Профнастил кольоровий для даху
Все частіше власники приватних будинків, які планують накривати дах, віддають перевагу профнастилу. Проте вибрати оптимально відповідний варіант з широкого асортименту сталевого листа буває непросто. Щоб покриття виглядало естетично, було надійним і довговічним, потрібно оцінити відразу кілька параметрів. Сюди входять кольори матеріалу, розмір аркуша і його призначення, а також висота хвилі.
Як вибрати відповідний колір профнастилу
Відтінок покрівельного покриття буде відігравати важливу роль в екстер’єрі будинку. Він повинен гармоніювати з його колірною гамою і відповідати загальному дизайну. Варто уявити, як оформлення кольоровий даху впишеться в ансамбль інших будівель.
Є кілька варіантів, як визначитися з вибором кращого кольору.
- Порадитися з дизайнером. Можна сказати, найнадійніший варіант, тому що для професійного дизайнера не важко підібрати відповідний колір профнастилу, щоб крити дах.
- Вивчити проект будинку. При розробці проекту даються рекомендації щодо колірної гами стін і даху. Кольорове креслення показує будинок в готовому вигляді і допомагає оцінити вибір кольору.
- Знайти фото аналогічного проекту і подивитися, якого кольору лист (або інший матеріал, щоб накривати дах) обраний там.
- Вдатися до класичних варіантів. Наприклад, цегляні і кам’яні будинки доречно крити червоним покрівельним покриттям. При стінах жовтуватого відтінку буде доречний зелений дах.
Є ряд правил, які допоможуть вирішити, які підійдуть кольори для конкретного проекту.
- Колір покрівельного покриття повинен поєднуватися з відтінками всіх конструктивних елементів: стін, цоколя і так далі.
- Відтінок повинен підходити і за стилем: для традиційного будинку з дерев’яного зрубу яскраво-рожевий дах з профнастилу навряд чи буде відповідною.
- Колір покрівельного покриття повинен гармоніювати з такими елементами даху, як димар, вентиляційний короб.
- Будинок повинен вписатися в навколишнє середовище: не повинен ні губитися на тлі дерев, ні занадто яскраво виділятися. Наприклад, на тлі парку зелений дах не буде кращим варіантом. А якщо навколишня забудова виконана в стриманому стилі, помаранчевий профнастил на покрівлі навряд чи доречний.
- Поруч з красивою природою буде приємно сприйматися імітація натуральних матеріалів, таких як камінь або дерево.
Важливо! На сприйняття кольору великий вплив робить освітлення. Тон, який красиво виглядає в палітрі, на даху буде сприйматися по-іншому. У міру віддалення колір зміщуватиметься за гамою ближче до синього.
Ще один момент, який потрібно врахувати при виборі – сполучуваність кольору. Хочеться, щоб котедж сприймався як єдине ціле, а не як набір різних фарб. Далі, можна подивитися на таблицю, які кольори поєднуються один з одним.
Як визначити призначення матеріалу
Перед тим як вирушати в будівельний магазин, варто ознайомитися, які марки профнастилу існують і чим вони відрізняються. Представлені три різновиди:
- Н – несучий матеріал;
- С – стіновий;
- НС – універсальний.
Матеріал марки Н призначений для покриття покрівлі, споруди огорож або перекриттів. З тією ж метою можна використовувати лист марки НС. При невеликих навантаженнях іноді застосовують і профнастил марки С. Однак, в такому випадку перед тим, як крити профнастилом, рекомендується зробити суцільну обрешітку.
Профлист класифікується в залежності від покриття. Незабарвлений лист не має таких декоративних характеристик, тому частіше застосовується для облаштування побутових будівель і гаражів. Для покрівельного покриття переважно використовувати полімерний профнастил – він не тільки надійний, але і естетичний.
Як кут нахилу впливає на вибір матеріалу
Кут нахилу покрівлі безпосередньо впливає на вибір марки матеріалу. Чим більше ухил, тим меншу снігозатримуючу здатність має покрівля. Як наслідок, навантаження на таке покриття буде менше. Тонкі листи можна використовувати для покрівель підсобних будівель, кут нахилу яких становить понад 40 градусів. Матеріал марки С, призначений для перегородок, не рекомендується використовувати для даху. При цьому листи марки Н можна застосовувати в обох випадках. Тут варто лише питання доцільності.
Характеристики захисного покриття
Купуючи профнастил для покрівлі, слід звернути увагу на характеристики захисного шару. Хоча оцинковка і захищає метал від корозії і негативних впливів середовища, термін служби такого матеріалу складе лише кілька років. Краще віддати перевагу профлисту марки Н з додатковим покриттям у вигляді шару полімеру або спеціальної фарби.
