Будівництво даху з профнастилу. Чому варто звернути увагу на профнастил

Будівництво даху з профнастилу. Чому варто звернути увагу на профнастил

 

Один з найбільш поширених матеріалів для облаштування покрівлі приватного будинку – профнастил. Хвилі надають листам жорсткість і стійкість до негативних впливів середовища. Якщо крити дах відповідно до технології, матеріал надійно захистить будівлю від протікань. Лист представлений в широкому асортименті, тому можна підібрати відповідний за показниками, ціною і оформлення. Далі, представлені основні правила, як крити дах своїми руками.

Чому варто звернути увагу на профнастил

Профнастил являє собою профільований сталевий лист. Завдяки хвилям матеріал протистоїть несприятливому впливу і зберігає жорсткість.

Профнастилом можна крити покрівлі приватних будинків, терас, господарських будівель. Лист має наступні переваги:

  • легко монтується;
  • представлений за порівняно невисокою ціною;
  • є великий вибір забарвлень

1

Важливо! Щоб покрівельне покриття було надійним і довговічним, потрібно не тільки грамотно крити поверхню, але й виконати по технології всі шари ізоляції.

Як підібрати профнастил для даху

Не будь який профлист підійде для того, щоб крити покрівлю. У маркуванні повинна стояти буква Н (несучий лист) або НС (універсальний лист). Оптимальні різновиди матеріалів під будівництво приватних будинків, НС35 і НС44. Варто врахувати особливості місцевості, а саме погодні умови. При рясних опадах і сильних вітрах варто крити покрівлю матеріалом з висотою хвилі мінімум 20 мм, а також листами з додатковими ребрами жорсткості і жолобками. Якщо взимку утворюється товстий сніговий покрив, кут ската даху повинен складати більше 15 градусів.

2

Розрахунок обсягу матеріалу – профіль

Щоб розрахувати, скільки профільованих листів потрібно, щоб крити покрівлю, потрібно врахувати:

  • який кут ската даху;
  • листи укладаються з нахлестом по вертикалі і по горизонталі; додаткова довжина потрібна на звис;
  • який розмір хвилі у обраного матеріалу.

Кут нахилу даху

Кут безпосередньо впливає на кількість листів, так як від нього залежить горизонтальний нахлест. Якщо ухил покрівлі становить 30 градусів і більше, нахлест роблять до 10-15 см. Коли кут знаходиться в межах 15-30 градусів, крити доведеться з нахлестом 15-20 см. Якщо ухил менше 15 градусів, накладання листів збільшиться до 20 см і більше. А при ухилі даху менше 12 градусів необхідно застосовувати силіконові герметики.

3

Висота хвилі

Вертикальний нахлест планується з перекриванням хвилі, тому конкретний різновид профлиста також впливає на ширину з’єднань.

Висота хвилі впливає і на розмір карнизного звису. Чим вище профіль, тим більше робиться звис. При великій висоті збільшується ймовірність попадання води під лист. В такому разі можливе утворення конденсату системи крокв і їх загнивання. Цього допускати не можна. Якщо крити покрівлю листом марок НС10, НС20, НС8, розмір звису планують близько 5-10 см. Коли на будівництво береться лист різновидів НС75, Н60, Н75 рекомендована величина 20-30 см.

4

Важливо! При влаштуванні покрівлі з профнастилу потрібно перевіряти всі з’єднання.

Як проводяться роботи з підготовки покрівлі

Щоб зробити на даху профнастил, потрібно виконати наступні дії:

  • провести підготовчі роботи;
  • встановити каркас;
  • укласти ізоляційні матеріали;
  • монтувати лист;
  • монтувати додаткові елементи (планки).

При підготовці та перевезенні матеріалу на місце робіт потрібно подбати про те, щоб їх поверхня не ушкодилася. Підйом проводять тільки в безвітряну погоду, уважно планують систему кріплень. Листи переміщують на дах окремо.

Важливо! Коли підйом матеріалів завершено, рекомендується перевірити прямолінійність листів і поверхні даху. Допустиме відхилення в межах 5 мм.

Обрешітка

Перед тим, як укласти лист, необхідно монтувати обрешітку. Цей каркас являє собою дошки або бруси, закріплені на опорі. Решетування повинна витримувати значні навантаження і рівномірно розподіляти вагу покрівельних матеріалів. Найчастіше відстань між брусами, складовими каркас, 50-100 см. Крок обрешітки залежить від ухилу покрівлі та висоти хвилі профнастилу. Якщо вибрано лист товщиною до 0,5 мм марок С8 або С10, виконується суцільний каркас.

5

Ізоляція

Коли каркас готовий, переходять до наступного етапу – укладання ізоляційних матеріалів.

