Помилки установки мансардних вікон
Мансардні вікна власники приміщень досить часто намагаються встановлювати самостійно. Однак досить часто через брак досвіду і практичних знань вони роблять певні помилки при монтажі мансардного вікна,
в результаті яких конструкції починають пропускати вологу в приміщення. Ми розповімо про найбільш типові помилки і те, як їх уникнути.
Як правильно встановити конструкцію?
Купуючи і самостійно встановлюючи мансардні вікна ви можите помилитися при монтажі через незнання. Варто відразу зазначити, що виправити їх набагато складніше, ніж спочатку правильно встановити вікно, саме тому потрібно уважно вивчити теорію, перш ніж взятися за роботу або найняти фахівців, якщо ви порахуєте, що самостійно впоратися не зможете.
В першу чергу варто відзначити різницю не тільки в самій технології монтажу звичайного і мансардного вікна, але і в принципі у вигляді самої конструкції. Якщо вікно в стіні монтують за допомогою монтажної піни, спеціальних кріплень, то мансардні вікна вставляються в спеціально підготовлену конструкцію, яка повинна розташовуватися між крокв.
Примикання до покрівлі мансардних вікон має бути щільним, самі зазори добре заізольовані, в іншому випадку в щілини буде потрапляти волога, проте закрити зазори за допомогою монтажної піни в даному випадку не можна, так як цей матеріал не є вологостійким. Для того щоб зробити віконний блок непроникним для води, потрібно використовувати спеціальний оклад.
Для того щоб розібратися, що таке оклад мансардного вікна, потрібно уважно вивчити саму конструкцію. Це готовий виріб, яке зазвичай продається разом з вікном, виготовляється воно з міцної гуми, розраховане для різних типів покриття покрівлі, тому, вибираючи оклад, обов’язково потрібно враховувати те, з якого матеріалу виконана сама покрівля.
Зверніть увагу на те, в якій кліматичній зоні встановлюється вікно: справа в тому, що потрібен хороший шар теплоізоляції з м’якого матеріалу, така ізоляція заповнює щілини між вікном і стіною, служить перешкодою для проникнення холодного повітря і виходу теплого, крім цього, ізолює звук. Але м’які матеріали бояться вологи, тому теж вимагають захист від неї. Як цього захисту якраз і використовується оклад в мансардному вікні. Він буде захищати стик від промерзання, намокання, крім цього, захистить все теплоізолюючі частини конструкції.
Примикання м’якої покрівлі до мансардному вікна теж має бути зроблено грамотно, всі стики повинні бути ретельно закриті і загерметизовані. Не варто залишати без уваги укоси. Якщо не зайнятися ними в потрібний час, в приміщенні з’явиться конденсат, а стики будуть промерзати. Через це з часом стане гірше стан оздоблювальних матеріалів, в приміщенні може з’явитися грибок або цвіль, проживання буде некомфортним. В цьому випадку поширені помилки монтажу мансардних вікон полягають в тому, що шви починають закладати піною, чого робити категорично не можна.
Перед роботою можна уважно вивчити докладні фото монтажу , це значно полегшить ваші завдання, так як ви вже будете бачити, що потрібно робити. Чим докладніше буде інструкція, тим краще.
Не варто слухати розповіді дилетантів про те, що в українському кліматі не можна використовувати мансардні вікна: помилки в монтажі призводять до поширення переконання в тому, що такі конструкції не підходять для будинків в Україні. Цей тип вікон прекрасно існує в нашому кліматі, але важливо правильно встановити конструкцію , дотримуючись рекомендації виробника і не порушуючи технологію.
Що повинно входити в комплект мансардного вікна?
Від звичайного вікна мансардне відрізняється насамперед комплектністю: якщо у стандартного це тільки рама і склопакет, то мансардне по конструкції нагадує покрівельний пиріг. Все необхідне для установки продається разом з вікном, не варто шукати деталі десь окремо, так як виробник не тільки гарантує якість, але і пропонує саме ті деталі, які неодмінно підійдуть до вибраного вами вікна і зазначеного типу покрівлі. Саме тому можна відразу купити готовий оклад для мансардного вікна, теплоізоляцію, кріплення, які стануть в нагоді при монтажі.
Над вікном повинно бути встановлено спеціальне пристосування для відведення дощової води, воно теж продається в комплекті. Для того щоб можна було встановити мансардне вікно, скат даху повинен бути не менше 15 градусів. Деякі власники приміщень все одно встановлюють вікна на більш плоску покрівлю та роблять помилку, так як в цьому випадку конструкція буде досить швидко зруйнована, особливо якщо перекриття у будинку не дерев’яні, а залізобетонні.
Важливо ! Такої помилки при монтажі мансардних вікон можна уникнути, для цього потрібно використовувати спеціальні підкладки елементи, придбати їх можна окремо або замовити разом з віконною конструкцією. Ще одним виходом є установка так званих вікон-ліхтарів, які встановлюються в спеціальну конструкцію, в результаті чого герметичність страждати не буде.
