
Одним з найважливіших умов комфорту і затишку в приватному будинку є підтримка в ньому комфортної температури в будь-який сезон. При цьому бажано, щоб витрати на комунальні послуги, пов’язані з опаленням і кондиціонування приміщень, були мінімальними. Щоб не довелося взимку опалювати, а влітку охолоджувати не тільки будинок, але і вулицю, житлу потрібна якісна термоізоляція. Для більшої ефективності, варто підібрати правильний утеплювач для покрівлі, про втрати тепла через яку нерідко забувають при ремонті.
Саме через перекриття горища та покриття даху неутеплену приміщення йде значна частина тепла. Особливість цього конструктивного ділянки будови передбачає наявність підвищених вимог до матеріалів, які використовуються в якості утеплювача. Варто досконально розібратися в тому, які існують види утеплювачів, і чим відрізняються плити або рулонний теплоізоляційний матеріал один від одного, щоб уникнути можливих помилок при виборі цього будівельного матеріалу. Отже, який же вид утеплювача найкращий для покрівлі?
Особливості вибору теплоізоляції для утеплення даху
Вибираючи вид утеплювача для даху, потрібно вивчити властивості, якими повинен володіти цей матеріал. Їх існує чимало, і варто розуміти, що жоден теплоізоляційний матеріал не може володіти відразу всіма необхідними якостями. Тому нерідко доводиться вибирати, чим краще важливіше в кожному конкретному випадку.
Утеплювальний матеріал повинен відповідати наступним вимогам:
- В першу чергу, звичайно, важливі безпосередньо якості, пов’язані з термоізоляцією. Матеріал повинен максимально перешкоджати віддачі тепла з приміщення в зовнішнє середовище, а значить, мати значний опір теплопередачі. Для оцінки даного показника потрібно вивчити список характеристик обраного термоізолятора. Зверніть увагу на індекс теплопровідності, вказаний на упаковці. Якщо дах, яку планується утеплити, не передбачає можливості монтажу матеріалу значної маси і товщини, то показник теплопровідності повинен бути не вище 0,05 Вт / м × С °. Чим нижче буде ця цифра, тим краще.
- По-друге, потрібно звернути увагу на те, наскільки щільний обраний матеріал. Додаткова перевантаження крокв системи може становити небезпеку. Тому чим нижче буде вага шару утеплювача, достатній для підтримки комфортної температури, тим безпечніше буде для даху.
- Гігроскопічність. Зайве зволоження може привести до того, що термоізоляційні якості можуть бути втрачені. Отже, утеплювач повинен мати мінімальні показниками вологопоглинання. Краще вибрати найбільш гідрофобний матеріал. Для такого елемента конструкції як дах це дуже важливо, тому що присутня підвищена вологість.
- Матеріал, що використовується для утеплення, не повинен боятися перепадів температур. Шар термоізоляції повинен однаково добре справлятися зі своїми функціями.
Термоізоляційні властивості утеплювача не повинні залежати від температури повітря на вулиці, будь то сильний мороз або палюче сонце.
- Дуже важлива особливість матеріалу, який використовується для термічної ізоляції покрівлі – це властивості пожежної безпеки. До них відносять стійкість до займання, димоутворенню, отруйності продуктів, що виділяються при горінні.
- Міцність і незмінність матеріалу, тобто його довгий термін служби в реальних умовах експлуатації. Хороший утеплювач не змінює форми та об’єму, стійкий до хімічного або біологічного руйнування, як мимовільного, так і пов’язаного з впливом зовнішніх негативних факторів.
- Утеплювальний матеріал не повинен сприяти розвитку в ньому мікроорганізмів. Варто вибирати його, виходячи з непривабливості сировини для гризунів, птахів і комах. Цей момент варто передбачити заздалегідь.
- Матеріал для термоізоляції повинен бути повністю безпечний для здоров’я людей, які проживають в утепленому з його допомогою будівлі, і навколишнього його середовища.
- Для виробництва самостійних робіт з утеплення приміщення необхідні чіткі інструкції щодо поводження з даним видом матеріалу. Важливо, щоб така діяльність не вимагала використання складних дій, унікального досвіду і наявності рідкісних видів обладнання для роботи
.
- Інша важлива риса, на яку споживач завжди звертає особливу увагу – це фінансова доступність матеріалу для будівництва.
Існує чималий список якостей, згідно з якими необхідно вибирати і оцінювати якість матеріалів, які будуть використовуватися в якості термоізоляційної прошарку. Варто спробувати застосувати ці вимоги до видів утеплювачів, придатних для утеплення скатної покрівлі.
Мінеральна вата – найпопулярніший матеріал серед утеплювачів даху
Минвата підрозділяється на наступні підвиди:
Останній варіант зі списку не рекомендується використовувати в обробці житлових приміщень. Проводиться цей вид утеплювача з відходів металургійної промисловості, тому обробляти їм слід споруди, не призначені для постійного перебування людини.
