Одним з найбільш ефективних засобів для обігріву будинку є опалювальна система, підключена до газового котла. Котли, які використовують в якості палива газ, досить швидко прогріваються, добре підтримують температурний режим і недорогі в експлуатації. Крім того, хороший газовий котел нерідко забезпечує ще й нагрівання води, що дуже зручно і вигідно.
Важливою складовою опалювальної системи, що дозволяє котлу працювати, є труба, що виводить продукти згорання в атмосферу. Відведення продуктів згоряння можуть здійснювати коаксіальні труби для газових котлів, про які й піде мова в цій статті.
Проблеми звичайних димоходів
Як вже було сказано вище, однією з основних проблем, що виникають при використанні газового опалювального обладнання, є відведення продуктів згоряння з системи. Це серйозний недолік, і більшість інших джерел тепла такої якості позбавлені – а тут доводиться дбати про те, щоб вивести вуглекислий і чадний газ.
Для відведення цих речовин використовуються димоходи, які можуть мати різну конструкцію і створюватися з різних матеріалів – металу, кераміки, цегли і безлічі інших. Монтаж і характеристики димоходу безпосередньо залежать від його призначення, особливості конструкції та інших параметрів.
Всі димоходи, які підходять під такий опис, крім переваг, мають і масу недоліків. По-перше, варто відзначити проблему, пов’язану з висновком і подачею повітря через одну трубу – іноді це призводить до погіршення роботи системи. Втім, ця проблема виглядає мало в порівнянні з наступною.
По-друге, будь-який димар з часом забивається, в результаті чого тяга в котлі стає значно гірше. Якщо ж залишити забитий димохід без уваги, то в певний момент він заб’ється остаточно, і опалювальна система перестане працювати. Крім припинення роботи опалення, забитий димовідвод загрожує ще й тим, що продукти згоряння газу будуть потрапляти в житлове приміщення – а цього не можна допускати ні в якому разі.
Установка газоходу газового котла, як рішення
Проблеми, описані вище, досить неприємні, але технології не стоять на місці, і будівельна сфера не стала винятком – як димоходи стали використовуватися коаксіальні труби. Коаксиальная труба – це конструкція, що включає в себе дві труби, одна з яких знаходиться зовні, а друга, відповідно, всередині.
Внутрішня труба має менший діаметр – стандартне значення зазвичай становить близько 60 мм. Втім, іноді підбирається і більший діаметр газоходу для газового котла. Використовувати в якості димоходу трубу з діаметром менше 60 мм не вийде – такого перетину недостатньо для ефективного виведення продуктів згоряння. Крім того, невеликий діаметр димоходу нерідко стає причиною повного закупорювання різними відкладеннями, навіть з урахуванням низької схильності газоходу такому фактору.
Зовнішня труба має більший діаметр – середнє значення для 60-мм внутрішньої труби становить 100 мм. Прості розрахунки дозволяють сказати, що габарити труб співвідносяться в пропорції 1: 1,5. Труба діаметром 100 мм забезпечує подачу повітря до котла в безперервному режимі. Крім того, зовнішня оболонка необхідна для відводу конденсату, який виділяється на внутрішній трубі.
Незалежно від обраних розмірів коаксіальних труб (а їх конфігурація може значно відрізнятися від стандартних значень), установка коаксіальної труби двоконтурного газового котла здійснюється за допомогою затискачів і спеціальних кріплень. При монтажі необхідно домогтися відсутності безпосереднього контакту між двома трубами – по суті, коаксіальний характер конструкції передбачає наявність двовісний механізму.
Переваги та недоліки такого рішення
Коаксіальні труби в поєднанні з газовим опалювальним устаткуванням забезпечують якісну роботу всієї системи. Багато в чому це обумовлено позитивними якостями, властивими даного виду димоходів.
Основні переваги коаксіальних труб виглядають наступним чином:
- Значне збільшення ефективності опалювальної системи;
- Безпечний і постійний виведення продуктів згоряння;
- Хороша захищеність конструкції від закупорювання;
- Конденсат відводиться із системи з безпечного контуру, а по окремій трубі в систему надходить повітря;
- Низька вірогідність виникнення неполадок;
- Простота конструкції при високій ефективності.
Всі ці переваги в сукупності серйозно підвищують ККД системи в цілому. Наприклад, постійна подача свіжого повітря по зовнішній трубі забезпечує систему необхідним для горіння киснем. Конденсат теж утримується на зовнішній трубі і поступово висихає, тому внутрішня частина системи виявляється захищена.
