Розташування труби на даху: герметизація і обшивка

Невід’ємною частиною сучасних будинків є труба на даху. На даху житлових будинків виходять мінімум три різновиди таких конструкцій: димові (опалювальне обладнання, печі, каміни), вентиляційні (природна вентиляція приміщень – кухня, санвузли, підвальні приміщення і так далі) і вентиляція сантехнічних стояків. При обробці труб на даху обов’язкова герметизація стику покриття покрівлі та вертикальної поверхні, захист каналу і матеріалу конструкції від атмосферних опадів і, якщо це необхідно, утеплення димоходу. Естетичне оформлення даних виходів також є важливим. Як зробити трубу на даху, як її правильно обшити і захистити – ось перші питання, які задають собі люди, які зібралися зайнятися облаштуванням даху свого будинку.


Правильне розташування труби на даху

розташування димоходу щодо коника

Як встановити трубу на даху найкращим чином? Оптимальним місцем для такої конструкції на даху виступає коник як найвища точка. Тут буде і максимальна тяга, і куди простіше і надійніше можна облаштувати гідроізоляцію. Чим далі від коника знаходиться димохід, тим вище він повинен бути. Форму труби даху варто розглядати з боку її аеродинамічних якостей. Встановлені на оголовок конструкції ковпаки трохи знижують її тягу. Так що розташовані на даху не одинично димоходи намагаються піднімати вище загального ковпака. Також варто розуміти, що будь-які виступаючі частини обшивки труби будуть заважати нормальному процесу вентиляції. Найкращим вважається звуження конструкції догори, при цьому ковпак повинен бути не надто низьким і великим.

Для забезпечення гарної тяги оголовок труби не варто виконувати з великим розширенням. У випадку з необхідністю вивести одиночний вентиляційний вихід над покрівлею найбільш раціонально буде не виводити цегляну кладку на дах, а використовувати стандартний вентиляційний пластик або металевий вихід, що входить в комплектацію більшості сучасних видів покрівель.

Важливо! Звичайні вентиляційні виходи, представлені сьогодні на ринку, досить надійні, мають хорошу герметичність і привабливий зовнішній вигляд. Вони забезпечують конструкції захист від опадів і можуть регулюватися по висоті. Для одиночних каналів більшості типів покрівель дані вироби відмінно підходять.

Герметизація цегляних труб на даху

приклад герметизації труби

При облаштуванні покрівлі обхід труби на даху потрібно виконувати дуже уважно. Вихід вертикальної труби на дах першочергово повинен бути герметичний. З урахуванням нових технологій гідроізоляції, цегляну трубу будинку можна викладати без уступів абсолютно прямо. Незалежно від типу покрівлі все плівки під нею або матеріали для гідроізоляції до монтажу покрівлі потрібно завести на цегляну кладку. Бітумні матеріали на димарі не загортають, тут потрібно використовувати еластичні негорючі стрічки.

Навколо труби облаштовується захисний фартух. Виготовити його можна з оцинкованого металу з покриттям з полімерного складу. Якщо потрібно, під фартухом прокладається гнучка пакувальна стрічка. Дані стрічки можна купити разом з покриттям покрівлі або окремо, їх колірна палітра досить широка. Виготовляються вони на основі фольги з алюмінію, що має самоклеючий шар з полімерно-бітумних матеріалів. Оптимальним матеріалом для фартуха димоходу буде поєднання металу і герметичній гнучкої стрічки. У бічних і нижній частинах конструкції фартух слід розташовувати над покриттям покрівлі, зверху ж його потрібно заводити під покриття. Незалежно від способу кріплення повинна здійснюватися герметизація примикання фартуха до кладки. Для цього добре підходить прозорий силіконовий герметик.