Профнастил з декоративним шаром може прослужити до 50 років, тоді як у оцинкованого термін експлуатації становить до 30 років. Разом з додатковим захистом покриття дозволяє зробити лист декоративним. Такий профнастил можна застосовувати для втілення найнесподіваніших проектів і колірних комбінацій.
Захисний шар складається з одного з наступних матеріалів:
- поліестер;
- пластизол / покращений пластизол;
- поліуретан;
Полівінілдифторид.
Часто для профнастилу застосовується поліестер. Представлений матеріал матовий і звичайний. Така обшивка володіє хорошими експлуатаційними характеристиками: не йде тріщинами, не вигоряє. При невеликій вартості матеріал естетичний, але схильний до механічних навантажень, можливо відшаровування і стирання.
Полівінілдифторид – більш дороге покриття. Однак воно перевершує поліестер за показниками міцності та хімічної стійкості.
При виборі матеріалу варто подивитися на рекомендації виробника. Для низьких температур, які характерні для північних регіонів, підійде обшивка з шаром поліуретану або поліестеру. Для південних областей рекомендований профлист з поліуретановим шаром.
Важливо! Кожен тип захисного покриття розрахований на певні погодні умови.
При покупці важливо оцінити зовнішній вигляд матеріалу. На ньому не повинно бути тріщин і відколів. Фарба повинна бути рівномірно нанесена, колір однорідний без розлучень.
Які показники врахувати при виборі покрівельного покриття
Надійність профлиста залежить здебільшого від висоти і обрисів хвилі. Причому чим більше гофра, тим вище навантаження, яку може витримувати обшивка. Також несучі листи мають додаткові ребра жорсткості. Їх можна побачити на профнастилі марки НС35, а також Н60 і Н75.
Ребра знаходяться або між підставами хвиль, або на їх стінках. Вони служать для підвищення поздовжньої жорсткості, що важливо для матеріалів, що піддаються статичним навантаженням. При використанні листа з додатковими ребрами можна збільшити крок обрешітки.
Товщина листа
Інший важливий параметр – товщина листа. Вона знаходиться в межах 0,45-1,2 мм. Чим більше товщина, тим міцніше обшивка. З іншого боку, збільшиться його вартість і вага. Профнастил цінується за легку вагу і зручність монтажу. Якщо придбати матеріал більшої товщини, він буде важче, та й крити їм покрівлю буде занадто багато роботи.
Ще один недолік – при використанні важких матеріалів збільшується навантаження на несучі конструктивні елементи. Кроквяна система розраховується під певне політичне значення. Цих розрахунків потрібно дотримуватися, вибираючи, яким матеріалом крити дах.
Оптимальні розміри: ширина і довжина
При виборі профнастилу враховується ширина листа. Тонколистова сталь, яку застосовують в якості вихідного матеріалу, має стандартний розмір 1250 мм. Після проходження через верстат ширина листа зменшується в зворотній пропорції до висоти хвилі.
Цікаво! Профнастил С8 і Н75 виготовляють з листової сталі, ширина яких 1250 мм. Ширина готового матеріалу марки С8 1200 мм, а у Н75 – 800 мм.
В інформації про обраний настил вказують дві ширини. Одна з них вказує на розмір окремого листа. Друга ширина називається робочою або корисною. Вона відображає розмір матеріалу з урахуванням перекриття сусіднім листом. Цю особливість монтажу профнастилу потрібно враховувати, розраховуючи, скільки доведеться закупити.
Довжина листа
Профнастил можна підібрати тієї довжини, яка буде оптимально відповідати параметрам даху. Найдовші листи досягають 14 метрів. Такий розмір дозволяє крити дах з мінімальною кількістю горизонтальних стиків і, як наслідок, знижується витрата матеріалу. Якщо дахове полотно коротше 14 м, тоді вийде зробити герметичне покриття без стиків по горизонталі.
Мінус листа великої довжини – трудомісткість доставки на об’єкт. Якщо планується покрити дах профнастилом довжиною понад 10 м, матеріал можливо придбати тільки на замовлення.
Важливо! Оптимальна довжина листа для побудови житлового будинку – 6 м.
З листами зручно працювати, їх можна розрізати ручними ножицями по металу і підігнати під потрібний розмір прямо на об’єкті. Однак у багатьох виробників реально замовити лист потрібної довжини, щоб покрити дах. Певний розмір задається на панелі управління верстата, різання виконується автоматично. Можлива довжина листа – від 0,5 до 14 м.
Висновок
Профнастил – це сучасний і декоративний матеріал для покриття покрівлі. Він виконується в різних колірних рішеннях і застосовується для втілення самих незвичайних дизайнерських ідей. При будівництві приватного будинку – це один з найкращих варіантів покрівельного покриття.