Монтаж вітрової планки: її види та характеристики

Завершальним етапом покрівельних робіт зазвичай вважається монтаж добірних елементів. У них є дві основні функції: захисна і декоративна. До них відносяться такі деталі як різні примикання, коник, куточки, перехідники, ендови, відливи, жолоби і так далі. Серед одних з найважливіших таких доповнень варто виділити вітрові планки, які також часто називають торцевими, фронтовими, завершальними, тим самим пояснюючи призначення цих елементів. Тому варто знати, для чого потрібна торцева планка, що вона з себе представляє і які у неї є особливості.


Функції торцевої планки

схема встановленої вітрової планки

Навіщо потрібна торцева планка? Вітрова планка на дах є фасонним добірним елементом, який використовують при зведенні покрівлі. Це куточок, одна його кріпильна полку прикріплюється до обрешітки, інша виконує захисну функцію для схилу даху від вітру, попадання снігу і вологи. Торцева планка виготовляється з оцинкованої сталі високої якості з покриттям з поліестеру або пурала. Деякими виробниками випускаються фасонні елементи з застосуванням кам’яної крихти. У даній частині покрівельного пирога є наступні функції:

  • Захист від вітру . У вітряних районах бічні пориви вітру часто здатні зірвати або деформувати покрівельний матеріал. Постійна вітрове навантаження призводить до порушення цілісності незахищених країв покриттів. Установка торцевої планки запобігає псуванню даху і не дає повітрю задуватися під обрешітку.
  • Захист покрівельного і фронтоном схилу від попадання вологи. Зверху дах захищає покрівля, але дощова і тала вода іноді може проникати в кроквяний каркас знизу. Через це лати і крокви намокають, що сприяє втраті корисних якостей навіть обробленої антисептиком деревини. Вітрові дошки на дах не дозволяють пропускати воду, зберігаючи тим самим дерев’яні елементи конструкції від прискореного зносу.
  • естетична . Правильно підібрані в тон до основного кольору покрівлі торцеві планки легко приховують неохайні краю покриття даху, а також допомагають оптимально рівно підшити звіси софітами або сайдін.

Важливо! Як торцевої планки для покрівлі іноді використовують гнутий металопрофіль, який помітно дешевше. Купити його можна практично в кожному магазині будматеріалів, але ось колірна гамма і звичайні розміри у таких виробів досить обмежені.

Види і технічні характеристики вітрових планок

види вітрових планок

Згідно з діючими будівельними нормами при облаштуванні дахів необхідно виконувати кріплення вітрових планок. Встановлюють їх по всьому периметру конструкції покрівлі. Є такі різновиди даних планок:

  • Карнизна (лобова) планка . Монтується на обрешітку вздовж схилу перед установкою водостоку і настилом покрівельного матеріалу. Карнизна планка являє собою виконаний з оцинкованої сталі куточок з покриттям з полімеру, що має прямі кріпильні полички.
  • Торцева (фронтова) планка . Це куточок, у якого одна з кріпильних полиць пряма, а в іншої рельєф хвилястий, як у профнастилу. Торцева планка кріпиться на звиси даху з боку фронтонів. Вона повністю закриває собою дошку торця. У деяких моделей є Капінос для відводу води.
  • конькова планка . Буває овальна, прямокутна, пряма. Є моделі зі спеціальним вентиляційним зазором, службовцям для поліпшення циркуляції повітря в покрівельному пирозі.

Вітрові фасонні елементи мають стандартну довжину в 2 метри, але корисна їх довжина зазвичай становить на 5-10 см менше. Виробниками вітрових планок випускаються моделі 4х6 і 9х15 см.

Важливо! Досвідчені покрівельники рекомендують кріпити вузьку вітрову планку розміром 4х6 см на плоских дахах і в регіонах з невеликою вітрової навантаженням. Для скатних конструкцій, незалежно від ухилу, більше підходить широка вітрова планка.

Монтаж вітрової планки

схема монтажу планки

Торцеву планку нескладно встановити власноруч навіть без особливого досвіду в будівельних роботах. Потрібні для цього лише покрівельні саморізи з ущільнювачами з гуми, штук 6 на одну планку, герметик, шуруповерт і для підрізування ножівка по металу. Особливості кріплення елементів залежать безпосередньо від місця монтажу:

  • Установка фронтовий планки . До даної процедури приступають в кінці покрівельних робіт. Верхня кріпильна полку такої планки підбирається в залежності від висоти хвиль і профілю покриття. Кріпиться вона через матеріал покрівлі зверху до торцевої дошці і обрешітки каркаса з кроком близько 40 см. Тут найкраще використовувати покрівельні саморізи з шайбою з поліуретану або гуми.
  • Установка карнизної планки . Вітрова планка на карнизні звіси встановлюється до обладнання водостоку і укладання покрівельного покриття. Крок також становить близько 40 см, нахлест – 5-10 см. Під час монтажу гідроізоляційну плівку, що вкриває обрешітку, піднімають і кладуть поверх планки. При правильно виконаній установці дана планка буде щільно притискатися до внутрішньої частини ринви, що запобіжить всіляке потрапляння вологи на крокви.

Для забезпечення додаткової ізоляції стиків покрівлі та вітрових планок використовують спеціальні ущільнювачі, силіконовий герметик або будівельний скотч. На думку більшості майстрів, найкраще тут підходить спеціальний ущільнювач, який повторює рельєф профлиста, тому що його термін експлуатації не обмежений. При виборі торцевої планки для металочерепиці зазвичай вибирають тонкий сталевий лист товщиною близько 0,5 мм. Зараз в інтернеті можна знайти безліч фото і відео по установці вітрових дощок на дах, так що здійснити монтаж цієї частини конструкції даху можна своїми руками, щоб виконувати всі необхідні етапи і норми даного процесу.