Наявність гідроізоляції заглиблених частин будь-якої будівлі впливає як на довговічність несучих конструкцій, які формують приміщення нульового рівня, так і на мікроклімат, на умови експлуатації механізмів і машин, розташованих на цокольному поверсі або в підвалі.
Присутня в грунті волога проникає в будівельні конструкції і викликає корозію металевих конструкцій та армуючих елементів. Надлишкова волога в підвальних приміщеннях створює сприятливе середовище для виникнення і зростання хвороботворних мікроорганізмів.
Гідроізоляція підвалу забезпечує повний захист конструкцій і внутрішнього простору тільки в разі чіткого дотримання технології проведення внутрішніх робіт, вибору вірних конструктивних рішень, підбору якісних ізоляційних матеріалів і, звичайно, якісного виконання монтажних робіт. Помилки в пристрої захисту від води неприпустимі через складність їхнього виправлення. У деяких випадках трудомісткість відновлення функцій вологостійкості порівнянна з повним перебудовою підлоги і стін в підвалі. Роботи із захисту від вологи може бути організовані як зовні, так і зсередини приміщення.
Гідроізоляція підлоги підвалу
При виборі продукції необхідно враховувати конструкцію фундаменту. Основний принцип, яким слід користуватися при влаштуванні підвалу – контур, який виконує функції захисту від води, повинен бути замкнутий. При укладанні окремих не пов’язаних між собою шарів, надійність всієї системи значно знижується. Так часто буває при роботі з стрічковим фундаментом. При виконанні водозахисних заходів так званого «плаваючого» статі зсередини будівлі і стрічки зовні найненадійнішим залишається вузол сполучення стіни і підлоги. У цих місцях найчастіше і виникають протікання.
Щоб уникнути цих проблем рекомендується застосування вільно укладаються рулонних матеріалів по підготовленій підставі котловану до влаштування плити статі. Надалі водозахист статі буде з’єднуватися з зовнішньої, стіновий частиною.
Гідроізоляція стін підвалів
При влаштуванні збірних конструкцій стін, наприклад, стрічкового збірного (блочного) фундаменту, цегляної кладки і т.п. найчастіше застосовуються сучасні матеріали, що наплавляються або вільно укладаються рулонні матеріали. Застосування останніх є більш доцільним. При влаштуванні гідроізоляції монолітного фундаменту можливо також застосування обмазувальних бітумних складів. Однак дану продукцію рекомендується застосовувати тільки в якості антикорозійного захисту несучих конструкцій для збільшення терміну їх служби. Якщо потрібно виконати забезпечити вологостійкість підвалу, доцільніше застосовувати рулонну продукцію.
Матеріали і технології
Залежно від методу нанесення і використовуваної продукції, захист підрозділяється на кілька видів:
Обмазувальна гідроізоляція
використовують:
- гарячий бітум;
- спеціальну мастику – суміш бітумів з органічними наповнювачами, пластифікаторами і органічними розчинниками;
- універсальну бітумно-латексні емульсію на водній основі – водоемульсійну мастику.
Мастичну або бітумну глину, в залежності від її основи, використовують для захисту металоконструкцій, підвалів, балконів, басейнів, приклеювання рулонних бітумних підстав.
Бітумні мастики, на відміну від гарячого бітуму, не вимагають спеціального обладнання для розігріву і обробки фундаментів. Упаковку з мастикою досить витримати в приміщенні з температурою не нижче 15 градусів.
Перед нанесенням обмазувальної горизонтальної гідроізоляції потрібно армування місць стиків, примикань і швів між плитами.
Забезпечення вологостійкості підвалу зсередини забезпечується мастиками і бітумами. Вони формують безшовне покриття, легко наносяться на поверхні складної конфігурації, є найекономічнішим засобом. Наносять мастики в два-три шари на суху (гідроізоляційна мастика ІКОПАЛ) або вологу (водоемульсійна мастика ІКОПАЛ), очищену від пилу і бруду поверхню за допомогою шпателя, валика або кисті.
