Конструкція покрівельного пирога для даху з металочерепиці

Тривалість експлуатації даху і її надійність залежать не тільки від якості використовуваних матеріалів, а й від правильності укладання шарів покрівельного пирога. Металочерепиця як покрівельний матеріал пред’являє до цього процесу певні вимоги.

Види покрівельного пирога

Конструкція покрівельного пирога залежить від призначення горищного приміщення.

холодна покрівля

Холодна покрівля облаштовується в тому випадку, якщо горищне приміщення під дахом буде непридатним для проживання. Найчастіше така конструкція актуальна для господарських будівель або альтанок. Оскільки утеплення не потрібно, то конструкція має дуже простий вигляд:

  • металочерепиця;
  • решетування і контробрешетування;
  • гідроізоляція;
  • кроквяна система.
Покрівельний пиріг для холодної даху
Холодний дах має просту конструкцію, в якій підпокрівельний простір захищає лише шар гідроізоляції

Хоча металочерепиця і не є важким матеріалом, кроквяна система повинна витримувати значні навантаження (снігове і вітрове навантаження, маса самої покрівлі і людини, який виконує ремонтні роботи), тому економити на якості матеріалів для кожного шару пирога можна.

Особливості утепленій даху

Утеплена дах під металочерепицю має більш складну конструкцію, що має на увазі облаштування функціональних шарів, кожен з яких вирішує певні завдання:

  • дахове покриття – виконує не тільки естетичну, але і захисну функцію, запобігаючи потрапляння атмосферних опадів;
  • Віброізоляційний матеріал – краде шум і вібрацію, які утворюються в процесі експлуатації покрівлі з металочерепиці;
  • решетування для покрівельного матеріалу;
  • контробрешетування – створює вентиляційний зазор;
  • гідроізоляційний матеріал – запобігає намокання утеплювача шляхом затримання вологи, яка може потрапити ззовні;
  • теплоізоляційний шар – затримує тепло всередині житлового приміщення;
  • кроквяна система;
  • пароізоляційний матеріал – затримує вологу, яка може потрапити з житлового приміщення;
  • внутрішня обшивка.
Покрівельний пиріг утепленій даху
У конструкції покрівельного пирога утепленій даху передбачається наявність шарів паро-та гідроізоляції, що захищають утеплювач з обох сторін

Функціональні шари покрівельного пирога

Покрівельний пиріг має чітку структуру, причому кожен шар виконує свої функції. Тому прибирати з конструкції будь-якої матеріал ні в якому разі не можна.

Внутрішня обшивка

Внутрішня обшивка в основному робиться в тому випадку, якщо облаштовується утеплена дах. Найчастіше для неї використовується гіпсокартон або листової деревний матеріал. Внутрішня обшивка кріпиться безпосередньо на кроквяні ноги. Після фіксації можна використовувати будь-який облицювальний матеріал, наприклад, шпалери або декоративну штукатурку.

Внутрішня обшивка даху будинку
Внутрішня обшивка служить для підготовки поверхні даху до монтажу обробного матеріалу

пароізоляція

Волога в утеплювач може потрапляти і з житлового приміщення. Щоб запобігти цьому процесу, укладають пароізоляційну плівку або мембрану. Якість облаштування пароізоляційного шару багато в чому залежить від правильності фіксації мембрани на кроквах. Ні зазорів, ні щілин не повинно бути.

пароізоляція покрівлі
Пароізоляційна мембрана монтується з внутрішньої сторони і захищає утеплювач від теплого вологого пара з житлових приміщень

Під металочерепицю можна укладати такі пароізоляційні матеріали.

  1. Поліетиленова плівка. Може бути армованої. Крім пароізоляційних володіє і гідроізоляційними властивостями. Плівка буває перфорованої і без перфорації, для облаштування пароізоляції частіше використовують перший варіант. При кріпленні рекомендується використовувати спеціальні ущільнювачі, які дозволяють створити повноцінний паробар’єр.
    Поліетиленова пароізоляційна плівка
    Для пароізоляції зазвичай використовується поліетиленова неперфорована плівка
  2. Поліпропіленова плівка. Матеріал здатний вбирати в себе вологу, а значить, утеплювач не буде намокати. Вимагає облаштування вентиляційного зазору, завдяки якому вся ввібрана волога висихає.
    Поліпропіленова пароізоляційна плівка
    Поліпропіленова плівка вбирає в себе вологу, яка висихає за рахунок циркуляції повітря у вентиляційному зазорі
  3. Пароізоляційна мембрана. Цей матеріал відноситься до «дихаючим», його експлуатація не вимагає облаштування вентиляційного зазору. Принцип роботи полягає в тому, що волога, проникаючи в мембрану, застряє на її шорсткою шарі. З плином часу вона висихає.
    Пароізоляційна мембрана
    Пароізоляційна мембрана не вимагає облаштування вентиляційного зазору