  1. Робити пароізоляцію внутрішньої сторони крокв. Плівка повинна бути цілісною, шви між листами виконуються внахлест і фіксуються сполучною стрічкою. Якщо після укладання пароізоляційної плівки залишилися щілини, потрібно зробити з’єднання герметичним, обробивши силіконовим складом.
  2. Далі, потрібно робити теплоізоляцію. Під профнастил краще покласти утеплювачі у вигляді матів, а не рулонні матеріали. При укладанні теплоізоляційного шару залишають холодний трикутник. Для чого? Така вентиляція забезпечить рух повітря і запобігає появі конденсату.
  3. Заключний етап – гідроізоляція. Вона необхідна для захисту утеплювача від намокання і збереження його властивостей.

6

Монтаж покрівельного матеріалу

Коли змонтовані лати і готові всі верстви покрівельного порогу, можна починати крити дах. Будуть потрібні такі інструменти:

  • рівень;
  • ніж;
  • рулетка;
  • олівець;
  • мотузка;
  • ножиці по металу або електролобзик;
  • пристрій з герметиком;
  • молоток;
  • дриль і комплект свердел;
  • шуруповерт;
  • будівельний степлер.

Важливо! Для обробки профлиста з полімерним шаром не можна використовувати зварювання, всі роботи по металу ведуться холодним методом.

Елементи кріплення

Щоб закріпити лист на каркас, використовують саморізи. Кріпильні елементи підбирають в тій же кольоровій гамі, що й саме покрівельне покриття. Вони відповідають наступним вимогам:

  • виготовлені з оцинкованої сталі;
  • мають прокладку з еластомеру, яка забезпечує герметичність з’єднання;
  • капелюшок покритий шаром порошкової фарби (50 мкм і більше);
  • в складі матеріалу обов’язково присутні стабілізатори, які захищають елементи кріплення від ультрафіолетового випромінювання;
  • рекомендовані розміри: 4,8 × 80, 4,8 × 60, 4,8 × 35 мм.

Початок монтажу

Монтаж профнастилу починають з нижнього краю даху. Якщо полотно ската є прямокутником, можна піти з торця і просуватися уздовж лінії карниза. Якщо ж скат трикутний або трапецієподібний, перший лист кладуть на каркас по центру, а решта симетрично монтують в сторони.

Важливо! При складній формі ската потрібно заздалегідь спланувати розкладку профлиста.

При укладанні першого аркуша важливо не забути про карнизові звиси. Якщо планується облаштування водостічної системи, звис роблять близько 6 см. Коли монтаж водостоку не запланований, основну роль відіграє марка профлиста. Якщо береться матеріал марки НС20, рекомендований звис до 10 см, для марок НС35 або С44 це значення більше – до 30 см. Також слід зробити фронтальний звис шириною близько 7 см.

8

Перший лист укладають на каркас, вирівнюючи по лінії карниза і торця даху. Після профнастил фіксують у верхній частині. Другий і наступні аркуші спочатку вирівнюють по бічній стороні і кріплять саморізами, потім підганяють по лінії карниза, і прикручують до решетування. Закінчивши один ряд, переходять до наступного.

З’єднання листів

Щоб правильно робити шви, потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:

  • на квадратний метр має припадати 5-7 саморізів;
  • для їх закручування використовують шуруповерт або дриль з відповідною насадкою;
  • в місці з’єднання листів саморізи закручують в верх хвилі з кроком 30-50 см;
  • поруч з карнизом кріпильні елементи розташовують на віддалі 30-40 см, далі роблять крок близько метра, а саморізи йдуть в шаховому порядку;
  • по лінії фронтону частота закручування саморізів 50-60 см;
  • кріпильні елементи не можна ні затягувати занадто сильно, ні робити вільно закрученими.

Монтаж додаткових елементів

Коли всі листи закріплені на даху, залишається монтувати на фронтонах вітрові планки. Робити їх потрібно з такого матеріалу, що і саме покриття покрівлі.

Якщо деякі конструктивні елементи даху примикають до стіни, їх закривають кутовою планкою і захищають силіконовим герметиком.

Коли ці роботи завершені, монтують конькові лементи. Вони фіксуються з нахлестом 10-20 см. Самонарізи закручують в верхню частину хвилі на відстані 20-30 см.

Якщо планується будівництво покрівлі з водостоком, елементи системи монтуються до того, як крити дах.

9

Щоб підтримувати дах з профнастилу в первісному стані, потрібно користуватися пристосуваннями, які не пошкоджують полімерний шар. Якщо на поверхні виявлені подряпини, їх слід якомога швидше пофарбувати, щоб не допустити появи корозії.