
Якісна теплоізоляція покрівлі є одним з ключових етапів робіт з будівництва або ремонту житла. При зведенні дачі або будинку для постійного проживання важливо створити максимальний комфорт для мешканців, забезпечивши їх затишком і теплом. Утеплення даху приватного будинку проводиться незалежно від того, чи буде приміщення під покрівлею житловим або це буде горище без опалення. Ці заходи гарантовано зменшать рівень тепловтрат будинку і будуть сприяти економії на опалювальних ресурсах.
Правила вибору кращого утеплювача
На сьогоднішній день на ринку будівельних матеріалів представлений значний товарний асортимент, який відповідає високим показникам якості і придатний для різних умов експлуатації. Людині без належного досвіду часом буває нелегко зорієнтуватися, чим утеплити дах приватного будинку. Покрівельні матеріали зазнають інтенсивного впливу опадів. Волога – один з основних факторів, який може сприяти псування теплоізоляції.
Термоізоляція на даху виконується за тим же конструктивним принципом, що і вентильовані фасади. Це говорить про те, що матеріал не захищений від загоряння за допомогою шару штукатурки або бетону. Отже, до ізоляції пред’являються підвищені вимоги по рівню вогне- та термостійкості.
Теплопровідність
Цей показник в першу чергу гідний вашої уваги. Тепловтрати можуть відбуватися таким чином:
Чим температура тіла нижче, тим менше число променів випромінюється ім. Значні втрати енергії інфрачервоного випромінювання трапляються, якщо температура нагрівання твердих тіл стає високою. Тоді на перший план виходить індекс теплопровідності, який вимірюється в Вт / м × К. У різних об’єктів показники можуть відрізнятися в кілька разів. Дерево має теплопровідність близько 0,15 Вт / м × К. Теплопровідність такого речовини як пінопласт становить 0,015 Вт / м × К. Відповідно, дерево зберігає тепло в 10 разів гірше пінопласту. Це як раз той випадок, коли принцип натуральності сировини не завжди означає наявність потрібних якостей у матеріалу.
Показник горючості
Критерій дуже важливий для будь-яких типів будівель. Правила пожежної безпеки в частині безпечної експлуатації будівель надзвичайно суворі, і це обґрунтовано. Всі види сировини умовно поділяються на групи, в яких є як матеріали, Неподдерживается горіння (НГ), так і легко займисті (Г4). Ранжування відбувається згідно з нормативами СНіП 21-01-97 та різниться за показниками температури газового середовища, величини пошкоджень за габаритами і вагою, а також протяжності самостійного горіння.
Керамзит і мінвату відносять до групи негорючих матеріалів. Пінопласт ж, навпаки, має підвищену пожежну небезпеку, але тільки в разі, якщо продукція не відрізняється високою якістю. Сучасні ізолятори з пінополістиролу містять спеціальні добавки, які дозволяють знизити клас горючості речовини до Г3 або навіть Г2. Проте, його використання в житловому будівництві обмежено законодавством.
Клас токсичності
Цю величину часто застосовують для ранжирування матеріалів, що представляють потенційну небезпеку для людського здоров’я. Для її встановлення ґрунтуються на змінах частки отруйних випарів. Присвоєння класу токсичності ґрунтується на положеннях ГОСТ 12. 1. 007-76 і СНиП 2. 1. 4. 1074-01. Матеріали для будівництва строго контролюються нормативним законодавством.
Матеріали, які стосуються 3 і 4 класу небезпеки, є відповідно помірно і малонебезпечних, їх використання обмежене. Скляна вата, мінвата і керамзит абсолютно безпечні і відносяться до 1-го класу. Окремі різновиди пінополістиролу і утеплювачів, що відрізняються рідкою текстурою, входять в 4-ий клас небезпеки, і користуватися ними потрібно з особливою обережністю.
Показник абсорбції вологи
Теплопровідні властивості води значно перевищують аналогічні властивості утеплювачів. Виходить, чим більше вологи може увібрати ізоляція, тим скромніше будуть показники заощадження тепла. Інший мінус значною поглинання – матеріали, що пробули в довгому контакті з вологою, контактують з конструктивними елементами з дерева, що може послужити причиною розвитку грибків і плісняви.
Через це дерево перестає виконувати свої функції, що може привести до передчасного зносу і заміни крокв.
