбільш міцні профільовані листи, які зможуть витримати в умовах сильних вітрів і навантаженнях, що утворюються внаслідок снігопадів. Їх товщина може становити від 0,5 до 0,8 мм. Як вважають фахівці, це найбільш оптимальний показник.
2. Краще купувати профлист з полімерним покриттям. Він не тільки має додатковий захист, що важливо при постійному контакті з вологою, льодом, сонячними променями. Його колірне різноманіття дозволяє експериментувати з дизайнерським оформленням будинків.
3. При наявності можливості придбати профлист у виробника коштує її використовувати. По-перше, можна заощадити на покупці матеріалу, адже в магазинах будматеріалів він продається з певною накруткою за ціною, що й зрозуміло, адже магазини «живуть» на прибуток від реалізованих виробів. По-друге, виробник ніколи не продасть неякісний матеріал.
4. Погодні умови в тій місцевості, де розташований будинок, обов’язково потрібно враховувати при виборі марки профільованого листа. Для регіонів, де спостерігаються сильні вітри, рясні опади, фахівці радять вибирати матеріал тільки з буквеної маркуванням «Н». До речі, «Н» – найбільш оптимальний варіант для дахів з великим прольотами – 5-9 метрів.
При покупці профільованих листів потрібно звертати увагу на їх якість. Поверхня матеріалу повинна бути без вм’ятин, подряпин, інших дефектів. Не варто купувати вироби з задирок. Краї повинні бути рівно зрізаними. Важливо і якість полімерного покриття. Воно повинно бути рівномірним, без сколів, напливів. Якість профнастилу перевіряється ще й способом згинання. Якщо матеріал при згинанні тріскається, збирається складками, а після розгинання не приймає первісної форми, значить, це низькоякісний профлист і його не варто купувати.
Вибір профнастилу за кутом нахилу покрівлі
Професіонали в області покрівельних робіт вважають за необхідне, що і правильно, при виборі профлиста орієнтуватися на ухил покрівлі. Для покриття дахів не варто купувати матеріал з малою висотою гофри. Плоска покрівля при рясному снігопаді може не витримати і прогнутися.
При кроці в 80 см потрібно вибирати хоча б профлист С21, а краще НС або Н, що характеризуються високою міцністю за рахунок хорошої жорсткості в силу чималому висоти гофри. Крім гарної несучої здатності, вважається, що матеріал НС і Н марок сприяє зменшенню втрати тепла. Якщо покрівлю додатково утеплити сучасними теплоізоляційними матеріалами, то вийде максимально зберегти тепло в будинку.
Від чого залежить ціна на профнастил, вартість даху з профнастилу?
На вартість профільованих листів впливає:
• Товщина металу, з якого виготовляється профнастил;
• Висота профілю (хвилі, трапеції);
• Наявність або відсутність полімерного покриття.
Причина впливу зазначених факторів цілком обгрунтована. Якщо лист має велику товщину, то, відповідно, і сталь, використана для його виробництва, була аналогічною за вказаною параметру. Зрозуміло, що товстий метал не може коштувати дешевше більш тонкого. Висота профілю безпосередньо впливає на кількість використаного для виготовлення профільованого листа металу. Наприклад, на виробництво Н114 піде більше стали, ніж на С8 або С21.
Полімерне покриття служить підставою подорожчання металевої продукції. Виробникам листової сталі доводиться витрачати додаткові кошти і сили, щоб покрити метал полімером. Відповідно, ціна листа з полімерним покриттям не може бути нижче вартості матеріалу без такого покриття.
Якість матеріалу теж впливає на ціну профнастилу. Якщо профлист виконаний строго по ГОСТу, з використанням сучасного обладнання, з залученням фахівців, які мають підприємства, що спеціалізуються на виробництві металовиробів, то, звичайно ж, він буде коштувати дорожче. Правда, нерідко в магазинах будматеріалів реалізовану низькоякісну продукцію позиціонують як кращу за всіма своїми характеристиками. Але при наявності знань про те, як повинен виглядати хороший профнастил , Зробити відповідні висновки не складе труднощів.
Що стосується вартості даху, то у випадку з кожної її різновидом витрата на спорудження буде різним у залежності:
• Від складності покрівельної конструкції;
• Площі поверхні даху;
• Залучення майстрів або самостійного монтажу.
Зрозуміло, що на велику дах піде більше листів, кріплень для їх монтажу. Складна покрівля зажадає більше коштів і сил на її покриття, а за роботу фахівців по покрівельних роботах доведеться доплатити.
Вибрати чи профнастил для даху, вирішувати тільки власникові будинку. Однак навіть при врахуванні всіх чинників вийде спорудити недорогу покрівлю, якщо порівнювати витрати на дах з профнастилу з витратами на придбання інших матеріалів, які сьогодні пропонуються для будівництва та ремонту будівель.