Як виконати демонтаж димової труби – способи і правила безпеки

Нерідко при виконанні робіт з реконструкції та реформування промислових та інших об’єктів виникає потреба в демонтажі димових труб. Здійснюватися він може різними способами, однак у виробничих і промислових умовах його виконання обов’язково повинне проводитися кваліфікованими робітниками бригадами.

демонтаж котельні труби

Основні способи демонтажу димових труб

Існує кілька технологічних варіантів демонтажу димохідних труб:

  • Метод промислового альпінізму . Даний спосіб є найбільш безпечним для розташованих навколо будівель і об’єктів, і найменш витратним у фінансовому плані. Для його здійснення не потрібно будь-яких спеціальних дозволів або документації. Промисловий альпініст, забираючись на необхідну висоту, просто демонтує трубу зверху вниз. У той же час мінусом такого способу є його технічна складність і трудомісткість, в результаті чого він забирає досить багато часу.
  • Демонтаж із застосуванням будівельної спецтехніки – автокранів, автовишок, екскаваторів з гідравлічними молотами і ковшами і іншого устаткування. Основною перевагою даного способу є швидкість здійснення робіт, проте в плані безпеки він помітно поступається попередньому варіанту.
  • Демонтаж за допомогою направленого вибуху . Це найшвидший спосіб, однак вимагає максимально точних технічних розрахунків, а також дозволів на проведення вибухових робіт і відповідності ряду технічних норм і правил.
  • Демонтаж з використанням обертової оснащення . При даному способі на трубу спочатку монтується вертикальний щогловий підйомник, а потім з його допомогою – спеціальні опалубні конструкції (вони призначаються для розміщення демонтажного обладнання і людей, які контролюють хід виконання процесу). Як демонтажних пристосувань тут використовуються спеціальні роботизовані механізми, забезпечені спеціальним оснащенням і дистанційним керуванням. Оснащення дає можливість виконувати кругової демонтаж, одночасно знижуючи висоту при необхідності. Слід зазначити, що для труб більш 100 метрів у висоту даний спосіб є єдиним економічно прийнятним варіантом.

Вимоги до процесу

При здійсненні знесення димохідних труб повинен виконуватися ряд важливих технічних умов, зокрема:

  • Перед тим, як демонтувати димову трубу, необхідно провести уважний огляд руйнується споруди, з оцінкою зносу самої трубної конструкції і її фундаменту. Слід також оглянути прилеглі будови і оцінити ступінь безпеки для них.
  • Необхідно брати до уваги, що обвалення на землю великих елементів супроводжується сильною ударною хвилею, тряскою і коливаннями, що може викликати розтріскування стекол в сусідніх будівлях і навіть пошкодження самих будов. Тому слід максимально намагатися зменшити розміри скидаються елементів, а також забезпечити їх падіння подалі від довколишніх житлових об’єктів.
  • При близькому розташуванні сусідніх будівель необхідно забезпечити для них додатковий захист від рікошетящіх частинок і зносяться елементів, наприклад високою забірної конструкцією і т. П.
  • У тих ситуаціях, коли доводиться скидати зносяться сегменти конструкції всередину самої труби, після того, як вона вся переповниться, решту споруди разом з заповнюють його елементами можна повалити цілком за допомогою відтяжок.
  • Перед звалюванням на землю самої труби або її частин слід уважно оцінити наявність достатнього місця, присутність поблизу підземних і інших комунікацій і відсутність небезпеки для них.

демонтаж цегляної труби

Слід знати, що знесення димохідних труб не завжди пов’язаний з їх зносом або аварійним станом. Нерідко демонтаж димових труб металевих, або демонтаж цегляних труб бувають пов’язані зі зміною профілю промислового підприємства, його реконструкцією, а також іншими технічними причинами.

Потрібно також відзначити, що знесення деяких видів димових труб (наприклад, демонтаж котельні труби) має свої особливості, які повинні враховуватися здійснюють його спеціалізованими бригадами.

Процедура демонтажу димохідних трубних конструкцій

Процес зносу великогабаритних димохідних споруд, і зокрема демонтаж промислових труб, являють собою дуже відповідальну технічну процедуру з досить високим ступенем ризику, а тому кращими завжди є безпечні способи знесення.

З цієї причини, при відсутності технічних складнощів і потреби в швидкому демонтажі, найчастіше роботи здійснюються методом промислового альпінізму. Його перевагами, поряд з безпекою, є дешевизна, низький шумовий рівень, можливість проведення робіт в умовах обмеженого простору і мінімальна запиленість робочої території.

демонтувати димову трубу

При здійсненні робіт відповідно до цього методом цегляна кладка труби розбирається ряд за рядом, а демонтовані частини і елементи, як правило, скидаються всередину зноситься труби. Іноді, якщо дозволяють умови, скидання може здійснюватися і назовні від руйнується споруди.

При здійсненні демонтажних робіт промислові альпіністи використовують спеціальне обладнання та інструменти: відбійні молотки, перфоратори і т. Д. Тривалість процесу розбору труби багато в чому залежить від її габаритів, іноді досягаючи декількох тижнів.

Однією з умов є суворе дотримання правил і вимог техніки безпеки, щоб звести до мінімуму ризики як для життя самих робітників, так і для будівель, розташованих близько до робочої території. Тому при демонтажі старих труб, що знаходяться в аварійному стані, даний спосіб не застосовується внаслідок небезпеки для життя промислових альпіністів. Замість нього використовується знесення за допомогою спеціальної техніки чи метод направленого вибуху. У всіх випадках демонтаж може проводитися тільки добре підготовленими кваліфікованими фахівцями відповідно до заздалегідь розробленого і ретельно продуманим планом.