Димовідвідна система – це один з ключових елементів будь-якої теплової установки, за важливістю не поступається іншим елементам конструкції. Щоб опалювальне обладнання працювало коректно, система повинна забезпечуватися стабільним припливом повітря і виведенням продуктів згорання палива. Зазвичай для цих цілей використовується димар, який при грамотному проектуванні і монтажі дозволить системі повноцінно працювати на природній тязі, відводячи в атмосферу все залишки.
У деяких випадках облаштування повноцінного димоходу неможливо, але необхідність тяги через це нікуди не пропадає. Щоб система продовжувала функціонувати, потрібно встановити на газову трубу дефлектор, який забезпечить нормальну тягу і дозволить теплового обладнання працювати. У даній статті мова піде про дефлекторах і їх особливості.
Причини димленія труби
Нерідко при використанні димоходу зустрічається таке явище, як димлення труби, яке може виникати з таких причин:
- Сильні повітряні пориви, спрямовані всередину димоходу. В результаті виникає серйозна перешкода, що не дозволяє диму виходити в атмосферу. Тяга знижується, а дим залишається в системі, рано чи пізно починаючи потрапляти в будівлю.
- Слабка робота димовідведення може пояснюватися дуже просто – якщо конструкція спочатку була розрахована невірно, то про нормальне функціонування не може бути й мови. Наприклад, установка занадто вузькою димової труби обов’язково призведе до слабкій тязі і недостатнього відведення продуктів згоряння. Те ж саме можна сказати і про брак висоти або неправильному розміщенні труби на даху.
Якщо від другої причини можна позбутися на етапі проектування, якщо димохід ще не встановлений, то з першою причиною обов’язково доведеться зіткнутися, тому необхідність установки димоходу все ж залишається.
застосування дефлекторов
Основне якість дефлекторів, заради яких вони застосовуються – здатність підсилювати тягу за рахунок відведення зовнішніх повітряних потоків. Незалежно від конструкції, будь дефлектор працює за єдиним принципом – оминає перешкоду повітря створює зону з низьким тиском, за рахунок чого в димоході збільшується тяга. Хороший дефлектор може підвищити ефективність димовідвідної системи на 20%.
Крім того, у дефлектора є і додаткова функція, яка виникає у спосіб – встановлене на трубі димоходу перешкода запобігає потраплянню в нього атмосферних опадів і різного сміття.
У конструкцію простого дефлектора входять два циліндра, один з яких знаходиться внизу, а другий зверху, і захисний конус, також званий парасолькою. Нижній циліндр зазвичай є частиною димової труби, виконаної з металу або азбестоцементу. Для виготовлення самих дефлекторів використовується оцинкований метал.
Є кілька стандартних варіантів дефлекторів:
- Дефлектор ЦАГІ;
- «Волпер» з круглим корпусом;
- Дефлектор Григоровича;
- Відкритий дефлектор Astato;
- Н-подібний;
- Зіркоподібний «Шенард».
Різні види дефлекторов використовуються в наступних видах конструкцій:
- Колективні і приватні вентиляційні шахти;
- Колективні і приватні димоходи;
- Системи відводу газів і продуктів їх згоряння;
- Стовбури сміттєпроводів.
Монтаж дефлектора на димохід своїми руками
Збірка звичайного дефлектора не відрізняється складністю. Спочатку потрібно за допомогою болтового з’єднання зафіксувати стійку на нижньому циліндрі. Хомутами до нижнього циліндра за допомогою стійок кріпиться верхній циліндр, що має розширення в нижній частині. На фальцах збирається зворотний конус, після чого його потрібно встановити на своє місце за допомогою заклепок. Читайте також: ” Для чого потрібен дефлектор на димову трубу, як встановити самостійно “.
Для складання елементів конструкції можна використовувати не тільки заклепки, а й контактне зварювання – помітної різниці в результаті не буде. При роботі важливо правильно підібрати співвідношення розмірів деталей дефлектора, щоб його можна було потім встановити на димохід.
Принцип роботи зібраного таким чином дефлектора виглядає наступним чином:
- Будь потік повітря, який намагається пройти крізь верхній циліндр, зустрічає перешкоду і обходить його;
- Проходив над циліндром повітряні потоки згортають вгору і тягнуть за собою виходить з труби дим;
- За рахунок розрідження в трубі посилюється рух, тому тяга стає на порядок більше.
Навіть в тому випадку, коли потоки вітру спрямовані не строго горизонтально, а по іншій траєкторії, встановлений на трубу димоходу конус все одно виконує свої функції. Виходить так, що вітер виявляється в верхньому циліндрі, проходячи крізь зазори конструкції, в результаті чого дим висмоктується назовні.
Єдиним мінусом будь-якого дефлектора є робота в умовах низового вітру, через який під ковпаком виникає вихровий рух, що не дозволяє диму вільно виходити в атмосферу. Щоб знизити цей ефект, під парасолькою стоїть встановити зворотний конус, який частково відображає зовнішні повітряні потоки всередині конструкції і спрощує системі роботу. Читайте також: ” Для чого потрібен ковпак на трубу димоходу і як його зробити самостійно “.
Монтаж дефлектора з вітрозахисним пристроєм
Дефлектор із захистом від вітру монтується так:
- У димовій трубі на двох рівнях фіксуються два підшипника і вертикальна вісь;
- На вісь послідовно встановлюються напівциліндричний ширма, полотно флюгера і дах конструкції.
Принцип роботи систем такого типу виглядає наступним чином:
- При зміні напрямку вітру флюгер провертається і тягне за собою шторку, що прикриває димохід від вітру. В результаті дим в будь-який час може виходити з підвітряного боку димовідведення.
- Повітряні потоки проходять по дотичній над полуціліндріческой ширмою і підтягують за собою дим, збільшуючи тягу в системі.
Для збільшення ефективності конструкції потрібно періодично змащувати підшипники дефлектора, а в холодну пору року ще й усувати полій, яка виникає в конструкції через конденсату. З урахуванням останнього нюансу можна сказати, що така насадка на трубу димоходу від вітру зможе ефективно захищати тільки ті конструкції, які розташовані в теплих регіонах.
особливості дефлекторов
Встановлюючи дефлектор на трубу, потрібно знати про деякі особливості його застосування:
- Щоб закріпити на димоході квадратної або прямокутної форми круглий дефлектор, потрібно скористатися спеціальними перехідними патрубками.
- Якщо встановлений димохід має велике перетин, то дефлектор потрібно встановлювати на спеціальних ніжках або використовувати сталеві підпори.
- Встановлюючи перехід від квадратної димової труби до круглого дефлектори, потрібно враховувати поступовий напуск цегляної кладки.
- Встановлення дефлекторів потрібно тільки для опалювального обладнання, що працює на твердому паливі – в інших випадках будь-який захисний конус на трубу буде марний.
Знання цих нюансів дозволить підібрати оптимальний дефлектор труби для димаря і встановити його так, щоб він міг підвищувати ефективність всієї опалювальної системи.
висновок
Установка дефлектора на трубу твердопаливного опалювального обладнання дає можливість збільшити тягу в системі і спростити виведення продуктів згоряння в атмосферу – а це не тільки підвищує якість роботи системи, але і перешкоджає попаданню диму в житлове приміщення, де він може нашкодити людському здоров’ю.