Для утеплення житла безпечніше і краще використовувати сучасний базальтовий утеплювач. У його складі є такі види смол, як формальдегід, але процентний вміст цієї добавки є незначним. До того ж, цей хімікат присутній в Будівельних матеріалів у вигляді полімеру. Склад такої смоли хімічно стабільний, і знаходиться вона в застиглому стані, непредставляє небезпеки для людського здоров’я.
Для обробки плоских дахів слід застосовувати мінватним плити, що відрізняються високими показниками жорсткості і щільності (140- 160 кг / м³).
Для термоізоляції даху скатної конструкції використовуються більш м’які плити, які монтують між крокв. Матеріалу легко надати потрібну форму і розміри, просто підрізаючи плити згідно потрібним параметрам. Так само їх укладають між лагами. Зверху ізоляцію закривають захисним покриттям. Мінеральна вата – один з найбільш затребуваних матеріалів, використовуваних для ізоляції покрівлі. Справа в тому, що вона володіє особливою, «дихаючої» структурою. Будь-яка конструкція з дерева вимагає хорошої вентиляції. Якщо використовувати утеплювач, зроблений з полімеру, то «дихання» даної конструкції втрачає свою інтенсивність. Це може привести до псування крокв. Тому рекомендується використовувати саме минвату. До того ж, вона не горить, максимум може оплавитися, але тільки при дуже високій температурі – від 1500 градусів і вище.
У даного виду утеплювача є і свої недоліки. Він надмірно гигроскопичен, тобто добре вбирає вологу. На даху це, звичайно, ні до чого. Коефіцієнт теплопровідності цього будматеріалу в сухому стані становить 0,036 Вт / м3 K, а якщо мінеральну плиту намочити, він стане приблизно в 2 рази вище. Якщо якась ділянка все ж піддався впливу вологи, краще зробити його заміну. Ще один мінус – осипання мінеральної вати з плином часу, з утворенням дрібного пилу. Варто забезпечити ізоляцію мінеральної вати за допомогою спеціальних плівок, які одночасно будуть перешкоджати скупченню води в товщі утеплювача і його осипання.
УРСА
Цей торговий бренд відомий на ринку з 2002 року. Утворився він шляхом об’єднання іспанської та німецької компаній. Марка широко відома в Європі і є однією з кращих в рейтингу ватних утеплювачів. Фірма-виробник успішно випускає покрівельний утеплювач, вироблений з використанням штапельного скловолокна. Товар щодо доступний за вартістю, при цьому він повністю відповідає світовим стандартам якості.
Основні переваги продукції:
- прекрасна звукоізоляція;
- високий показник еластичності;
- робочий інтервал температур матеріалу знаходиться в діапазоні від -70ºС до + 180ºС;
- щільність утеплювача знаходиться в межах 10-32 кг / м3.
Застосовують такий матеріал як для облаштування схилів, так і для рівних дахів. Характеристики міцності його знаходяться на високому рівні. Ідеально підходить для утеплення дахів з підвищеним рівнем шуму, наприклад, з металочерепиці. Одним з небагатьох недоліків можна вважати той факт, що при його укладанні необхідно додатково проводити роботи з гідроізоляції. Середня ціна – близько 600 грн/ уп.
Rockwool
Цей бренд родом з Данії, де проводиться вже більше сотні років. Компанія спочатку вела виробництво гравію в кар’єрах. На сьогоднішній день вона випускає матеріал для теплоізоляції, який відрізняється легкістю і не боїться вологи. Ці якості дозволяють йому прекрасно справлятися з функцією утеплення покрівлі.
Марка не без підстав є одним з лідерів ринку. Переваги виробленої продукції:
- високі показники екологічності;
- виробник дає гарантію на термін експлуатації продукції протягом 50 років;
- легко монтується;
- не боїться перепадів температури і стійкий до впливу дощу і снігу.
Матеріал, який використовується як утеплювач для даху, майже не затримує вологу всередині себе. І відмінно відводить водяні пари. Товар відповідає міжнародному сертифікату EcoStandart. Середня вартість – 465 грн/ уп.
Isoroc
Виходячи з відгуків споживачів, дана марка користується навіть більшою популярністю, ніж Rockwool. Це вітчизняна торгова марка, створена за участю іноземного капіталу і виробляє ресурсосберегающую продукцію. Рік її заснування – 2000.
Мінеральна вата від цього бренду відрізняється високим показником щільності, завдяки чому вона не тільки є відмінним теплоізолятором, але і прекрасно пригнічує шум. Продукція представлена як плитами, так і випускається в зручних рулонних варіантах виконання. Волокна матеріалу здатні справлятися з високими навантаженнями завдяки своїй міцній структурі. При цьому показник екологічності знаходиться на високому рівні. Його нерідко використовують для термоізоляції плоских дахів, оскільки матеріал відмінно витримує механічний вплив. Ціна становить близько 775 грн/ уп.
Техноніколь
Вітчизняна фірма входить до складу провідної п’ятірки найбільших європейських виробників матеріалів для ізоляції від вологи. Виробничі потужності компанії розташовані в різних країнах. Мінеральний утеплювач від даного постачальника досить затребуваний при роботах по ізоляції скатної даху.
