Як закрити стики профнастилу на даху
Профільований лист з різними (акриловими, поліефірними та т. д) полімерним покриттям чудово зарекомендував себе в якості покрівельного матеріалу. Сталева основа і ребра жорсткості гарантують довгострокову експлуатацію дахів з профнастилу.
Але, на превеликий жаль, райдужні перспективи безтурботної експлуатації покрівлі можуть зруйнуватися об сувору реальність. Причинами такого непотрібного і несвоєчасного ремонту даху з профлиста можуть стати:
- Неякісно виготовлений матеріал ~ в 5% випадків. Вкрай рідкісний момент і стосується найчастіше профнастилу, виготовленого з порушенням технології і на кустарному обладнанні.
- Неправильне проектування покрівлі ~ 4%. Найчастіше це недостатній кут ската або неправильно спроектоване сполучення вальмового і двосхилового даху.
- Недоліки кроквяної системи ~ 12%. Невитримана площина, просідання обрешітки в процесі експлуатації будівлі, недостатня обробка кроквяної системи антисептиками.
- Неправильний монтаж покрівлі ~ 79%. Волога може проникати в результаті невірного кріплення листових елементів, але основною причиною протікання даху з профнастилу є стики.
Стикування металевих елементів покрівлі з профільованого листа можна розділити на три групи:
- Поперечні стики – місця накладення листових панелей один на одного зі збігом хвиль по всій ширині листів.
- Поздовжні стики – з’єднання листів уздовж ребер жорсткості (хвиль).
- Стики з добірними елементами – місця з’єднання листів профнастилу з планками коника, ендови, фронтону, карниза і примикання.
Поперечні стики профлиста на даху
Поперечні стики – це єдина група сполучень, число яких можна зменшити для збільшення надійності покрівлі. Важливо відзначити, що на заводському обладнанні можливо виробництво листового профнастилу довжиною від 50 до 1200 сантиметрів. І якщо постачальник заявляє про те, що матеріал випускається строго певного розміру, то, швидше за все, це посередник, а не виробник.
Застосування профільованих листів необхідної довжини (довжина ската + величина схилу) дозволяє зовсім уникнути поперечних стиків. Іноді такий процес неможливий через складнощі підйому і монтажу, занадто великих за габаритами металевих елементів покрівлі.
Якщо монтаж покрівлі проводиться з поперечними стиками, слід дотримуватися певного алгоритму, який пов’язує кут нахилу покрівлі і величину нахлеста:
Кут нахилу покрівлі | Величина поперечного нахлеста |
5 — 10° | 250 – 300 мм |
10 — 15° | 200 – 250 мм |
15 — 30° | 150 – 200 мм |
Понад 30° | 100 – 150 мм |
Причинами попадання вологи під площину покрівлі з профнастилу можуть бути три фактори:
- Недостатня величина поперечного нахлеста. Усунути протікання можна за допомогою спеціального герметика. Але все-таки краще не економити на довжині листів профнастилу.
- Неправильне розташування листів по вертикалі. Перевірити це можна натягнувши шнур по одному з гребенів хвилі. При величині відхилення більше 3 мм на метр можуть виникнути проблеми з потраплянням води крізь сполучення. Особливо ця небезпека імовірна при невеликих кутах нахилу покрівлі. Усувати доведеться за допомогою герметика.
- Неналежне прикріплення стику. Листи профнастилу в місці сполучення слід кріпити в кожну западину між гребенями ребер жорсткості. Для кріплення застосовуються спеціальні саморізи з шестигранною головкою під колір покрівлі. Метиз діаметром 5,5 або 6,3 мм оснащений буром (свердлом) і шайбою з гумовою прокладкою. Кріплення здійснюється через два з’єднуваних листа з вкручуванням саморіза в обрешітку на глибину не менше 35 мм.
Поздовжні стики профнастилу покрівлі
Дотримання досить нескладних правил монтажу дозволить уникнути неприємностей на зразок проникаючих бризок дощу або сніжинок заметілі під покрівлю через поздовжні стики.
- По-перше, перший ряд листів повинен бути обов’язково вирівняний по нижньому обрізу за допомогою шнура, натягнутого між крайніми точками покрівлі.
- По-друге, крайні хвилі профільованих листів повинні співпасти, утворюючи зазор не більше 1 – 2 мм.
- По-третє. Стик листових елементів кріпиться покрівельними саморізами. Місце кріплення – гребінь ребра жорсткості верхнього листа. Крок кріплення не більше 400 мм. А при збільшених зазорах від 150 мм.
Якщо все ж зазори стиків розійшлися, то слід скористатися герметиком для їх герметизації або скріпити бічні грані прес-шайбою 4,2 х 25 мм з буром і шайбою з гумовою прокладкою.
Сполучення листів профнастилу з добірними елементами
Стик профнастилу з коньковою планкою найбільш складний елемент зовнішніх покрівельних робіт. Важливо, щоб ковзани кріпилися не тільки до металу профільованих листів, але і до дерев’яної основи кроквяної системи. Кріплення здійснюється покрівельними саморізами в гребінь ребра жорсткості, через бічну частину коника. Кріплення здійснюється в кожну хвилю.
Відстань між верхніми обрізами стикуються аркушів не повинна перевищувати 50 мм.
Навіть при ідеальній підгонці коника між ним і профнастилом залишаться щілини між гребенями хвиль. Дощ навряд чи проникне в такі зазори, а ось сніг легко потрапить в підпокрівельний простір. Навіть при невеликій висоті ребер жорсткості заповнювати порожнечі одним тільки герметиком економічно недоцільно. Основою для нанесення силікону можуть послужити шматочки екструдованого пінополістиролу або монтажна піна, що заповнили порожнини між коником і листом. Але рідкий поліуретан (монтажну піну) потрібно застосовувати вкрай обережно, щоб уникнути порушення цілісності покрівлі.
Планки єндови з’єднуються з профнастилом в наступній послідовності:
- Кріплення нижньої планки до обрешітки прес-шайбою 4,2 х 25 мм з буром і шайбою з гумовою прокладкою. Як це робиться можна побачити на відео:
- Монтаж профнастилу.
- Монтаж єндови верхньої (декоративної) здійснюється покрівельними саморізами.
- Герметизація стиків листів і верхньої єндови монтажною піною і герметиком.
Стінові добори захищають покрівлю від проникнення вологи між стіною і профлиста.
Металеві деталі з’єднуються покрівельними саморізами. До стіни такі планки кріпляться дюбелями (цегла) або прес-шайбою з гумовою прокладкою. Стики між стіною і стіновою планкою герметизують стрічковими герметиками. Сполучення між листами і добором обробляються каучуковими або силіконовими герметиками.
Монтаж фронтальних і вітрових планок проводиться безпосередньо на листи профнастилу покрівельними саморізами і герметизації не вимагає.