Теплопровідність води набагато вище, ніж ізоляційних матеріалів. Відповідно, чим більше вони можуть вбирати води, тим нижче остаточні показники теплозбереження. Ще один недолік великого водопоглинання – вологі матеріали при тривалому контакті з дерев’яними конструкціями стають причиною появи гнилі і грибків. Як наслідок – дерево втрачає свої первинні властивості, кроквяну систему і обшивку доводиться передчасно ремонтувати. Відновлення крокв потребують значних вкладень сил і засобів, а й виконується виключно в хороших погодних умовах, без опадів і вітру. Ці чинники значно ускладнюють процес ремонту. Мінвата добре поглинає вологу. Для запобігання її намокання потрібно проводити заходи, які складні і недешеві, що є істотною вадою цього матеріалу. Саме скромне вологопоглинання у матеріалів, заснованих на пінопласт.
Хімічна стійкість
Показник характеризує ступінь стійкості ізолятора до впливу активних хімічних речовин. У містах повітря наповнене смогом, що містить різні хімічні поєднання. Найбільш стійким видом утеплювача вважають мінеральну вату.
Пінополістирол при певному поєднанні факторів може проявляти негативну реакцію до деякому видам речовин. На практиці такий набір негативних умов практично не зустрічається.
Гнучкість
Система крокв житла постійно піддається зміні лінійних розмірів. Приводом до цього можуть служити помилки при розрахунках і будівництві, значні навантаження від снігу і вітру, коливання вологості деревини конструкції крокв. Ізолятори служать засобом компенсації розмірів. Але при цьому вони не повинні ставати менш надійними.
Для таких умов ідеально підходить мінвата. Пінополістирольні матеріали в стані компенсувати лише незначний рівень коливань, після чого неминуче починають руйнуватися.
Стійкість до механічних впливів
Для покрівельних утеплювачів цей показник не є суттєво важливим, за винятком одного нюансу. Міцність мінеральної вати є вкрай низькою і знаходиться на останньому місці в порівнянні з іншими видами утеплювачів. При великому рівні нахилу скатів, з плином часу під впливом власної ваги вона починає провисати або сідати. Це може привести до утворення щілин і появи «містків холоду», що знижує ефективність теплоізоляції. При рівні нахилу скатів понад 20 ° доцільно додатково зафіксувати фрагменти мінвати.
Будь-який утеплювач для даху не є ідеальним, маючи свої переваги і недоліки. Вибираючи термоізолятор, ці нюанси обов’язково варто врахувати.
Матеріали для теплоізоляції даху зсередини
Утеплювати покрівлю можна не тільки з залученням фахівців, можна зробити це і в самостійному режимі. Перед початком робіт треба вибрати матеріали, які знадобляться для утеплення, створити докладний план і скласти схему робіт. Тепла дах включає в себе покрівлю (зовнішню частину) і внутрішню частину, в яку входять перекриття і каркас крокв.
Всі роботи по теплоізоляції можна проводити тільки після того, як ці елементи будуть перевірені. При необхідності пошкоджені частини піддають ремонту, після чого видаляється зайва волога, а також ознаки грибків і плісняви.
Щоб запобігти ураженню конструкцій з дерева бактеріями, роблять обробку каркаса даху із застосуванням антисептичного складу. Металеві елементи конструкції вимагають захисту від іржі. Їх покривають складами, що запобігають корозії.
Минвата
В залежності від того, який матеріал використовувався в якості вихідної сировини, розрізняють 2 види мінеральної вати:
- Кам’яна вата – володіє волокнистої структурою матеріалу, що утворюється шляхом плавки дрібних фракцій гірських порід або відходів виробництва металургійної промисловості. Це якість додає матеріалу унікальні властивості: високу термостійкість і можливість не вступати в реакцію з хімічними речовинами.
- Скловата – матеріал для теплоізоляції, в структурі якого є повітряні волокна, що володіють високою міцністю. Це продукт плавлення звичайного скла. Цей матеріал, як і кам’яна вата, не володіє горючестью і високостійкий до дії хімії.
Коефіцієнт теплопровідності скляної вати дорівнює 0,05 Вт / м ° С при температурі 25 ° С. При експлуатації скловата майже не сідає. А структура волокна навіть при тривалому використанні зберігає еластичність і пружність.
Прекрасні характеристики мінеральна вата показує в наступних параметрах:
- малий коефіцієнт теплопровідності;
- високий рівень звукоізоляції;
- вогнетривкість – вкрай важливий показник матеріалу покрівлі;
- висока ступінь екологічності;
- значний термін служби.
