Матеріали, що застосовуються для утеплення горищного перекриття по дерев’яних балках

Утепление минватой

Матеріали, що застосовуються для утеплення горищного перекриття по дерев’яних балках

Теплий дім створює затишну атмосферу та гарний настрій в сиру або морозну погоду. Тут завжди можна зігрітися і відпочити. Але через неутеплене горищне перекриття, втрачається до 25% ефективності опалення. Відбувається перевитрата енергетичної речовини (газу, твердого палива, електроенергії), що тягне зайві витрати для сімейного бюджету. Як грамотно утеплити горищне перекриття, яке виконано з дерев’яних балок і дощок? Що враховувати при виборі матеріалу? Які найпоширеніші види утеплювачів і їх властивості?

Утепление перекоытия

Суть утеплення і процес

Тепло йде в гору. Якщо воно проходить через стелю, то знижується ефективність опалювальної системи і, одночасно, запускається процес утворення грибка на дерев’яних балках горищного перекриття. Волога, що міститься в повітрі, проникає на горище. Холодне повітря сприяє її конденсуванню і розмноженню бактерій. Дошки починають гнити.

Суть утеплення полягає в створенні спеціального шару, який затримує тепле повітря в кімнатах, і перешкоджає конденсированності вологи на горищі. Зазвичай, ця робота виконується при будівництві будинку, але може бути виконана і після.

У більшості випадків, для монтажу утеплення, незалежно від вибору матеріалу, використовується наступна послідовність:

пароизоляция

Це спеціальна плівка для того, щоб перегородити шлях теплому повітрю з кімнат на верх. Лягає вона безпосередньо на дерев’яне перекриття. На паробарьері є розмітка з укладання, якій важливо дотримуватися. Необхідно дотриматись вимоги розташування внахлест 100 мм.

Несучі балки обертаються особливо ретельно. У місцях зіткнення зі стіною або вертикальною опорою, плівка піднімається в гору на висоту утеплювача + 50 мм. Краї фіксуються клейкою стрічкою.

  • Заповнення простору між балками утеплювачем.

Матеріал (в залежності від виду) розсипається або нарізається квадратними сегментами і укладається на горищі. Деякі матеріали можна розміщувати в кілька шарів для ефективності. Важливо звертати увагу на відсутність пустот і щілин, через які може проходити холод.

  • Поверх утеплювача стеляться пароізоляційні плівки, які повинні пропускати пар.

Їх фіксують брусками до основних балок. В цьому випадку, навіть якщо назбирається волога, вона зможе випаруватися на горищі. Мудро залишити зазор між утеплювачем і гідроізоляцією в 50 мм. Технічно це досягається за рахунок різниці шару терморечовини і висоти балки.

Поверх брусків накладається лати для технічного проходу, або повноцінна підлога в разі мансарди.

На горищі необхідно передбачити провітрювання, щоб видаляти залишки вологи з утеплювача.

Що враховувати при виборі матеріалу

Утепление вермикулитом

Сучасні розробки пропонують різноманітність видів матеріалів, які використовуються в утепленні горищних перекриттів. Існують старі і перевірені способи. Вирішуючи чому віддати перевагу, важливо орієнтуватися на наявність наступних властивостей (чим їх буде більше в одному матеріалі, тим краще):

  • низька теплопровідність – завдяки чому більше теплової енергії буде залишатися в кімнатах;
  • малу вагу – полегшує монтаж та подальше навантаження на балки і перекриття;
  • вологовідштовхувальні властивості – збережуть ефективність утеплювача;
  • міцність – якщо хтось випадково наступить, то він не зіпсується в цьому місці;
  • вогнестійкість – при виникненні пожежі матеріал не дасть поширитися вогню;
  • неприйняття для гризунів;
  • токсична безпека;
  • стійкість до грибків;
  • збереження своїх властивостей незважаючи на сильний мороз чи спеку.

Важливо також враховувати необхідне по висоті простір для укладання матеріалу, особливо, якщо планується стелити повноцінну підлогу і регулярно використовувати горищне приміщення. При рівній теплоізоляції, потрібно різний шар утеплювальної речовини:

  • пінополіуретан – 50 мм;
  • пінополістирол – 80 мм;
  • мінеральна вата – 100 мм;
  • керамзит – 350 мм.

Види утеплювачів і їх особливості

Щоб визначитися з вибором матеріалу, необхідно знати його переваги і недоліки. Нижче представлені поширені види утеплювачів з їх властивостями.

Мінеральна вата

Утепление минватой

Частим матеріалом, що обирається для утеплення горищного перекриття, є мінеральна або скловата. Її специфічна волокниста структура забезпечує утворення повітряної подушки, яка ефективно утримує тепло. Мінеральна вата легко ріжеться ножем на необхідні сегменти. Поставляється в рулонах і блоках, які зручні при монтажі на горищі. Два шари вати по 50 мм ефективніше збережуть тепло, ніж один шар в 100 мм.

Основною перевагою, поряд з тепловими властивостями, є пожежостійкість. На горизонтальних поверхнях матеріал не злежується; немає необхідності в установці роздільників, і не утворюється пустоти з холодом. Тривалий термін експлуатації. При укладанні необхідного респіратора, для запобігання попадання волокон в легені. З недоліків виділяються два: схильність матеріалу до вбирання вологи і спрессовиваемость при стисненні.

Але якщо строго дотримуватися чотирьох пунктів по процесу монтажу, то мінеральна вата є простим і недорогим способом утеплення горищного перекриття.

Пенополиуритан

Найсучасніший спосіб утеплення. Виконується тільки фахівцями і певне обладнання. Розпилення піни нагадує сніжні покриви, застиглі на горищі. Спосіб зручний доступністю нанесення на будь-які форми поверхні. Хороші заповнюючі властивості. Екологічно чистий метод. Термін служби пінополіуретану до 50 років. Недоліком можна вважати високу вартість робіт, але вона виправдовує одержуваний результат.

Пінопласт

утепление пенопластом

Відносно недорогий і швидкий метод утеплення горищного перекриття. Матеріал легко ріжеться на потрібні частини. Невелика вага забезпечує швидкість монтажу і мале навантаження на балки. Пінопласт не вбирає воду. Використовуючи його в утепленні важливо точно вирізати кути і сегменти, щоб виключити появу незаповнених місць.

Оскільки він легко ушкоджується, обов’язкова чорнова підлога для ходьби по горищу. Його можна зробити з плит ОСБ. Єдиним недоліком пінопласту є його схильність до горіння. Але розумні заходи з пожежної безпеки в будинку допоможуть уникнути цієї негативної особливості матеріалу.

Керамзит

Утеплення горищного перекриття сипучими матеріалами досить поширене. Найчастіше їх застосовують в разі перекриття по плитах. Але і між дерев’яними балками його можна використовувати теж. Єдиний нюанс – велика вага і навантаження на стелю. Оскільки для потрібного ефекту необхідний шар матеріалу в 300 мм, слід переконатися, що конструкція стелі витримає цю додаткову вагу. В процесі засипки рекомендується чергування гранул різного розміру. Так вийде заповнити простір між балками більш щільно. Пересуватися по такому утеплювачу можна вільно.

Утеплення горищного перекриття – це важлива частина будівництва або облаштування приватного будинку. Виконавши його грамотно, можна зберегти тепло і заощадити кошти.