Водоемульсійна мастика ІКОПАЛ добре підійде для захисту підвалу від води, якщо потрібно одночасне його утеплення. Мастика служить відразу і ізолюючим шаром, і клейовий основою для плит утеплювача.
Особливості нанесення захисного покриття
Всі вищеназвані типи складів потребують підготовки ізольованих поверхонь перед обмазуванням. Для цього виконуються роботи:
- Очищають підстава з видаленням залишилася фарби, жирних плям, бруду, позбавлення від пилу.
- Вирівнюють поверхню, прибираючи гострі кути, висотні перепади більше 2-3 мм для бітумних мастик і 3-4 мм для інших.
- Наносять праймер.
- Наносять ґрунтовку, при її відсутності поверхню змочують водою для зволоження.
порядок робіт
При приготуванні сумішей слід суворо дотримуватися інструкції виробника на упаковці, перед застосуванням дати складу постояти кілька хвилин для «дозрівання». Кількість шарів нанесення – два, при цьому другий починають наносити, коли перший ще не висох до кінця, але вже схопився (інтервал 15-45 хв.).
На виступах і кутах, а також в інших проблемних зонах додатково використовують стрічку, вдавлюючи її в вологозахисний шар.
Для збільшення довговічності покриття в проміжку між шарами фіксують армуючої сітки. Це захистить поверхню від будь-якого виду механічних навантажень. Сітка укладається внахлест на 2 см, після чого «утапливается» валиком в первинному підставі.
Обклеювальна і рулонна гідроізоляція
використовують:
- дешеві наплавляемие і приклеюються рулонні матеріали на основі окисленого бітуму;
- грунтовки для підготовки поверхні – бітумні праймери ІКОПАЛ і Праймер СБС ІКОПАЛ;
- якісні наплавляемие бітумно-полімерні рулонні ІКОПАЛ Ультра Н, ІКОПАЛ Н і бандажная стрічка ІКОПАЛ;
- спеціалізований НЕ наплавляється рулонний СБС-модифікований бітумно-полімерне засіб преміум-класу УЛЬТРАНАП.
Рулонні обклеювальна матеріали використовують для вологозахисту підвалу будівлі наступним чином. Перед наплавленням поверхню грунтують спеціальним складом – праймером ІКОПАЛ або Праймером СБС ІКОПАЛ. Наплавлення проводиться в два шари.
ІКОПАЛ Н і ІКОПАЛ Ультра Н укладаються внахлест, формуючи суцільне герметичне покриття.
Чи не наплавляється, вільно укладається УЛЬТРАНАП компанії ICOPAL використовують для захисту від вологи стін фундаментів та фундаментної плити і підлоги підвалу.
1 – бетонна підготовка; 2 – цементно-піщана стяжка 20 мм; 3 – Siplast Primer або праймер ICOPAL; 4 – геотекстиль; 5 – Бандажна стрічка ICOPAL; 6 – Ультранап; 7 – поліетиленова плівка; 8 – цементно-піщана стяжка; 9 – фундаментну плиту; 10 – залізобетонна стіна; 11 – металева смуга 4х40 мм; 12 – мембрана ВіллаДрейн 8 Гео.
УЛЬТРАНАП може укладатися на вологу бетонну поверхню. Він може застосовуватися також для захисту від радону, що міститься в грунті, має високі технічні характеристики і витримує значне статичний тиск елементів конструкції, а також високий гідростатичний тиск води. Підвищення вологостійкості підвалу з використанням УЛЬТРАНАП виконується в один шар. Рулони розкочуються і зварюються за допомогою газового пальника в місцях нахлестов. На стіни вони кріпляться механічним способом з додатковою проклейкою місць кріплення бандажної стрічкою ІКОПАЛ.
УЛЬТРАНАП є невід’ємною частиною технологій швидкісної гідроізоляції.
послідовність робіт
- Очищення від бруду, ретельна просушування.
- Підготовка матеріалів ізоляції.
- Вирівнювання робочої площі під нанесення складу. Обробка цегляної кладки цементно-піщаним розчином з збереженням перепаду висот до 2 мм.
