Як правильно утеплити стелю під холодним дахом
Якщо дах не має теплоізоляційного шару, нагріте повітря буде виходити з приміщення назовні. Зважаючи на це постає питання: як правильно утеплити стелю під холодним дахом? Сама технологія не представляє нічого складного, і провести роботи в дерев’яному будинку або лазні можна своїми руками. Буде потрібно ознайомитися з особливостями конструкції холодного даху і підібрати відповідний матеріал для шару теплоізоляції.
Що являє собою холодний дах
Щоб затримати тепло в приміщенні, укладають «покрівельний пиріг». Він складається з шарів утеплювача, гідро- і пароізоляції. Холодний дах не має цих шарів. Поверх перекриття відразу настилається підлогу горища.
В ідеалі утеплення виконується ще на стадії будівництва. Але бувають випадки, коли доводиться виконувати теплоізоляцію вже в житловому приватному будинку. Насправді укладання одного або двох шарів утеплювача дозволяє досягти відразу трьох цілей:
- знизити рівень шуму, звук зливи або поривів вітру не буде проникати в приміщення;
- при сильній спеці буде перешкоджати проникненню розігрітого повітря з вулиці;
- при низьких температурах тепле повітря, що піднялося до стелі, не виходитиме назовні.
Важливо! Утеплювач від приміщення відокремлює пароізоляція. Цей шар запобігає намоканню матеріалу в результаті піднімаються водяні пари. Гідроізоляція укладається поверх утеплювача і захищає його від протікання з даху.
Які матеріали використовують для теплоізоляції
Щоб підібрати теплоізоляційний матеріал, потрібно ознайомитися з його характеристиками. Для нього важливі низька теплопровідність, екологічність і тривалий термін служби. Якщо матеріал укладається не зсередини приміщення, а з боку горища, він повинен бути вологостійким.
З міркувань безпеки підбирається негорючий утеплювач або з низькою горючістю. Також він повинен бути легким, щоб не обтяжувати конструкцію перекриття в дерев’яному будинку або лазні. Ось найбільш популярні матеріали, їх переваги та недоліки.
Мінеральна вата
Мінеральна вата частіше інших матеріалів застосовується для теплоізоляції як з боку житлового приміщення, так і з боку горища. Випускається в матах і у вигляді рулонів. Різні її види виробляються на основі доменних шлаків, скляних волокон, базальтових порід.
Шлаковата дешевше за ціною, але вона не підходить для застосування в житлових приміщеннях. Вона вбирає вологу, а дрібні частинки волокна розлітаються в повітрі.
Скловата виробляється на основі волокон скла. Її теплопровідність нижча, ніж у шлаковати. При цьому її волокна такі ж тендітні, частинки будуть перебувати в повітрі. Тому скловату використовують для утеплення тільки з боку горища.
Базальтова вата краще за інших різновидів мінеральної вати підходить для теплоізоляції житлового будинку або лазні. Її виробляють на основі габро-базальтових порід. Можна прокласти шар теплоізоляції як з боку житлових приміщень, так і з боку горища в дерев’яному будинку або лазні. Волокна цього матеріалу більш еластичні, вони не розлітаються в вигляді дрібних осколків. Деякі різновиди базальтової вати випускаються з фольгированним шаром, який відображає тепло і краще зберігає мікроклімат в приміщенні.
Пінополістирол
Пінополістирол давно застосовують для теплоізоляції. Він представлений за невисокою ціною, а також з ним зручно працювати. Матеріал має низьку теплопровідність, показники варіюються в залежності від товщини шару. Щоб герметизувати шар пінопласту, використовують монтажну піну.
Однак цей матеріал має серйозні недоліки, через які в ряді країн його не використовують в будівництві. Пінопласт горючий, крім того, при горінні він плавиться і дає багато токсичного диму. Його заміщають екструдованим пінополістиролом, який вважається не таким пальним, але разом з тим залишається токсичним.
Ековата
Для виготовлення ековати використовуються дрібні целюлозні волокна. Вона застосовується рідше вищезазначених теплоізоляторів, але поступово набирає популярність. Ековата не виділяє токсичних речовин, за рахунок обробки антипіренами має слабку горючестійкість. Матеріал можна укласти на горищі в приватному будинку або лазні шаром будь-якої товщини і збільшити його при необхідності.
