Плоска покрівля являє собою один з найпоширеніших і практичних варіантів даху для житлових і комерційних будівель. Головною її особливістю є мінімальний ухил (від 1,5 до 10%). Пристрій сучасної плоского даху характеризується стійкістю до вітрових навантажень, зручністю монтажу і простотою експлуатації. Розрізняються покрівлі по конфігурації, цільової спрямованості, використовуваним матеріалами: наплавляється і механічно закріплюється.
Головним конкурентом даного виду дахів є скатна конструкція. Незважаючи на унікальність властивостей плоскої односкатной покрівлі, у нас в країні вона не користується популярністю в приватному будівництві. Власники котеджів воліють скатні дахи, які не передбачають пристрій рулонної гідроізоляції. Люди звикли робити традиційні даху, реалізуючи типові проекти. У плоскої покрівлі в малоповерховому будівництві трохи прихильників, чого не скажеш про більшість європейських держав.
Порада: перед тим, як відмовитися від тієї чи іншої технології створення плоскої покрівлі з рулонних матеріалів, варто уважно вивчити всі її особливості.
Основні переваги плоских покрівель
Ігноруючи пристрій рулонної покрівлі, власники забувають про безліч переваг, на чолі яких стоїть економія:
- часу на зведення та облицювання;
- матеріалу, що вимагається для влаштування покрівлі на плоскому даху;
- грошових коштів, що витрачаються на оплату послуг фахівців;
- власного часу.
Пристрій плоского даху дозволяє здійснювати монтаж кліматичного обладнання, минаючи декоративні поверхні фасаду. Очищення димоходів, настройка інтернету, ремонт водостоків не зажадають використання альпіністського оснащення і особливої кваліфікації робітників.
Різновиди покрівлі плоского даху
Перше, що потрібно вирішити при проектуванні даного виду покрівлі, – чи буде покриття мати будь-які додаткові функції. Крім установки обладнання, облаштування покрівлі може дозволити зробити оглядовий майданчик, місце для відпочинку або господарську зону.
За цим принципом всі плоскі дахи можна розділити на два типи:
- неексплуатовані;
- експлуатовані.
Порада: пристрій рулонної покрівлі експлуатованої здатне забезпечити підвищену надійність і довгий термін служби даху в цілому.
Експлуатованим покрівля: бюджетне плоске покриття
Відсутність необхідності в створенні міцного підстави значно знижує грошові витрати і час, що витрачається на будівництво. Пристрій покрівлі з рулонного матеріалу, не призначеного під зовнішні навантаження, не накладає жорстких обмежень на щільність використовуваного утеплювача. Варто зазначити, що така покрівля по стійкості до опадів не поступається своєму найближчому конкуренту – експлуатованої даху.
Єдиним мінусом покрівель з м’яких матеріалів є знижена стійкість до тиску снігу в зимовий період. З цієї причини експлуатованим плоский дах найчастіше має маленьку площу. Невеликі ділянки можна очищати від снігу, що не забираючись на будівлю.
Експлуатована різновид плоскої покрівлі: спосіб збільшення корисної площі
Головною відмінною характеристикою даного покриття є жорсткість конструкції. Вона повинна витримувати значні навантаження, бути міцною на розрив, мати щільний утеплювач і якісне підставу. Важливе значення має і гідроізоляція, яка не дає волозі проникнути всередину багатошарового пирога.
Якщо ваш вибір зупинився на експлуатованого плоского даху, варто продумати фінішне покриття. Облицювальний матеріал може нести як естетичну, так і практичну функцію. Для стоянки можна вибрати тротуарну плитку, а для зони відпочинку – терасну дошку.
Порада: найміцнішим варіантом основи під пристрій плоскої експлуатованої покрівлі є залізобетонна плита. Вона придатна для зведення спортивних зон, автомобільних парковок і навіть вертолітних майданчиків.
Пристрій експлуатованих плоских конструкцій на увазі порівняно великий обсяг робіт. На залізобетонну плиту укладається шар пароізоляції, потім утеплювач і гідроізоляція. Технологія монтажу може мати іншу послідовність і складові. Для створення гідроізоляційного шару підійдуть як традиційні, так і нові матеріали для м’якої покрівлі.
Особливості інверсійної плоского даху
Інверсійний тип має на увазі багатошарову конструкцію, відмінною рисою якої є незвичайний пристрій гідроізоляції покрівлі, а точніше, її розташування. Традиційна технологія вимагає робити укладання утеплювача поверх пароізоляції гідроізоляції. Далі для захисту теплоудержуючою шару використовують рулонний матеріал. Таким чином, гідроізоляція плоскої традиційної даху розташовується зверху утеплювача.