Матеріали і способи зашивання труб

облицювання цегляної труби

Як обійти трубу на даху, ніж краще виконати її обрамлення і як надійно кріпити матеріали в даному випадку – дуже серйозне питання. Зашиття конструкції здійснюють в наступних випадках:

  • При великій висоті труби немає нормальної тяги. У даній ситуації під зашиття необхідно розмістити шар утеплювача, зазвичай для димоходів застосовують базальтову вату через її вогнестійкості.
  • Кладка виконана з цегли низької якості і є побоювання, що матеріал зруйнується під дією погодних умов.
  • При відсутності можливості виведення цегляної труби, виводять лише легкі пластикові повітроводи. Споруджується міцний каркас, через нього пропускаються комунікації, а зовні все попередньо обшивається утеплювачем.
  • Естетичні міркування.

Для зашивання подібних конструкцій використовують різні матеріали і методи, які варто розглянути докладніше:

  • Самим недорогим і досить акуратним матеріалом для зашивання сьогодні виступає оцинкований метал з покриттям з полімеру.
  • Використовувати оцинкований профіль для ГКЛ часто дуже зручно, в проміжки між профілями відмінно укладається утеплювач.
  • Під будь-який тип зашивання потрібно робити каркас для закріплення матеріалу і установки утеплювача. Зібрати такий каркас можна з дерев’яного бруса, попередньо обробленого антисептиком, або металу. Каркас для димоходів виготовляється лише з металевого профілю, дюбеля теж повинні бути з металу.
  • Обшивка з металу для димоходу – досить дешевий і акуратний варіант.
  • Іноді труби зашивають сайдингом, але це підходить лише для вентиляції.
  • На покрівлі з гнучкої черепиці трубу доречно облицювати цим же матеріалом. Дане рішення також не підходить для димоходів в зв’язку з горючістю вироби.

Важливо! Виконане за всіма нормами примикання до труби металочерепиці дуже важливо. Обхід труби металочерепицею повинен вирішувати дві основні задачі: не допускати попадання води в оселі і правильно виводити стікає по даху воду.

Облицювання та ковпаки на трубах

захисний ковпак на труби

Для облицювання труб часто використовують штучний або натуральний камінь. Але це далеко не завжди практично, тому що така облицювання легко може зірватися з неякісного цегли, а цегла хорошої якості і так виглядає цілком прийнятно. Крім клейового складу фіксують посилену важку облицювання за допомогою метизів – закріплюють металевими скобами з країв або дюбелями безпосередньо через кам’яні плити.

Функцію захисту від опадів і тварин на оголовках труб виконують спеціальні ковпаки. Дана конструкція погіршує тягу, так що габарити її повинні бути не дуже великими, менше 15 см відстань від низу карниза до верху труби робити не слід. Матеріали і форма ковпаків бувають найрізноманітніші. Також захищають комунікації від птахів шляхом розміщення в отворах захисної решітки або сітки.

Важливо! Якщо димохід розташовується поруч з вентиляційними каналами, його потрібно виводити вище загального ковпака.

Виробляти обробку димоходів на даху потрібно з дотриманням всіх відповідних норм. Гази, що виходять із димарів, зазвичай мають підвищену температуру, якщо це камінні і пічні труби, димовідводи працюють на рідкому або твердому паливі котлів. У деяких сучасних газових котлів, особливо це відноситься до конденсаційним, бувають настільки охолоджені гази, що вони цілком можуть вважатися абсолютно безпечними з точки зору загорянь. Але для будь-яких типів димоходів наявність достатньої тяги обов’язково. Найчастіше зараз застосовуються димарі з нержавіючої сталі з термоізоляцією всередині можуть виводитися на покрівлю без цегляної кладки шляхом використання металевого фартуха.

Правильний вибір облицювального матеріалу для труби повинен враховувати дахове покриття – у покриттів з металочерепиці, як і у всіх інших матеріалів, є свої нюанси. Якщо до цього вам робити установку труб на даху, їх обвід або зашиття не доводилося, то краще в даній ситуації скористатися послугами професіоналів для досягнення оптимального результату будівництва.