Сьогодні купола виготовляють з булату, а майстри оцінюють за відсутності кутів і швах.
Для нових храмів. Найпопулярніші – класичні маківки з жовтого булату, а для храмів на честь Богородиці доречний синій колір. Автор фото: Олександр Яремчук, “Сегодня”
Православні церкви і собори не дарма вважаються одними з найкрасивіших у світі через двох відмінностей від храмів інших релігій: у них є золоті куполи і церковний дзвін, чого немає більше ніде.
Як співав Володимир Висоцький, який часто бував у Києві, купола у нас криють чистим золотом, “щоб частіше Господь помічав”. Це стосується як відомих всьому світу храмів в Києво-Печерській, Почаївській, Святогірській лаврах, так і невеликих церков в містечках і селах. Побував в майстерні, де роблять великі і малі церковні “маківки”, а також з’ясувала, що потрібно для мелодійного церковного дзвону.
Ми знаходимося в приміщенні, де лежать заготовки для майбутніх куполів – “золоті” листи, сталеві труби, прутки, які в умілих руках майстрів за пару тижнів можуть перетворитися в витончене навершя церкви.
Як виявилося, класичні мідні купола з позолотою нині практично не замовляють – дуже дорого.
Блискучі, як золото на сонці церковні купола тепер роблять з листів нержавіючої сталі, покритої нітридом титану, які називають “булат”.
Фотографувати заготовки майстри не дозволяють, мовляв, погана прикмета, може не вийти. Але як виглядає зсередини готовий купол, нам показали. Розкрій з тонких листів булатованої стали майстерно зібраний на каркасі-клітці, привареному до центральної труби, що проходить через весь купол.
Зверху в неї вставляється сталевий хрест, покритий листами булату.
“Справжній майстер той, у якого купол виходить плавним, без кутів і різких переходів, – каже купольщік Михайло, високий світловолосий бородатий чоловік років сорока з міцними руками.
– Ми робимо купола вже 8 років. Довго шукали втрачені технології старих майстрів, але є і свої ноу-хау, наприклад шов, що з’єднує пелюстки купола. Під такою шов не затікає дощова вода. Даємо гарантію, що купол прослужить не менше 70 років “.
А ось раніше, як кажуть майстри, купола робили на дерев’яних заготовках, але дерево стільки років не витримає, навіть якщо його обробити засобами проти гниття і грибка.
Зсередини. Каркас дозволить куполу простояти не менше 70 років
Краса. Півтораметровий купол легко можуть перенести двоє
Символ віри. Такий хрест називається “трипелюстковим”
КЛАСИКА І “луски”
Крім класичних куполів, що складаються з 6-8 частин, майстри також роблять і більш складні – лускаті. Вони красиво виглядають, але коштують в рази дорожче (20-30 тис. Грн і більше, в залежності від діаметру) і важать набагато більше. Якщо найпопулярніша у замовників “цибулина” діаметром 1 м важить всього 20-22 кг, то така ж, але зібрана з сотень ромбів-лусок потягне на 117-120 кг.
Лускатий купол дорожче
Страховка. Ланцюг на хрестах від злодіїв буде не зайвим
ІДЕЮ підказав ДЗВІНОЧОК
Звідки пішла традиція дзвонити в дзвони і чому храми увінчані куполами, нам розповів намісник Києво-Печерської лаври митрополит Павло: “За переказами, святитель Амвросій Медіоланський, що жив в IV столітті нашої ери, побачив дивний сон: іде він по полю, вистеленому квітами, і бачить дзвіночки, які нахиляються і видають чарівні звуки. Прокинувшись, Амвросій наказав майстрам зробити дзвін у формі квітки, прикріпити до нього “мову” і став дзвонити. дзвін закликає людей до молитви, нагадує нам про головне: про божественну любов і божество милосердя, що людина повинна зустрітися зі своїм Творцем. Установка купола символізує залишкове закінчення будівництва храму, і він увінчується хрестом, що свідчить про те, що це храм Божий і в ньому відбувається молитва. Хрест – це символ нашого спасіння, під ним збираються люди, охоронювані Божою благодаттю, і мають можливість молитися “.
владика Павло
“БОЧКА”, “спідниця” І МОСТИ
Щоб купол храму виглядав гармонійно, є канони виготовлення куполів.
“Неправильно зробити хрест вище і більше за розмахом, ніж сам купол, їх співвідношення має бути приблизно однаковим, – розповів нам майстер Олександр. – Якщо спотворити пропорції купола, припустимо, зробити занадто високу” спідницю “(так на сленгу майстрів називають нижню, округлу частину вироба. – Авт.) або занадто розтягнуту в ширину “бочку” (верхня частина купола. – Авт.), знизу купол буде виглядати приземистим, сплющеним. Хрести до 1,5 метра в розмаху можна встановлювати без тросів-розтяжок, які утримують їх при сильному вітрі, а ось для більших вже необхідно додаткове кріплення, інакше хрест може впасти через сильний вітер разом з куполом “.