Відео: навіщо потрібна пароізоляція

утеплювач

Утеплення даху проводиться лише в тому випадку, якщо під дахом облаштовується житлова мансарда. При використанні металочерепиці як покрівельного матеріалу рекомендується вибирати в якості утеплювача матеріал, який крім теплоізоляційних властивостей міг би придушувати шум і вібрацію. Такими є:

  • мінераловатні плити (можуть бути різної жорсткості);
    Минераловатная плита
    Мінераловатні плити здатні не тільки утримувати тепло в житловому приміщенні, але і не пропускати всередину звук
  • спінений утеплювач;
    спінений утеплювач
    Спінений утеплювач не володіє достатньою товщиною для теплоізоляції житлових приміщень
  • ековата.
    Ековата
    Ековата є екологічно чистим матеріалом і забезпечує високу ступінь тепло- і звукоізоляції

При виборі рекомендується орієнтуватися на наступні фактори:

  • теплопровідність матеріалу ;
  • його звукоізоляційні здатність;
  • термін служби;
  • пожежна безпека.

Перший параметр повинен бути максимально низьким, а решта – максимально високими. Під такі вимоги підходять мінераловатні плити і скловата.

Якщо для утеплення використовується волокнистий матеріал, добре вбирає вологу, між утеплювачем і гідроізоляцією рекомендується зробити вентиляційний зазор, який зможе попередити утворення конденсату. Зробити його просто – по краю крокв на відстані в 1 см від гідроізоляції потрібно набити оцинковані цвяхи, а між ними натягнути сітку з шнура.

Відео: тест утеплювача – який краще

Підкладка під покрівельний матеріал

Підкладка під металочерепицю необхідна для того, щоб виключити контакт покрівельного матеріалу і дерев’яних елементів конструкції. Це може бути або спеціалізована плівка, або руберойд. Другий варіант використовується тільки при облаштуванні холодної покрівлі.

Підкладка під металочерепицю
Укладати металочерепицю на дерев’яну обрешітку без підкладки не рекомендується

гідроізоляція

Гідроізоляція є обов’язковим компонентом покрівельного пирога під металочерепицю, незалежно від наявності теплоізоляційного матеріалу. Цей шар вирішує відразу кілька завдань:

  • захист кроквяної системи від вологи;
  • запобігання намокання утеплювача;
  • зниження негативного впливу вологи на інші елементи конструкції даху.
гідроізоляційний матеріал
Асортимент гідроізоляційних матеріалів досить широкий, але будь-який з них виконує одну і ту ж функцію – захищає утеплювач від намокання з боку покрівельного покриття

Для гідроізоляції даху під металочерепицю рекомендується вибирати гідроізоляційну мембрану з високими експлуатаційними характеристиками, зокрема, зі здатністю запобігати утворенню конденсату. Цей матеріал повинен володіти і іншими важливими властивостями:

  • пожаробезопасностью;
  • стійкістю до дії ультрафіолетового випромінювання;
  • тривалим терміном служби.

Кріпиться гідроізоляційна мембрана безпосередньо до крокв за допомогою будівельного степлера. Поверх неї монтується решетування і контробрешетування.

гідроізоляційна мембрана
Оптимальним гідроізоляційним матеріалом для даху з металочерепиці є антиконденсантна мембрана

Відео: гідроізоляція та пароізоляція

Решетування і контробрешетування

Металочерепиця зазвичай укладається на розріджену обрешітку з брусків або обрізної дошки. Решетування служить свого роду каркасом, який не просто утримує металочерепицю, але і розподіляє навантаження по поверхні всього даху на кроквяну систему.

Решетування під металочерепицю
Оптимальний крок обрешітки під металочерепицю становить 30-35 см

Крок обрешітки не повинен перевищувати 40 см. Оптимальним параметром вважається значення в 30-35 см. Крок обрешітки може залежати і від кута нахилу скатів: чим він менший, тим решетування повинна бути більш частою.

Можливий монтаж і суцільний обрешітки, але тільки в тому випадку, якщо для покрівлі використовуються полегшені профільовані листи, товщина яких не перевищує 0,5 мм. Для такої обрешітки підійде обрізна дошка товщиною 32 мм.

Хмарно решетування під металочерепицю
При використанні тонкої металочерепиці решетування повинна бути суцільною

Рейки контробрешетування кріпляться до кроквяних ніг. Для фіксації потрібно використовувати оцинковані цвяхи. Крок кріплення становить 30 см.

Всі дерев’яні елементи конструкції перед монтажем рекомендується обробити антисептиками і антипіренами, що допоможе запобігти гниттю матеріалу.

Порядок монтажу покрівельного пирога під металочерепицю

Процес облаштування покрівельного пирога під металочерепицю виглядає наступним чином.

