Утеплення мансарди зсередини мінватою
Статистичні дані показують, що до 45% тепловтрат будинку відбуваються через його дах. При облаштуванні горищного простору під житлове приміщення потрібно це враховувати. Буде потрібно не тільки красиве облицювання, яке закриє крокви, а й теплоізоляція. Для досягнення максимального утеплення даху з найменшими затратами праці, ці роботи найлегше проводити на етапі її будівництва. Проте теплоізоляцію зсередини, для облаштування мансарди, можна зробити своїми руками навіть в будинках з готовим дахом.
Для цього використовується мінвата, утеплення якої є бюджетним і надійним способом, що не вимагає наявності спеціального дорогого інструменту.
Технологія теплоізоляції мансарди зсередини
Розглянемо варіант утеплення мансарди зсередини мінватою своїми руками, коли дах вже побудований. Такий спосіб трохи складніший, ніж при початковій ізоляції при укладанні покрівлі, оскільки може викликати ряд незручностей. При використанні мінеральної вати, дуже важливо не допустити її намокання. Тому потрібно чітко дотримуватися технології, при якій утеплювальний поріг складається з таких шарів:
- гідроізоляція;
- утеплювач;
- пароізоляція.
Гідроізоляція
Цей шар утеплення являє собою мембранну плівку, яка не пропускає вологу всередину. Вона служить в якості захисту мінеральної вати від прямого впливу опадів, що просочилися під перекриття мансарди. Необхідність в ній виникає при пошкодженні покрівлі. Тоді опади, які потрапляють всередину горищного простору, накопичуються на плівці і випливають за його боковий вівтар, що не контактуючи при цьому з утеплювачем. Якщо вода потрапить на утеплювач, то вата її вбере і пляма пошириться по всьому сектору. Мокрий простір на шарі утеплення в мансарді перестане функціонувати належним чином.
Мембранна плівка виконує дві функції, які полягають у захисті утеплювача від проникнення вологи і висновок пара, що перебуває під нею. Таким чином, вода з зовнішнього боку зупиняється, а пар з внутрішньої проходить безперешкодно. В результаті, навіть якщо мінвата наситила рідину, вона зможе просохнути, а не постійно залишатися в такому стані.
Гідроізоляція мансарди найкраще працює, коли покладена рівно поверх обрешітки і склеєна на стиках. Якщо при будівництві покрівлі плівка не вкладалася, це створює проблеми, які ускладнять утеплення. Вологозахист повинен бути присутнім обов’язково. Для цього доведеться знімати перекриття і укладати її на обрешітку, так як зсередини це зробити не вдасться. Плівка монтується без натягу, щоб дати їй можливість вільно розширюватися і стягуватися при коливанні температури. Стики між рулонами потрібно проклеїти спеціальним складом. Якщо монтаж плівки був проведений спочатку, то можна переходити до наступного етапу утеплення.
Потрібно також проконтролювати наявність достатнього простору між покрівлею і гідроізоляцією. Проміжок потрібен для того, щоб зібралася волога на поверхні плівки могла просушуватись вітром.
Утеплювач
Наступний етап передбачає безпосереднє утеплення мансарди. Зробити це своїми руками звичайною мінватою буде нескладно. Цей матеріал дуже легкий і володіє необхідними властивостями. До того ж його порівняно невисока вартість робить його ідеальним рішенням для утеплення мансарди при обмеженому бюджеті. Головні переваги матеріалу:
- легкість;
- низька теплопровідність;
- невисока вартість;
- довговічність;
- простота монтажу.
Важливо! Перед утепленням мансарди мінватою потрібно надіти щільний одяг, окуляри і респіратор, оскільки її пил викликає роздратування на шкірі.
Мінвата продається в рулонах або у вигляді нарізаних прямокутних матів. Її товщина теж буває різною. Для середньої кліматичної смуги рекомендується монтаж мінвати шаром від 200 мм. Деякі виробники пропонують свою продукцію, яка має велику товщину. Це дозволяє укласти її всього одним шаром, а не в чотири, коли мінвата випускається в 50 мм виконанні.
Фахівці рекомендують використовувати багатошарову технологію утеплення, оскільки це дозволяє залагоджувати пласти під різним напрямком. Так, три шари можна монтувати вертикально, а один горизонтально. Це дозволить перекрити стик на з’єднаннях, що підвищить ефективність утеплення мансарди.
Щоб правильно зробити теплоізоляцію мансарди мінватою, потрібно провести розрахунки кількості матеріалів і їх параметрів ще на етапі закупівлі. Тому слід заміряти відстань від крокв, на яких тримається дах, оскільки утеплення зсередини укладається між ними.
Ширина шматків або рулону з мінватою повинна бути на 1 см більше, ніж внутрішній проміжок між дошками. Це дозволяє її щільно вкласти, щоб вона не випадала і не заважала роботі. Таким чином, прийшовши в будівельний магазин, потрібно знати ці параметри, щоб вибрати матеріали відповідного розміру.
Процес укладання утеплювача своїми руками відбувається дуже просто і полягає в тому, щоб помістити між кроквами зсередини мансарди шматки мінвати, підігнані за розміром. Це легко робиться своїми руками без сторонньої допомоги, адже матеріал не потрібно приклеювати або прибивати. Мінвата, будучи на сантиметр ширше простору між кроквами, втискається і прекрасно утримується самостійно. Потрібно не забувати, що один шар слід укласти горизонтально. Це зажадає трохи часу, так як доведеться нарізати короткі шматки, але все ж є необхідним.
Пароізоляція
Це заключний внутрішній шар утеплювача порога. Його функція полягає в недопущенні проходження вологи з мансарди до мінвати. Цей шар складається з пароізоляційної плівки, яка має складну структуру, тому її монтаж потрібно проводити з дотриманням технології, зазначеної на упаковці.
Плівка прибивається степлером зсередини мансарди, гладкою стороною до утеплювача. Її стику щільно склеюються за допомогою скотча. Це дозволяє досягти максимальної щільності прилягання матеріалу один до одного без можливості проникнення повітря, що містить пар.
Важливо! Пароізоляційна плівка має різні показники роботи для кожної сторони. Тому при її монтажі потрібно максимальну увагу щоб не переплутати, що призведе до протилежного результату її роботи і зниження ефективності утеплення.
Пароізоляція протидіє утворенню точки роси на поверхні мінеральної вати. Оскільки з одного боку утеплювача холодніше, а з іншого-спекотніше, то утворення конденсату з вологого повітря буде неминучим. Плівка ж не дозволяє повітрю, який містить вологу, контактувати з поверхнею мінеральної вати. Своїми руками її найлегше закріплювати за допомогою двостороннього скотча, наклеєного на крокви.
Переваги використання цього способу утеплення
У зв’язку з тим, що покрівля видає барабанний шум при дощі або град, зсередини мансардного приміщення це дуже добре чутно. І утеплення своїми руками дозволяє додатково вирішити і цю проблему. В результаті в житловому приміщенні буде так само тихо, як і в решті частини будинку.
Другою корисною функцією від такого утеплення своїми руками буде не тільки утримування тепла всередині мансарди взимку, але і перешкода його проникнення влітку. Металевий дах в гарячий сезон може нагріватися до 70 градусів і вище. У неутепленої мансарди стає занадто душно для комфортного розміщення.
Таким чином, утеплення зсередини є нескладним будівельним процесом, провести який можна своїми руками. Технологія укладання теплоізоляції показана на відео із застосуванням сучасних матеріалів, що володіють високою ефективністю і перевірена на практиці.