Ековата має невелику вагу і щільність, тому не ускладнює перекриття. Теплоізоляційний шар виходить герметичним, в холод запобігає виходу тепла назовні, а влітку перешкоджає проникненню розігрітого повітря всередину приміщення. Ековата не утримує вологу і має тривалий термін експлуатації.
Важливо! Целюлозна вата має властивість консервування поверхні, що запобіжить утворенню цвілі на горищі в дерев’яному будинку або лазні.
Є два способи укладання шарів ековати.
- При сухому методі матеріал висипається на поверхню, рівномірно розподіляється між балками і ущільнюється.
- Якщо обраний мокрий метод, потрібно задіяти обладнання. Волокна целюлози просочують клеєм. Потім цей склад під певним тиском надходить на поверхню.
Керамзит
Крім волокнистих, для теплоізоляції приватного будинку або лазні використовують насипні матеріали. Один з таких варіантів – керамзит. Він проводиться на основі глини, не горючий, а при нагріванні не виділяє токсичних речовин. Розмір фракцій може коливатися від 1 до 30 мм. Чим менше розмір фракції, тим щільніше виходить засипка і тим вище її теплопровідність, а теплоізоляційні характеристики гірше.
Важливо! Для утеплення даху в приватному будинку або лазні рекомендується використовувати керамзит з розміром фракцій 4-10 мм.
Керамзит – безпечний матеріал: він не пилить і не провокує алергічні реакції. Він має довгий термін служби, протягом якого зберігає свої характеристики. Керамзит відрізняється стійкістю до високих температур.
Щоб забезпечити оптимальний рівень теплоізоляції, насипні матеріали укладають шаром близько 15 см. Однак в регіонах, де взимку температура досягає дуже низьких позначок, товщину в дерев’яному будинку або лазні варто збільшити до 20-30 см.
Перед тим як насипати керамзит, на поверхню встеляють поліетиленову плівку. Вона запобіжить осипання камінчиків і в той же час забезпечить пароізоляцію. Замість плівки можна використовувати гофрокартон, який кріпиться до поверхні скобами. За допомогою будівельної піни герметизують всі просвіти. Провід захищають гофрованим шлангом.
Пінополіуретан
Ще один варіант для теплоізоляції в приватному будинку або лазні – пінополіуретан. Цей матеріал наноситься шляхом напилення, тому вимагає застосування спеціального устаткування. Пінополіуретан при розпилюванні заповнює всі просвіти. Коли він розширюється, утворюється монолітний теплоізоляційний шар. Матеріал має властивість підніматися вгору по балках. У такому випадку його можна усунути ножем і зрівняти з іншою поверхнею.
Важливо! Пінополіуретан не вимагає застосування додатково паро- та гідроізоляції.
Способи укладання теплоізоляційного шару
В основному для монтажу теплоізоляції в дерев’яному будинку або лазні застосовують два методи.
Укладання теплоізоляційного матеріалу з боку горища. У пошуку способу, як правильно утеплити стелю під холодним дахом, варто скористатися саме їм. Матеріал укладають в один або два шари на перекриття поверх пароізоляції, потім йде шар гідроізоляції. Далі перекриття покривають чорновою підлогою. У такому випадку можна використовувати не тільки волокнисті, а й насипні матеріали.
Укладання теплоізоляційного матеріалу з боку приміщення. Цей спосіб застосовується, тільки коли не маєте доступу на горище. Спочатку на стелі монтується дерев’яний або металевий каркас. Потім між рейками укладають плити теплоізоляційного матеріалу і вкривають пароізоляційною плівкою. Коли робота завершена, покривають стелю гіпсокартоном. Мінуси даного методу – незручність укладання шару матеріалу вгорі і зменшення висоти приміщення.
Думаючи, як правильно утеплити стелю, варто врахувати, що теплоізоляція ефективна в комплексі. Щоб запобігти втратам тепла в дерев’яному будинку з холодним дахом або лазні, варто подбати про утеплення підлоги, віконних і дверних прорізів.