  1. Монтаж пароізоляційної плівки. Для цього можна використовувати будівельний степлер або рейки контробрешетування. Укладати матеріал потрібно з внутрішньої сторони лаг. У разі необхідності облаштування вентиляційного зазору на цьому етапі, уздовж стропильних лаг потрібно монтувати Контррейка товщиною не менше 3 см. Кріплення рекомендується проводити від нижнього ряду до верхнього. Пам’ятайте, що укладання пароізоляційного матеріалу повинна відбуватися з нахлестом полотен в 10-15 см.
    Монтаж пароізоляційної плівки
    Пароізоляційна плівка монтується зсередини приміщення з нахлестом між полотнами в 10-15 см
  2. Укладання утеплювача. Мати необхідно укладати між кроквяними ногами з зовнішнього боку. Слідкуйте, щоб під час укладання не утворилися щілини і зазори.
    Укладання утеплювача
    Утеплювач потрібно укладати таким чином, щоб він не деформувався і не утворював щілини в місцях примикання до крокв
  3. Монтаж гідроізоляції. Роботу потрібно виконувати в напрямку знизу вгору, не можна забувати про нахлести. Гідроізоляційний матеріал рекомендується укладати з невеликим провисанням (2-3 см), щоб забезпечити необхідний вентиляційний зазор. Кріплення потрібно проводити шляхом фіксації контррейки уздовж лаг у вертикальному напрямку.
    Монтаж гідроізоляції на скатний дах
    Гідроізоляційну плівку потрібно укладати з невеликим провисом
  4. Монтаж обрешітки для металочерепиці. Крок обрешітки залежить від типу використовуваного покрівельного матеріалу. Для полегшених листів, а також в ендовах і місцях примикань рекомендується монтувати суцільне підставу.
  5. Монтаж підкладки. Цей матеріал повинен бути натягнутим. Для фіксації рекомендується використовувати оцинковані цвяхи.

В процесі роботи не забувайте про техніку безпеки. Виконувати роботи краще зі страхувальними ременями. Усі елементи та їх легше тримати на спеціальному поясі або в контейнері. Під дахом під час робіт не повинно бути людей, оскільки є ризик отримання серйозних травм.

помилки монтажу

При самостійному облаштуванні покрівельного пирога можливі деякі помилки, особливо якщо раніше подібного досвіду не було. Найчастіше виникають такі проблеми:

  • відсутність контробрешетування – так буде відсутній вентиляційний зазор, а значить, збільшиться ризик появи конденсату і іржі на внутрішній поверхні металочерепиці;
  • невирівняні решетування – через це не вийде укласти металочерепицю таким чином, щоб були відсутні щілини і зазори;
  • використання різногабаритних бруса для облаштування обрешітки – призводить до перекосу металочерепиці, а значить, і до утворення щілин, через які волога проникає всередину;
  • деформовані плити утеплювача – матеріал в процесі експлуатації буде стискатися, що призведе до зменшення його товщини і втрати теплоізоляційних властивостей;
  • неправильний монтаж гідроізоляції – призводить до скупчення конденсату, який здатний проникати в утеплювач.
    Конденсат на даху
    При відсутності вентиляційного зазору між шаром гідроізоляції і покрівлею на внутрішній поверхні металочерепиці утворюється конденсат

Експлуатація покрівлі з металочерепиці

Дах виконує захисну функцію, але можливо це лише за умови її правильної експлуатації. Зокрема, необхідно вчасно очищати покрівельний матеріал від снігу і проводити ремонтні роботи. Відсутність догляду за покрівлею призводить до її протікання. Основними причинами виникнення цієї проблеми є:

  • поява тріщин на металочерепиці в процесі природного старіння – є певний термін експлуатації будь-якого матеріалу, в тому числі і металочерепиці, тому після його закінчення покрівлю рекомендується перекрити наново;
  • неправильний монтаж покрівельного матеріалу – найчастіше ця проблема виникає під час заміни металочерепиці – текти виникає в тому випадку, якщо крок обрешітки не відповідає типу використовуваного матеріалу;
  • порушення герметизації в місцях примикань, наприклад, при облаштуванні виходу димоходу. Важливо своєчасно проводити ремонтні роботи.

При появі невеликих отворів або тріщин на покрівельний матеріал їх потрібно якомога швидше закрити герметиком, поки волога не потрапила в підпокрівельний простір. Якщо ж ушкодження значні, рекомендується замінити весь лист металочерепиці і при необхідності і відповідну ділянку покрівельного пирога.

Правильно спроектований і змонтований покрівельний пиріг під металочерепицю здатний забезпечити тривалий термін експлуатації даху. Це вимагає ретельного дотримання технології укладання кожного функціонального шару, а також використання тільки якісних матеріалів.