Часті помилки при монтажі мансардних віконних конструкцій:
- Поширеною проблемою є неправильно вставлені зазори. Коробку перед тим, як остаточно закріпити, обов’язково потрібно відрегулювати, щоб вона перебувала в правильному співвідношенні щодо поворотної стулки. Якщо цього не зробити, з’являться щілини, через які в приміщення буде потрапляти холодне повітря, непотрібна волога.
- Перед тим як монтувати вікна, варто звернути увагу і на стан покрівлі в цілому. Якщо покрівельний пиріг зроблений неправильно або порушений, в ньому буде накопичуватися досить багато вологи. Вона поступово просочиться через укоси, почне шкодити стін, їх обробці, якщо в кімнаті є шпалери, на них з’явиться цвіль.
- Не можна використовувати простий поліетилен в якості гідроізоляції, а при відсутності пароізоляції уникнути появи конденсату не вийде ніяк. Якщо ви виявили, що утеплювач мокрий, його доведеться замінити, а сам дах відремонтувати.
- Ще одна поширена помилка при установці мансардного вікна – це порушення його геометричній цілісності, через що виникає перекіс конструкції. Він може викликати утворення тріщин в рамі, завдавати шкоди іншим конструктивним елементам. Через цю помилку доведеться міняти весь віконний блок, так як якщо рама трісне, відновити її вже не вийде. Примикання до мансардних вікон стін не буде щільним, конструкція якщо і буде працювати, то неправильно, стулки можуть перестати закриватися. Для заміни вікна доведеться розбирати обробку, а це додаткові витрати і незручності.
- Якщо дах зі сталі, то обійтися без кепок не можна, при відновленні покриття матеріал потрібно накладати внахлест, різати його спеціальним гострим інструментом. Іноді монтажники нехтують цим правилом, в результаті листи задираються і починають пропускати вологу. Крім цього, починає утворюватися іржа. Якщо використовується герметик для замазки стиків, він повинен бути високої якості.
- Навіть якщо у мансардного вікна примикання до покрівлі виконано вірно, його не перекосів і шви закладені грамотно, це ще не гарантія, що ніяких порушень немає. Потрібно не забути утеплити зазор, який утворюється між вікном і кроквами, для цього часто застосовують мінеральну вату, її потрібно якісно захистити від вологи.
- При установці вікна потрібно перевіряти, закривається чи стулка і чи правильно вона працює: якщо цього не зробити, і конструкція не вирівняти, вікно не буде функціонувати правильно, що призведе до появи протікання, швидкого зносу механізмів.
- Через води не тільки почнуть з’являтися розлучення на стінах, але і, наситившись вологи, може поступово приходити в непридатність деревина, наприклад, матеріал стін або крокв, що вже небезпечно для покрівлі.
Інші поширені помилки
При встановленні вікна в пальцеву покрівлю теж не завжди дотримується технологія. Примикання покрівлі до мансардному вікна часто здійснюється не до кінця, щілини НЕ очищаються, там залишається листя, а її закривають герметиком або ж замість спеціальних кріплень використовують звичайні цвяхи, чого робити не можна. Не можна використовувати і вживані кріплення, які раніше встановлювалися на інші блоки. Вони вже деформовані і тому не підходять для подальшого використання, хоча зовні можуть виглядати абсолютно нормальними.
Проблема протікання може торкнутися вікно і в тому випадку, якщо оклад буде зібраний з різних частин. Часто використовують для цієї мети гофровані фартухи, які потрібні для установки в профільні покриття покрівлі, а металеві частини просто заводять під них. В цьому випадку вогкість і протікання будуть гарантовані, але недобросовісні установники про це не повідомляють. Читайте додатково як позбавиться від протікання мансардного вікна взимку .
Застосування монтажної піни також може завдати шкоди. Справа в тому, що для мансардного вікна цей матеріал не підходить, так як легко пропускає вологу. Самі вікна закріплюють за допомогою саморізів, а стики заповнюють герметиком і закривають спеціальним окладом з гуми. Якщо використовувати піну, вона може посприяти деформації рами, так як піна розширюється і надає на конструкцію істотний тиск.
Мансардні вікна вбудовують в кроквяну конструкцію похилого даху (встановлюють між кроквами, монтують на обрешітку). Таким чином, вони стають невід’ємною частиною покрівлі. Щоб виключити протікання, необхідно в першу чергу забезпечити водонепроникність примикань покрівельного покриття кокон блоку. Це завдання дозволяють вирішити спеціальні зовнішні оклади. Подібні вироби випускаються для різних типів покрівельних покриттів (плоских або профільованих). Важливо не переплутати і поставити той оклад, який оптимально підходить для конкретної ситуації. Щоб не допустити промерзання, зону мансардного вікна ретельно утеплюють м’якою теплоізоляцією – мінеральною ватою з базальтового волокна (Rockwool і ін.). Стик з підпокрівельної гідро- і пароізоляцією похилого даху забезпечують ізоляційні оклади і спеціальні елементи і вироби.
