Найчастіше, при зведенні приватних будинків необхідна теплоізоляція передбачається в проекті. Але, якщо будівництво здійснюється своїми силами, утеплення даху каркасного будинку з легких матеріалів повністю залежить від знань і умінь власника. Щоб уникнути помилок в такій важливій справі, доведеться вивчити різні види утеплювачів, технологію їх укладання та особливості кожного матеріалу.
Різновиди дахів в каркасних будинках
- Плоскі;
- Похилі (мають один, два або більшу кількість скатів);
- Мансардні (мають два або чотири ската);
- щипцевого;
- Конічні;
- Многошіпцовие і інші.
Вибір форми для покрівлі повинен робитися не тільки на підставі привабливого зовнішнього вигляду. Найважливіше – ергономічність будується конструкції.
Нижче описані основні переваги та вади кожного з видів дахів різного типу.
Каркасний будинок з рівною дахом
Рівні даху не дуже поширені в індивідуальному будівництві. Спорудити таку покрівлю не складно, але в процесі експлуатації виявляється безліч недоліків. Такий дах потребують уважного догляду. Їх споруда не викликає складнощів, але недоліки все перекривають. За ними потрібен ретельний догляд, оскільки опади затримуються на поверхні покрівлі. У зимову пору прибирання снігу доведеться виробляти своїми силами. Ризик того, що скупчилася волога проникне під покрівлю в житлові приміщення, збільшується багаторазово. Якщо ж дах облаштована зі скатом, з’являється можливість використання горищного приміщення як мінімум в господарських цілях.
Є у плоскої покрівлі та свої плюси – вона недорога в будівництві і може використовуватися в якості безкоштовного солярію в теплі дні. При виконанні робіт по укриттю покрівлі необхідно передбачити витримку кута її нахилу до горизонту в 10-15 градусів.
Дах з одним або декількома скатами
Мінімально допустимий кут нахилу скатів становить 10 градусів. Число скатів може становити від 1 до 4. Похилі даху вельми поширені і зводяться всюди. З приходом весни сніговий покрив недовго залишається на них, волога чудово виливається за наявними жолобах. Виникає можливість скористатися додатковим місцем, що утворюється на горищі, де можна облаштувати додаткове приміщення.
Оскільки навантаження на споруду стає нижче, ймовірність виникнення протікання з даху теж знижується.
Дах мансардного типу
Розрізняють полувальмовиє (подвійні з двома невеликими схилами) і вальмовиє (з чотирма скатами). Такий вид покрівлі також користується широкою популярністю.
Список переваг:
- наявність під дахом додаткового простору;
- можна поставити вікна;
- зовнішність будинку набуває виражену індивідуальність;
- в зимовий час конструкція не піддається великим навантаженням.
Перелік недоліків:
- значні витрати на придбання матеріалів для будівництва та обігрів;
- велика кількість снігу на вікнах в зимовий період;
- якщо вентиляція недостатня, то кроквяні конструкції будуть схильні до швидкої втрати міцності.
Багатощипцовий покрівля
Багатощипцовий дах вважається одним з видів, що здобули особливу популярність. Основна відмінність від інших полягає в великій кількості скатів і наявності розжолобків. Такий вид даху доцільно облаштовувати тоді, коли в оселі буде використовуватися нестандартне планування.
Плюси:
- конструкція в змозі витримати значну вагу;
- можливість облаштування запасного приміщення;
- особливий зовнішній вигляд.
Мінуси:
- значна витрата будівельних матеріалів;
- велика кількість відходів при будівництві;
- своїми руками роботи проводити непросто;
- буде потрібна велика вкладення грошових коштів.
Дахи конічної форми
Такий дах монтується в тому випадку, якщо житлова споруда має форму кола. На території нашої країни такі дахи зустрінеш не часто.
Переваги:
- неординарний зовнішній вигляд;
- легкість в догляді.
Вади:
- складно розрахувати необхідну кількість матеріалів і непросто встановити.
Доцільніше вибрати тип покрівлі з двома скатами. При цьому з’явиться можливість зменшити витрати на придбання матеріалу і догляд за покрівлею без шкоди для зовнішнього вигляду будівлі. Слід знати, що велика кількість скатів увелічівет ймовірність виникнення протікання і здорожує конструкцію. Але якщо питання економії не суттєвий, а індивідуальна зовнішність житла важлива, можна встановити дах будь-якого виду.
