Система крокв для чотирьохскатного даху
На сьогоднішній день скатні покрівлі прекрасно показують себе при будівництві приватних будинків, великих садиб великої площі і маленьких затишних будиночків.
Покрівля конвертом
Як правило, такі будинки «криють» чотирьохскатним дахом, що дозволяє звести просторе мансардне приміщення, затишне і комфортабельне.
Технічні особливості чотирьохскатної покрівлі
Взагалі, при зведенні будинків необхідно враховувати безліч нюансів, недотримання яких призведе до обвалення даху, деформацій і провалювання покрівлі.
Всі нюанси умовно можна розділити на статичні і динамічні:
- Статичні включають в себе ті, що діють постійно, а, саме, власна вага покрівлі. Ця вага – перший фактор, який впливає на вибір матеріалу для крокв. Справедливо, що при зведенні важкого даху з черепиці потрібно прокласти посилені лаги в систему крокв, посилити обрешітку і «корінні» балки, які також іноді називають «сволоками»;
- Динамічний фактор не має постійного впливу, швидше сезонний. До таких факторів можемо віднести покладку снігу, які також впливають на плані маси і надмірної ваги, який буде впливати на покрівлю і крокви. Необхідно пам’ятати, що, наприклад, в разі ламаного чотирьохскатного даху з критими горищами вага від снігу або води розподіляється нерівномірно.
Щоб не турбуватися про свою безпеку і надійність майбутнього житла, необхідно зробити точний розрахунок і підготувати креслення кроквяної конструкції четирьохскатної покрівлі.
Види крокв для покрівлі в чотири ската
Кроквяна система шатрова
Як правило, якщо йдеться про чотирьохскатну покрівлю, то вона являє собою чотири криті боки: дві у вигляді трапеції і дві у вигляді трикутника.
Такий стан сторін покрівлі називається вальмовим.
При зведенні такого даху немає необхідності зашивати фронтони, їх просто не буде.
Крім вальмованої покрівлі виділяють другий тип: шатрова, коли всі сторони представляють рівні за площею трикутники.
Конструкція крокв під чотирьохскатний дах може бути двох типів:
- Висяча, коли лаги укладаються уздовж і дахові панелі або черепиця укладаються також уздовж. Така конструкція чудово зарекомендувала себе в плані опори налягання снігу і заметів на покрівлі. Поздовжнє розташування лаг сприяє тому, що сніг спадає під власною вагою;
- Похилі кроквяні ноги чудово підійдуть для будинків з проміжними опорними балками і стовпами. В цьому випадку лаги укладаються один на одного внахлест, трохи завищуючи рівень даху щодо кроквяної опори.
Складові частини
Єдина схема даху складається з наступних елементів:
- Балка мауерлата – це «фундамент» майбутнього даху, який являє собою брус, обшитий листовим тонкостінних залізом. Мауерлат необхідний для того, щоб рівномірно прийняти навантаження на кожну сторону від чотирьох скатів. Також мауерлат перешкоджає «розповзання» і обвалу стін під вагою даху.
- Кроквяні ноги, які виготовляються з бруска або колод.
- Прогони, як правило, два на чотири ската. Це кріплення з бруса на чотири стропильних ноги.
- Стійки. Встановлюються в якості додаткових опор під коньок, монтуються на горищі.
- Підкоси або додаткові бічні упори для крокв.
- Решетування. Дерев’яні викладки між покрівлею і даховою опорою. Служить для вентиляції дахового простору.
Фотографії
На фото можна подивитися різні варіанти систем крокв: для вальмових і шатрових дахів.
Наведено фотографія з утепленням покрівлі.
Монтаж кроквяної системи
Технологічний процес монтажу не являє собою щось важке або вимагає високих кваліфікованих навичок інженера або будівельника.
Якщо починати з самого початку, то весь процес можна укласти в наступні послідовні дії:
- На дерев’яний зруб без даху або на будь-яке інше приміщення необхідно встановити балки мауерлата. Для цього необхідно проточити канавки уздовж чотирьох несучих стен.Балка мауерлата, обрамлена металом, укладається в отриманий паз, укладається на мастику і кріпиться за допомогою гвинтових скоб.
- Від балки мауерлата «виростають» кроквяні ноги в формі майбутнього каркаса в чотири ската. Для цього кроквами викладається чотиристоронній каркас, який представляє собою два концентричних квадрата, щоб сторони вийшли у вигляді «гострої» трапеції з мінімальним кутом верху.
- Кроквяні ноги зміцнюються прогонами і бічними кріпленнями.
- На отриманий каркас укладається обрешетка, виготовлена з тонкого бруса.
В принципі, основна частина робіт готова, після цього необхідно подумати і вирішити, з якого матеріалу класти дах.
Двосхилий дах виготовляється аналогічним чином, тільки каркас являє собою центральну балку – «сволок» і 4 кроквяні дошки на кожну сторону.
Покрівлі в кілька скатів являють собою чудове поєднання ціни, якості та комфорту.