Грядки з полікарбонату допомагають захистити урожай і надати території благородний вид. Матеріал простий в монтажі, легкий і міцний. Якщо раніше використовували старі дошки, шифер, уламки цегли та іншої підручний матеріал, то зараз все частіше переходять на більш якісні технології вирощування рослин.
Організовані грядки з полікарбонату
Навіщо потрібні бортики?
Вміла організація грядок підвищує ергономічність навіть невеликого садового ділянки. З цією метою застосовується метод вирощування садових і овочевих культур, обгороджених спеціальними бортиками. Для цих робіт полікарбонат став найкращим за якістю і ціною будівельним матеріалом. Купити можна не тільки прозорі, а й кольорові листи.
Властивості матеріалу
Зовні панелі нагадують пластик. Матеріал має великий термін служби. Його з легкістю можна розрізати, загнути під необхідні розміри. Має відносно низьку вартість в порівнянні з деревом, металом, каменем. Полікарбонат в землі не гниє, володіє удароміцними властивостями. Це вигідний і ефективний спосіб здійснення посадок. Він допоможе заощадити кошти і час, а також створить привабливий вигляд ландшафту в саду або городі.
Користь і недоліки
Користь
Укриття для грядок з полікарбонату мають свої переваги і недоліки, які важливо враховувати під час проведення садових робіт. Полікарбонатні огорожі хороші тим, що:
- не дають грунту обсипатися і втрачати форму;
- під час поливу вода не розтікається в різні боки і не розмиває посадку;
- закриті конструкції захищають урожай від негоди і поширення бур’янів;
- дозволяють створювати споруди різноманітних форм.
Деякі нюанси
Існує ряд нюансів, що призводять до псування виробу. Під впливом сонця, кольоровий полікарбонат грядки з часом тьмяніє. Тому на сонячній стороні рекомендується використовувати прозорий матеріал. Не слід проводити будівельні роботи на морозі, так як листи можуть тріснути. З поверхні матеріалу складно приховати подряпини, тому працювати з ним слід обережно.
Типи конструкцій
Горизонтальний бордюр
Таке огородження грядок з полікарбонату має вигляд вузьких і довгих прямокутників. Стандартна висота бордюрів – 40 см. Їх вкопують у землю або залишають на рівні землі, роблячи переносними. Підходять для вирощування більшості городніх рослин, за винятком кучерявих культур з довгими стеблами.
Вертикальне укриття
Являє собою високий короб з каркасом, повністю обшивали полікарбонатом. Займана ним площа зазвичай невелика. Дані конструкції хороші для вирощування сильно розростаються рослин, стебла яких вимагають підтримки. Для них роблять підпірки у вигляді стовпчиків або простягають мотузку для підв’язування від стелі до підлоги.
При бажанні конструкцію доповнюють стулками. При цьому вона вже більше нагадує міні-парник.
Інструкція по виготовленню
Інструменти
Для виготовлення грядки з полікарбонату своїми руками, буде потрібно алюмінієвий профіль для каркаса, шуруповерт, мелкозубчатая ножівка для різання; свердло для виконання отворів під кріплення; шурупи з прогумованої головкою, рулетка, полікарбонат для огорожі грядок.
Підготовчі роботи
Спочатку проводять розмітку країв майбутньої посадки і розраховують периметр отриманого прямокутника. За проведеним розрахункам визначають кількість необхідного матеріалу для бортиків. Територію очищають від сміття, каміння, бур’янів. З ґрунту знімають родючий шар і риють невелике заглиблення.
Монтажні роботи
Виготовляють алюмінієвий каркас. За допомогою дрилі роблять отвори для кріплення. До каркасу прикручують пластиковий профіль. Одержаний короб поміщають в підготовлену траншею і закопують нижній край землею приблизно на 10 см.
Як зробити грядки з полікарбонату – відео інструкція тут:
Ідеї для виготовлення оригінальних грядок
Орні вироби зі стулками
[19459005 ] Для забезпечення рослинам комфортних умов, створюються закриті споруди з дверцятами. Вони можуть відкриватися з однієї або з двох сторін. Конструкції стулок бувають відкриваються, зрушуються, складними. Найпростіший варіант – цільна кришка, яку вручну знімають з каркаса огорожі.Для виготовлення перерахованих моделей попередньо креслять креслення. Розраховують розміри і необхідні кріплення.
Переносні огородження
Такі огорожі дозволяють щороку міняти розташування грядок. Ще один плюс в тому, що знімний полікарбонат для грядок дає за раз зорати всю землю на дачі мотоблоком, не створюючи зайвих перешкод.
Виготовлення переносних бордюрів має такі особливості. До внутрішньої сторони аркуша прикручуються кілочки. Краї кілочків повинні виступати на 20-30 см. Борти встромляють в землю по периметру посадки, при цьому нижній край пластикової стінки знаходиться на рівні землі і не закопується.
Грядки з полікарбонату своїми руками, фото ідеї:
Секрети гарного врожаю
Після того, як робота по укриттю грядок завершена, необхідно зробити їх облаштування. У нижній шар грунту додають утеплювач: тирсу, солому, тріски, гілки. Вище удобрюють шаром гною або перегною. На самий верх висипають чорнозем. Утеплення конструкція допомагає прискорити ріст рослин і отримати урожай швидше.
Висоту розраховують залежно від ступеня вологості місцевості. Низькі борти запобігають швидке випаровування води – їх роблять в тому випадку, коли передбачається рідкісний полив. Високі грядки з полікарбонату, навпаки, допомагають позбутися від зайвої води. Вони оберегут коріння рослин від гниття під час надмірних опадів.
Примхливі овочеві та квіткові культури, що не терплять сусідства один з одним, відокремлюють додатковими перегородками. У таких огорожах зручно також вирощувати різні сорти однієї рослини, стінки допоможуть не переплутати урожай.
Борти з полікарбонату в теплиці
Огородження для грядок з полікарбонату встановлюють не тільки на відкритій ділянці, а й всередині теплиці. Побудова і облаштування аналогічно вуличного варіанту. Залежно від наявного простору, посадки розміщують кількома способами. Роблять довгі паралельні ряди з проходами посередині. Або з проходами хрест-навхрест.
З метою економії простору деякі садові та городні культури вирощують на спеціальних багатоярусних стелажах. Цей спосіб підходить для низьких рослин з малою кореневою системою, в тому числі і полуниці.
Для виготовлення таких стелажів потрібно більше матеріалу. Монтують каркас і на ньому розміщують полки з бортами. Потім в них засипають грунт. Слід пам’ятати, що рослини потребують живильному складі землі, особливо при такому способі посадки.
Висновок
Зробити грядки з полікарбонату своїми руками просто навіть для початківців. Матеріал зручний у використанні. Доклавши мінімум зусиль, можна отримати акуратний ділянку, уберегти рослини від негативного впливу і виростити хороший урожай.