Який вид утеплювача краще використовувати?
Варто зауважити, що близько 80% від загального числа каркасних жител утеплюються за допомогою мінеральної вати або утеплювальних матеріалів на її основі. З огляду на це наступна нижче докладна інструкція, в основному, буде заснована безпосередньо на такому типі утеплення.
- Крім мінеральної вати, розрізняють ще деякі види теплоізоляції, які так чи інакше придатні до використання їх в якості утеплювача для каркасних будинків. Це може бути: екологічна вата, керамзит, спінений полістирол і інші. Відмінності в особливостях їх застосування будуть описані далі.
- Теплоізоляція каркасного житла з використанням скловати відбувається таким же чином, як і утеплювачами, заснованими на мінеральній ваті, тому спеціально описувати цей утеплювач не варто.
- Мінвата, в порівнянні з іншими видами теплоізоляційних матеріалів, є більш універсальною. Сфера її застосування не обмежується каркасними будинками. Можна використовувати її і для утеплення будинків, побудованих з інших будівельних матеріалів. При зведенні приватних будинків використовувати її можна практично для будь-яких поверхонь, які потребують утеплення.
Працюючи з мінеральною ватою в закритому приміщенні, не можна забувати про застосування засобів індивідуального захисту (рукавички , респіратор, захисні окуляри). При безпосередньому контакті пилу, яку виділяє матеріал, з шкірою людини можуть виникнути свербіж, з’явитися почервоніння і проявитися алергічна реакція.
Теплоізоляція покрівлі каркасного будинку своїми руками
Нерідкі випадки, коли мінеральна вата служить утеплювачем не тільки для даху, але і для стелі приватного каркасного будинку. Найчастіше це відбувається тоді, коли простір, розташоване під дахом, планується використовувати для проживання.
Технологія укладання утеплювача майже не відрізняється від утеплення стельового простору, за вирахуванням того, що поверх утеплювача обов’язково потрібно провести монтаж гідроізоляції , яка допоможе захистити утеплювач від негативного впливу зовнішніх факторів.
Нижче перераховані деякі особливості, що спрощують самостійний процес утеплення:
- Покрівлю, як і стелю, набагато зручніше закривати утеплювачем із зовнішнього боку, оскільки укладання мінеральної вати зсередини досить не зручна фізично. До того ж такий матеріал утворює дрібну крихту або пил в процесі установки, і потрібно оберігати обличчя і голову.
- Після того, як завершена установка кроквяної системи, з нижнього боку потрібно укласти шар пароізоляції. Поверх нього вже можна буде провести монтаж обшивки. Це може бути гіпсокартон, дошка, фанера.
- Потім із зовнішнього боку проводиться укладання утеплювача в листах. Правила його укладання не будуть відрізнятися від технології утеплення інших частин будинку.
- Поверх шару теплоізоляційного матеріалу необхідно настелити гідроізоляційну мембрану. Контробрешетка, лати і матеріал покрівлі будуть монтуватися вже на мембранний шар.
Варто врахувати, що провести утеплення даху можна і з внутрішньої сторони, якщо конструкція зібрана цілком . Але цей процес набагато менш зручний, тому як доведеться винайти якісь кріплення на час, до того, як буде натягнутий шар пароізоляційного матеріалу. В іншому випадку, утеплювач може просто випасти.
На закінчення
Найчастіше, для утеплення покрівлі каркасного житла використовують мінеральну вату в плитах в формі прямокутника з габаритними розмірами 1200мм (1000мм) * 600мм * 100мм. Їх нескладно монтувати, вони майже не утворюють видимих стиків. Рулонні і насипні утеплювачі теж можуть бути застосовані, але робота з ними йде важче. Товщина теплоізоляційного шару повинна бути в межах 200-300 мм. Конструкція покрівлі та підбір матеріалу для неї повинні бути визначені ще на етапі складання проекту будинку. При цьому потрібно обов’язково враховувати особливості клімату регіону, де ведеться будівництво.