Пінополіуретан
ППУ – один з найбільш ефективних матеріалів для теплоізоляції. Його можна наносити шляхом напилення або задування білосніжної піни. Для роботи з задуває ППУ знадобиться захисний костюм і компресорна установка. Такий матеріал не пропускає водяні пари. Перед задування знадобиться створити конструкцію обрешітки.
Пінополіуретан – це синтезований штучно матеріал. Ековата – природний. Обидва види ізолятора не бояться гризунів і потребують застосування спецобладнання для нанесення. Вірне нанесення пінополіуретану зможе здійснити досвідчений майстер.
Ековата
ековату в розвинених країнах використовують уже близько півстоліття. Для Росії і країн СНД це відносна новинка. Ековата – продукт переробки целюлози, а точніше макулатури. Спеціальне обладнання подрібнює сировину і виробляє даний вид вати. Задування проводиться з використанням пневматичного пістолета, який може рівномірно розподілити ековату в просторі між лагами.
Інший незаперечний плюс застосування ековати для термоізоляції покрівлі – вона легко задувається в міжкроквяний простір. Рулони мінеральної вати не володіють необхідною гнучкістю для легкої укладання.
Екструдований пінополістирол (пеноплекс) і пінопласт
Теплоізоляційні якості пінопласту і властивість паропроникності безпосередньо залежить від ступеня уплотненности матеріалу. Не рекомендується застосовувати пінопласт пухкої текстури, що містить багато технологічних пір. Вибираючи утеплювач, краще віддати перевагу пінопласт, що містить включення антипирена. Вартість його вище, ніж у звичайного пінопласту, але при горінні він не виділятиме токсичних речовин.
Ціна екстудірованний пінополістиролу дорожче, але термін служби значніше, ніж у пінопласту. Структура його складається з закритих осередків, які перешкоджають проникненню вологи і водяної пари. Матеріал не горить і стійкий до біологічних пошкоджень. Утеплювати за допомогою цього ізолятора можна і скатні, і плоскі покрівлі. Випускається у вигляді плит.
Критерії вибору екструдованого пінополістиролу і пінопласту:
- Зазори, що утворюються при монтажі матеріалу в плитах, треба ізолювати монтажною піною. Це допоможе уникнути утворення містків холоду.
- Якщо використовується пінопласт високої щільності, то укладання пароізоляції не потрібна.
- Ці матеріали відрізняються практично повною відсутністю шумоізоляції. Дані види утеплювачів годяться тільки для дахів, де покриттям служать натуральна або гнучка черепиця, бітумний або традиційний шифер.
Вірний вибір утеплювального шару і відповідне технології облаштування «покрівельного пирога» гарантують присутність комфортного мікроклімату в житлових приміщеннях незалежно від сезону. У зимовий час можна буде істотно заощадити на енергоносіях.
Порівняльна таблиця теплоизоляторов для даху
Після ознайомлення з найпопулярнішими видами утеплювачів можна підвести підсумки і вирішити, що краще підходить для утеплення даху оселі. Розібравши 6 популярних видів матеріалів для утеплення, пора зробити висновок: чим краще утеплити дах будинку? Порівняльна таблиця якостей декількох утеплювачів допоможе побачити всі плюси і мінуси.
Матеріал | Ступінь щільності, кг / м3 | Коефіцієнт теплопровідності | |
Пінопласт | 15-25 | 0,032 – | 0,038 |
Екструдований пінополістирол | 25-45 | 0,032 – | 0,04 [ 19459098] |
Минвата | 15-190 | 0,036 – | 0,047 |
Керамзит | – | 0,16 – | 0,20 |
Тирса [19459098 ] | 230 | 0,07 – | 0,093 |
Пінополіуретан | 27-35 | 0,03 – | 0,035 |
Ековата | 30-70 | 0,038 – | 0,045 [19459098 ] |
На закінчення
Отже, який вид термоізолятора для даху краще вибрати? Можна зупинитися на варіанті, популярному серед більшості, і застосувати минвату. Крім цього, уваги гідна ековата, оскільки вона не дорога і не боїться впливу гризунів. Це незаперечна перевага. Якщо ви вже вибрали матеріал, який відповідає всім вашим потребам, не варто забувати про правильному монтажі гідро- і пароізоляції.