- Перше нанесення мастики або клею з розміщенням полотна.
- Друге нанесення мастики, друга укладання листовий (рулонної) ізоляції. Кількість укладок – від 2 до 5.
При обклеюванні вертикальних поверхонь дотримується напрямок наклеювання від низу до верху. Максимальна ширина нахлеста полотен – 20 см. За кромці проходять шпаклівкою з нанесенням тонкого мастичного шару.
Обклеювальна гідроізоляція завершується простукуванням для визначення непроклеєних місць. Для виправлення помилок виконуються розрізи, поверхня всередині висушується, на неї наноситься мастика або клей, після чого накладаються латки з нахлестом на 10 см.
Штукатурна гідроізоляція на мінеральній основі
Рідко яка використовується технологія вертикальної вологозахисту знаходяться під землею приміщень і фундаментів. Залежно від способу вона поділяється на два типи: жорстку і еластичну. Жорстку не рекомендується застосовувати для конструкцій збірного типу.
Еластична мінеральна гідроізоляція підійде для захисту підвалу зсередини, в тому числі і для збірного (блочного) фундаменту.
Робота з такою продукцією відрізняється найвищою трудомісткістю, а його вартість значно вище бітумних обмазувальних і рулонних матеріалів.
технологія робіт
Нанесення захисного засобу запускає по готовій поверхні. Для цього її вичищають від бруду, розширюють тріщини. Після цього змочують ґрунтовкою (допускається застосування клейових ПВА-розчинів) і залишають на годину для проникнення грунтовки в робочу поверхню.
Штукатурна грунтовка розводиться водою до густої консистенції, після чого шпателем наноситься рівним шаром. Після висихання суміші процедуру повторюють – наносять ще один шар, поверхню вирівнюють. В результаті утворюється плівка в кілька куль, що володіє стійкістю до механічних навантажень.
Наливна гідроізоляція підлоги на мінеральній основі
Виконується за допомогою готової суміші наливної підлоги, що має в основі цемент або гіпс з мінеральним наповненням і формує готову фінішну поверхню.
За допомогою наливних складів на мінеральній основі дуже складно створити замкнутий контур, так як герметично з’єднати гідроізоляцію підлоги і зовнішніх стін будь-якого підвалу з його допомогою практично неможливо.
Даний матеріал призначений в першу чергу для захисту підлоги внутрішніх приміщень від технологічних рідин, наприклад, в промисловому будівництві.
Порядок виконання робіт
Склад наноситься на попередньо підготовлену поверхню, з якої слід прибрати нерівності, пил, бруд, плями жиру, будь-яких включень, здатних перешкодити хорошій адгезії з основою.
Готову рідину, що забезпечує вологозахисні властивості, виливають в дальньому кутку приміщення, після чого розподіляють склад по всьому периметру, використовуючи широкий шпатель, поступово просуваючись до виходу. У приміщеннях з високою вологістю може знадобитися ще один шар захисту від вологи. Перш ніж його наносити, слід почекати висихання попереднього, що може розтягнутися на 4-24 години.
пенетрують склади
Склади є проникаючими. Вони призначені для впровадження в пористо-капілярну структуру бетону. Легко наносяться на поверхню. Вступають в реакцію з компонентами бетону і формують водонепроникну захист.
При всій своїй простоті у виробництві робіт, склади ненадійні в місцях технологічних швів конструкцій.
Внаслідок динаміки споруди, наприклад в силу його опади, при утворенні мікротріщин в конструкціях стін вологозахист буде пошкоджена і не зможе виконувати свої функції.
особливості нанесення
Проникаюча гідроізоляція не використовується з газо- і пінобетоном, керамзитобетоном, а також пеномагнезітом, пінополістирольними бетонами і іншими типами поверхонь з великою кількістю пор. Для них використання пенетрирующих складів є економічно недоцільним.
Склади наносять в декілька етапів:
- Підготовка підстави з очищенням від бруду, який прилип пилу і старих патьоків. Для полірованого бетону використовується обробка пескоструем, після чого поверхню змазується 10% розчином соляної кислоти для кращого відкриття пір.