Конструкція традиційної плоского даху
|
|
Конструктивне рішення інверсійної плоскої покрівлі
|
Альтернативний варіант передбачає створення захисту від вологи поверх підстави. Гідроізоляція інверсійної покрівлі укладається на плиту перекриття і тільки потім стелиться утеплювач. Ця особливість пред’являє особливі вимоги до теплоізоляції, яка повинна бути стійкою до вологи.
Порада: дана технологія вимагає особливої перевірки якості гідроізоляції покрівлі. Для пошуку недоліків та їх виправлення потрібно демонтувати весь покрівельний пиріг.
Пристрій плоскою інверсійної покрівлі не обходиться без рулонних матеріалів . Використання рулонних матеріалів прискорює процес монтажу того чи іншого шару, покращує якість стиків, спрощує технологію створення покрівельного пирога в цілому. Гідроізоляція плоскої інверсійної даху призначена для захисту будівлі від проникнення вологи.
Пристрій покрівель традиційного типу: покрокова інструкція
1. На несучу конструкцію (найчастіше плиту перекриття) укладається похилоутворюючого шар , Який необхідний для правильного розподілу і відведення води. «Разуклонку» може бути виконана з використанням різних матеріалів (керамзит, пінобетону)
Порада: перевірити функціональність «разуклонкой» можна ще до облицювання покрівлі наплавляються матеріалами. Для цього потрібно вилити відро води на застиглу поверхню вирівнюючого шару.
2. Другим етапом виступає укладання пароізоляційного шару. Пристрій сучасної покрівлі з рулонних матеріалів повинно мати захист від пари, що надходить знизу. Її відсутність сприятиме зволоженню утеплювача і, як наслідок, втрати його теплоізоляційних властивостей. Монтаж рулонної пароізоляції покрівлі, як правило, здійснюється силами двох робітників.
3. Утеплення конструкції. Після монтажу рулонних паронепроникних матеріалів укладається утеплювач. Найпоширенішим для цього матеріалом є мінеральна вата, що випускається у вигляді плит різної товщини. Утеплення може бути:
- одношаровим,
- двошаровим.
Рулонний одношарова покрівля найчастіше використовується на експлуатованих дахах. Двошаровий варіант передбачає укладання спочатку крихкого матеріалу, такого як пінопласт, потім щільного і міцного, наприклад екструдованого пінополістиролу. Дана схема дозволяє отримати високий рівень утеплення, організувати умови для подальшого використання наплавляються гідроізоляційних матеріалів. Найоптимальнішим варіантом для цих цілей є кам’яна вата.
4. Захист від вологи. Пристрій плоскої покрівлі з рулонних матеріалів не обходиться без створення гідроізоляційного шару. Для цього можна використовувати бітумні рулонні матеріали , ПВХ, ТПО-, системні рішення-мембрану і рідку гуму. Також повернулася популярність до недорогих наплавляється матеріалами, таким як руберойд, гідроізол, пергамін і інші. У подібній гідроізоляції плоскої покрівлі проста технологія монтажу і найнижча вартість. Сучасний наплавляється за своїми якісними характеристиками здатний конкурувати навіть з наливний мастикою.
5. Фінішний шар. Пристрій грамотної гідроізоляції вимагає додаткової зовнішньої захисту. Її роль може виконати дренажна система з піску або гравію, цементна стяжка або наплавляється з грубозернистим посипанням.
Пристрій гідроізоляції покрівлі: варіанти створення захисного шару
Коли говорять про матеріали наплавляємого характеру, вже не мають на увазі тільки руберойд. Бітумно-полімерна в’яжучий закладається в десятки рулонних виробів, що мають різні якісні та експлуатаційні характеристики. Якщо одні наплавляються, мають армування і придатні для руху середньої інтенсивності, то інші застосовуються виключно на експлуатованих дахах.
Порада: монтаж покрівель з матеріалів, що наплавляються вимагає використання газового обладнання. Перед тим як укласти договір з робітниками, варто перевірити їх інструментарій на предмет пожежної безпеки.
Пристрій покрівлі з наплавляемого матеріалу істотно відрізняється від наливний технології монтажу гідроізоляційного шару. Гарячу або холодну мастику наносять за допомогою кисті і / або валика. Після висихання такий пристрій гідроізоляції плоскої покрівлі не боїться прямих сонячних променів і будь-яких опадів. Відсутність стиків позитивно впливає на якість захисту покрівельного пирога від проникнення вологи.
Іншими конкурентами рулонних матеріалів є рідка гума і мембранне полотно. Гумове напилення виконується в найкоротші терміни, має гідро- і пароізоляційними властивостями. У мембранної гідроізоляції покрівлі основна перевага – тривалий термін служби, який становить 25-55 років.