За словами Олександра, технічно можливо виготовити “цибулину” будь-якого розміру, але на практиці він обмежений висотою автодорожніх шляхопроводів – 4 м. Куполи більш 3 м в діаметрі і стільки ж по висоті маківки, занурені на автотрейлер, не пройдуть під мостами, тому їх перевозять по частинах. Кілька років тому у Михайла і Олександра був випадок, коли їх фірмі замовили купол діаметром 6 м. Його перевозили в розібраному вигляді і вже безпосередньо біля церкви зібрали конструкцію з шести величезних пелюсток. Потім за допомогою крана купол встановили на місце.
А найменші “куполи” бувають 30 см в діаметрі, їх замовляють для каплиць.
Серед безлічі готових куполів один особливо привертав увагу – незвичайного яскраво-синього кольору.
“Це так званий богородичний – для храмів на честь Пресвятої Богородиці, її кольори – синій і блакитний. Синь виходить, якщо нержавіючу сталь покрити не нітридом, а оксидом титану”, – роз’яснив пан Михайло.
До, ре, мі … Чим менше дзвін за вагою та розміром, тим вище його звучання, і навпаки
Мова і вуха. Дзвінкове било роблять зі сталі, а вішають за 4 вушка
Рекордсмен. Найбільший православний дзвін важить 60 тонн
Дзвонарі ПРАЦЮЮТЬ РУКАМИ І НОГАМИ
У церковній лавці Києво-Печерської лаври ми побачили дзвони від 7 до 250 кг. Намагаюся підняти невеликий на вид “дзвіночок” заввишки сантиметрів 40, і з трудом відриваю його від полки.
“Нелегко? Але ж це всього лише середній дзвін, так званий подзвонний, який використовується як допоміжний, вагою 38 кг, – посміхається продавець Олександр. – Кубічний сантиметр бронзи важить 8,6 г, вона майже в 9 разів важча за воду. Тому при скромних розмірах дзвони важкі. Зате звучать! Є ще малі дзвони, з високими тонами. Головні дзвони – благовісники – вони найважчі, від 100 кг і більше і “голосу” у них – баси “.
Удвох з продавцем ми ледь зрушили з місця такий дзвін, але ж він “зростанням” трохи вище коліна і всього півметра в діаметрі. А благовестник висотою в людський зріст важить близько трьох тонн.
До речі, найбільший в Україні дзвін встановлений в 2008 році на дзвіниці Свято-Преображенського собору в Одесі.
Гігант важить 14,2 тонни, а його мова – 250 кг. Найбільший дзвін Києво-Печерської лаври на головній дзвіниці потягнув на 13 тонн, а його “голос” чути за 10-15 км навколо.
КРАСИВО, але недешевий. Церковні дзвони – невід’ємна частина православного богослужіння, що вимагає не тільки майстерності дзвонарів, але і дорогі, тому що навіть мінімальний набір з п’яти якісних дзвонів, що дають мелодійний дзвін, коштує близько 70 тис. Грн без доставки і монтажу. Середня ціна – $ 12-13 за кілограм ваги, можна знайти і дешевше, але, за словами фахівців, у таких дзвонів може бути погане звучання, так як там менше, ніж повинно бути, дорогого олова і більше дешевої міді. Класичний рецепт дзвонярській бронзи – 78-80% міді і 20-22% олова.
“Малий підбір, на якому можна проводити всі належні церковним статутом дзвони, складається з дзвонів вагою 7 кг (сіль дієз 3-й октави), 18 кг (ми 3-й октави), 25 кг (сі 2-ї октави), 42 кг (ля 2-ї октави) і 100 кг (ми 2-ї октави), – говорить директор однієї з фірм, що спеціалізуються на лиття дзвонів, Володимир Анисин. – Вони підібрані за основними тонам і гармонійно звучать в акорді “.
МАЛИНОВИЙ ДЗВІН. Як розповів нам дзвонар київського храму Святого Михайла, отець Андрій, церковний дзвін церков розділяється на два основних види: благовіст і дзвін.
“Благовіст – мірні удари у великий дзвін, який скликає віруючих на богослужіння, – каже отець Андрій. – Він так називається тому, що сповіщається блага, добра звістка про початок служби. Також, в разі біди, в нього б’ють на сполох частими ударами. Лунати – триразовий з перервою дзвін у всі дзвони, що виражає християнську радість, торжество. Передзвін – багаторазовий дзвін по черзі в кожен дзвін по одному або кілька ударів, починаючи з великого і до найменшого. Нарешті, перебір – повільний дзвін по черзі в кожен дзвін по одному азу, але, навпаки, з малого до найбільшого, потім вдаряють у всі дзвони разом відразу, і так повторюють багато разів “.
За словами отця Андрія, дзвонарем може бути не тільки чернець або священик, але він повинен обов’язково бути віруючим і мати музичний слух. Коли йде, наприклад, великодній передзвін у великому храмі, де дзвонів 12 і більше, то в них б’ють не один, а кілька дзвонарів, причому працюють не тільки двома руками, але і ногами, натискаючи на педалі. Для цього на дзвіниці роблять спеціальний пульт, куди сходиться багато мотузок і канатів.