Аспект з конденсатом дуже важливий – більшу частину внутрішніх пошкоджень системи провокує саме він. В результаті виділення конденсату і супутніх йому процесів окислення на поверхні труби з’являються тверді опади, які згодом необхідно очищати. Використання подвійної труби з її особливими характеристиками дозволяє істотно спростити очищення конструкції.
Втім, у коаксіальних труб є і кілька недоліків, серед яких:
- Висока вартість матеріалів;
- Стандартизація труб не дозволяє створювати конструкцію індивідуальної конфігурації;
- Монтаж коаксіального димоходу дуже складно провести самостійно;
- При монтажі необхідно дотримуватися ряду вимог безпеки, що далеко не завжди виходить зробити.
Вимоги до монтажу коаксіальних труб
Щоб реалізувати всі позитивні якості коаксіального димоходу, необхідно дотримуватися таких вимог:
- Ухил труби від осі повинен складати близько 3 градусів. Ця вимога дозволить системі самостійно відводити конденсат з труби. В іншому випадку усунення вологи буде відбуватися занадто повільно, в результаті чого система закупорити і не зможе виконувати свої функції.
- Висновок труби повинен розташовуватися на висоті 1,5 метрів від землі і на відстані 0,6 м від найближчого вікна.
- При монтажі окремих елементів конструкції необхідно використовувати фітинги, уникаючи різних кустарних способів з’єднання труб. Крім того, згинати трубу більше трьох разів небажано – надмірна кількість поворотів знижує міцність конструкції.
- Довжина коаксіальної труби для газового котла може збільшуватися тільки за допомогою спеціальних герметиків або мастик, придбаних у виробників труб. Невідповідні матеріали можуть стати причиною порушення цілісності димовідведення.
Монтаж коаксіальної труби газового котла, проведений з дотриманням цих вимог, дозволить зібрати надійну та якісну конструкцію.
Монтаж коаксіальної труби
Установка газоходу газового котла відноситься до категорії складних процесів – конструкція непроста, та й вимоги до неї пред’являються досить серйозні. Крім того, потрібно заздалегідь подумати про те, як встановити трубу по максимально простою схемою, щоб не ускладнювати і без того проблемний монтаж.
Процес монтажу труб для різних котлів практично не відрізняється. Для прикладу можна взяти стандартний димохід, що включає в себе труби діаметром 100 і 60 мм (зовнішня і внутрішня труби відповідно).
Алгоритм установки коаксіальних труб виглядає наступним чином:
- Спочатку потрібно підготувати все обладнання і спроектувати майбутню конструкцію.
- У всіх перекриттях і перешкоди, через які буде проходити труба, необхідно висвердлити отвори, розмір яких повинен на 10 мм перевищувати діаметр зовнішньої труби. 10-мм допуск необхідний для установки кріплень.
- Основа з’єднується з виводом котла. У більшості котлів висновок знаходиться на верхній частині, тому проблем виникнути не повинно.
- Далі встановлюється нижня частина труби. Її фіксація здійснюється за допомогою хомутів і фітингів.
- Після установки першого відрізка можна приступати до установки інших елементів коаксіального димоходу.
- Місця з’єднання труб необхідно обробити герметиком або аналогічним матеріалом.
- Останній етап – перевірка системи на працездатність, для чого потрібно провести пробний запуск.
З’єднувати труби необхідно щільно і якісно – від того, наскільки добре зістиковано ділянки димоходу, залежить його експлуатація. Зовнішня і внутрішня труби повинні розташовуватися на одній вертикальній осі і строго паралельно відносно один одного – будь-які контакти неприпустимі. Як показує практика, невеликий зсув виникає в процесі експлуатації, але воно незначне і не впливає на працездатність системи.
Кількість фітингів і колін найкраще звести до мінімуму. Згідно з вимогами, на триметровий відрізок труби можна встановити 3 фитинга або 2 коліна, але це максимально допустима кількість – чим менше буде різних з’єднань, тим надійніше буде конструкція.
висновок
Установка газоходу газового котла досить складна, але в подальшому це окупається ефективністю роботи опалювального обладнання. При проектуванні і монтажі необхідно врахувати всі нюанси і підійти до роботи з усією ретельністю, щоб створити максимально надійну і якісну конструкцію.