- У місцях швів і стиків в основі робляться штроби, наявні тріщини поглиблюються до 2,5 см і ширини 2 см, що значно підвищує схвативаемость складу і його проникаючу здатність.
- Попередньо поверхню під захист обробляється змоченим водою валиком або розпилювачем.
- Сухий склад суміші розводиться водою по інструкції на упаковці. Кількість готового розчину повинна відповідати об’єму вироблення на 30 хвилин, так як склад швидко схоплюється, після готується нова порція.
- Для нанесення використовується кисть, валик або шпатель, краскопульт.
- Склад наноситься два рази з інтервалом в 1,5 години. Товщина покриття – до 1 см.
Цегляні стіни обробляються інакше. По периметру кладки насверливаем шурупи, розташовуючи їх під кутом 45 градусів при глибині 2,5 см з кроком 5 см. Зроблені виїмки промиваються струменем води під тиском, після чого в них засипається штукатурна суміш. Гідроізоляція наноситься відразу після того, як висохне штукатурка.
Вибір гідроізоляції для фундаменту
Вологозахист підвалу зсередини приміщення виконується найчастіше тільки в тих випадках, коли немає можливості виконати її зовні або при спробі усунення існуючих протікання. У будь-якому випадку, вибір засобів для виконання робіт буде залежати від типу фундаменту. Детально дана тема розглянемо в цій статті .
Стрічковий монолітний фундамент
Принцип забезпечення вологостійкості підвалу при влаштуванні такого типу фундаменту полягає в укладанні рулонного вільно шару, що укладається на дно котловану з пристроєм випуску горизонтальної гідроізоляції за межі стрічки мінімум на 150 мм. Потім здійснюється захист стін зовні за допомогою того ж вільно укладається або наплавляємого бітумного матеріалу і формується плита підлоги підвалу.
При антикорозійного обробці стрічкового фундаменту незаглибленного будівлі (без пристрою підвалу) рекомендується наносити бітумний наплавляється або обмазувальної склад і зсередини, і зовні стрічки (в місцях контакту фундаменту з грунтом).
Стрічковий збірний фундамент
Фундамент вимагає найбільш продуманою вологостійкості через наявність безлічі стиків. Аналогічно монолітному стрічковому фундаменту, його краще захищати вільно укладаються або наплавляються рулонних матеріалів для гідроізоляції. Не рекомендується застосування обмазувальних бітумних, і жорстких мінеральних складів.
плитний фундамент
Даний вид фундаменту являє собою єдину монолітну залізобетонну плиту під всією площею будівлі. Найбільш простий в плані забезпечення захисту від води фундамент. Перед відливанням монолітної плити рекомендується пристрій підготовки – рівного шару з утрамбованого піску або «худого» бетону (марки В7,5) товщиною близько 100 мм. З цієї підготовки слід укласти вологозахисний шар. Найпростішим і довговічним в даному випадку є вільно укладається рулонний продукція.
висновок
При виборі засобів для облаштування вологостійкості необхідно враховувати не тільки вартість всього гідроізоляційного шару з урахуванням трудомісткості виконання робіт, але і простоту в поєднанні з надійністю всієї системи.
Рулонний захист для підвалу відрізняється не тільки якістю, щільністю, міцністю на розрив і багатошаровістю, а й швидкістю підготовки гідроізоляційного шару до роботи, наявності додаткових елементів для надійного з’єднання стиків і, звичайно ж, наявності відпрацьованою технологією її монтажу.
Окремо варто відзначити системний підхід компанії ICOPAL до облаштування гідроізоляції. Крім конкретної продукції компанія пропонує прості і надійні рішення для ефективної водозащити, а також дренажу підземних і заглиблених споруд. Вибираючи матеріали для гідроізоляції підвалів, перш за все необхідно звернути увагу на можливість створення замкнутого контуру. Роботи рекомендується виконувати продукцією одного типу, щоб уникнути проблем їх сполучення в складних вузлах конструкції.