Ще один істотний момент в установці мансардних вікон – формування, утеплення та оздоблення укосів. Помилки на цьому етапі призводять до промерзання, рясного утворення конденсату, а в подальшому – до псування оздоблювальних матеріалів і навіть погіршення умов проживання в мансарді. Перш за все, потрібно зробити так, щоб нижній укіс був перпендикулярний, а верхній – паралельний підлозі. Під чорновий обшивкою повинна бути прокладена м’яка теплоізоляція (але ні в якому разі не монтажна піна!). Про пароізоляційному фартусі (оклад) ми вже згадували.
Не варто використовувати і фольгований пенофол: він хороший для ізоляції пара, але не може бути використаний як утеплювач. Саме тому застосування такого матеріалу для утеплення потрібного ефекту не дає. Для правильної ізоляції тепла можна використовувати мінеральну вату, яка як раз повинна розміщуватися під пенофолом. Якщо цього не зробити, в сильний мороз конструкція буде промерзати. Навіть невеликі отвори в пароізоляції дозволять волозі скупчуватися під пенофолом, що може нашкодити обшивці всередині приміщення, особливо якщо вона виконана не з вологостійких матеріалів, наприклад, звичайного гіпсокартону.
При монтажі рами потрібно обов’язково залишати місце для утеплювача, в іншому випадку в приміщенні буде холодно, може почати з’являтися конденсат. При монтажі потрібно стежити за якістю матеріалів, правильної обробки укосів. Важливо розташування верхнього елементу: він обов’язково повинен бути розміщений в паралельній підлозі площині. Тільки так повітря зможе циркулювати правильно, не буде накопичуватися конденсат. Досить важливим елементом, про який не можна забувати, є і пароізоляційний фартух: якщо його не встановити, навіть при правильному утепленні вікно промерзне, на ньому збереться конденсат.
Оформлення укосів грає важливу роль: їх не можна робити з чорнових дощок, інших низькоякісних матеріалів, тому що саме від того, як виконаний укіс, багато в чому залежить, наскільки конструкція буде теплою і ефективною. Примикання гідроізоляції до мансардному вікна має бути максимально щільним. Повинен бути грамотно встановлений зовнішній оклад, інакше витік стане неминучою проблемою.
Правильно виконайте внутрішні укоси. Нижній укіс повинен бути перпендикулярним підлозі, а верхній – паралельним. Якщо їх встановлюють перпендикулярно площині вікна, з’являються перешкоди для конвекції теплого повітря в зоні вікна, і можливо випадання конденсату.
Не забувайте, що під мансардними вікнами необхідно встановити опалювальні прилади, які забезпечать конвекцию теплого повітря в зоні склопакетів, інакше взимку скла будуть пітніти і навіть покриватися крижаною кіркою.
При монтажі часто забувають виставити зазори, тобто відрегулювати положення коробки щодо поворотної стулки. В результаті виникають щілини, які неможливо усунути в процесі експлуатації вікна. І ще один нюанс. Благополуччя мансардних вікон безпосередньо залежить від загального стану похилого даху. В результаті помилок, допущених при укладанні покриття і монтажі гідро-, паро- та теплоізоляції, в покрівельному «пирозі» накопичується велика кількість вологи. Вода стікає до віконних конструкцій і просочується крізь обробку укосів і по прилеглим до них ділянках стін.
Підведемо короткий підсумок:
- “Ширина вікна повинна відповідати кроку крокв. Якщо вікно трохи ширше отвору (до 2 см), можна обмежитися подрезкой контрбруса по сторонах прорізу і не робити перестропіловку. Формуючи більш широкий віконний проріз, допустимо розрізати кроквяну балку, встановити вертикальні і горизонтальні дерев’яні перемички. Рішення про зміну кроквяної конструкції (особливо якщо мова йде про перенесення більш ніж однієї опори) повинна приймати проектна організація.
- “Не забудьте утеплити зазор між вікном і кроквами, щоб виключити появу« містків холоду ».
- “Під вікном розташуйте опалювальні прилади, тоді за рахунок конвекції поверхню вікна не буде охолоджуватися, і на ній не буде випадати конденсат.
- “Зверніть увагу на правильне виконання системи вентиляції підпокрівельного простору. Важливо, щоб були передбачені отвори для притоку або витяжки повітря з-під покрівлі, були відсутні перешкоди для руху повітря між кроквами, щоб цілісність пароізоляційного шару була не порушена, а стики рулонів пароізоляції – проклеєні, щоб товщина утеплювача була достатньою і в ньому були відсутні щілини.
- “Слідкуйте за водовідведенням з даху. Над вікном встановіть вентиляційний зазор і водовідвідних жолоб
- “Не рідше ніж раз в 5-7 років оновлюйте лакове покриття дерев’яної рами, слідуючи інструкціям виробника.
Висновок : встановити мансардне вікно не дуже складно, але потрібно ретельно дотримуватися технологію, при відступі від якої можна отримати серйозні проблеми. Ремонт в точці примикання мансардного вікна до покрівлі або дуже складний, або вимагає чималих знань і умінь.