Підвищені властивості негорючості і теплоізоляції матеріалу популярні при зведенні котеджів і в будівництві малоповерхових конструкцій. Він з легкістю може бути застосований для горизонтальних конструкцій, які відчувають не надто інтенсивне навантаження. Матеріал не є середовищем для розмноження мікроорганізмів. Прекрасно зарекомендував себе в використанні в умовах російського клімату.
Точка спалаху даного виду сировини становить близько 1000 º, що говорить про високу його безпеки. При впливі високих температур відсутнє виділення токсичних речовин і запахів. Середня ціна – 200 грн/ уп.
Knauf
Дана марка знаходиться у володінні міжнародної групи компаній. Вона випускає матеріали для ізоляції, які можна застосовувати як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт. В процесі виробництва застосовується унікальна технологія з використанням натуральних компонентів з поновлюваних джерел замість шкідливих хімічних сполук.
Вся лінійка товарів відповідає діючим ГОСТам і міжнародним стандартам. Використовується в обробці житлових, офісних і виробничих будівель. Випускається у вигляді плит і рулонів. За упаковку товару розміром плит 1230х610х50 мм доведеться заплатити 360 грн.
Ековата або целюлоза
Цей вид утеплювача роблять з продуктів вторинної переробки паперової макулатури.
Такий матеріал, як не парадоксально, цілком може відповідати нормам пожежної безпеки. При його виробництві до складу вносяться спеціальні добавки – антипірени, що підвищують стійкість матеріалу до займання.
Через те, що целюлоза може бути легко піддається впливу біоорганізмів, для підвищення стійкості до них її просочують антисептичними модифікаторами. Це дозволяє отримати легкий, недорогий, екологічний, матюкав, який відрізняється прекрасними тепло- і звукоізоляційні функціями.
Самі визнані бренди: спільне виробництво Канади і США – «Ecowoo» l, продукт співпраці Росії і Казахстану – «Ековата» і «Юнізол» (Україна). Ще одна перевага – матеріал можна видувати за допомогою спеціальної установки, що дозволяє домогтися герметичності без використання швів. До проведення такої процедури краще залучити досвідчених фахівців, оскільки самостійне її проведення важко.
Пінополіуретан
Дієвий утеплювач, який має один з найнижчих коефіцієнтів теплопровідності 0,03Вт / мС. Його гідність ще і в тому, що матеріал можливо напилити, створивши суцільну поверхню без єдиного шва. Пінополіуретан має незначними показниками водопоглинання і паропроникності.
Використання такого матеріалу має і низку істотних вад:
- Дорожнеча готового покриття – вартість від 500 грн/ м кв. при нанесенні шару в 10 см.
- Термін придатності утеплення буде менше, ніж в основної конструкції будівлі.
- Не до кінця вивчене питання можливих наслідків впливу пароізоляції на кроквяний матеріал. При напиленні під утеплювачем виявиться до 80% древесіни.В панельних спорудах пінополіуретан може бути використаний як наповнювач, що надає міцність і є скріплює матеріалом. Термін служби таких жител не відрізняється високою тривалістю.
- Слабкі звукоізоляційні характеристики вимагають укладання самого «тихого» покриття покрівлі. Причому крокви в такій конструкції є додатковими звуковими «містками», а значить, знадобиться додатковий шар матеріалу, який буде поглинати звук.
Ці обмеження не дозволяють поліуретану стати популярним ізоляційним матеріалом.
Пінопласт
Володіє максимально демократичною ціною, і тому підсвідомо сприймається як оптимальне рішення. Поряд з цим, як показує практика, термін служби його дуже незначний. Матеріал піддається руйнуванню від маханічної навантажень. Один тільки цей факт вселяє серйозне побоювання в міцності конструкції за облицюванням, де важко контролювати його поточний стан.
Також існує складність в розташуванні пінопласту між крокв. Це твердий утеплювач і не відрізняються пружністю, на відміну від мінеральної вати. Потрібна ретельна підгонка за допомогою терок, можуть залишитися щілини, які потрібно прибрати шляхом запінення.
В порівнянні з пінополіуретаном, шумоізоляція вище, так як можна перекрити крокви нанесенням шару в контробрешітці.
Для забезпечення пожежної безпеки доведеться забезпечити наявність суцільної огорожі від житлової зони за допомогою негоручего матеріалу. Такий матеріал любимо гризунами і птахами, вони прекрасно там розмножуються і руйнують його. Конструкцію треба герметично закривати, а це не просто.
Екструдований пінополістирол
В його основі той же полістирол, але він набагато щільніше і міцніше. Срок его службы, по оценкам специалистов, гораздо выше, как и термоизолирующие свойства. Обладает полной пароизоляцией. Основной минус в глазах потребителей — дороговизна материала. Цена сравнима с пенополиуретановым напылением.
Поэтому применение его ограничивается проектами, где заменить этот материал не представляется возможным из-за особенностей грунта, влажности, давления. В остальных случаях это экономически не выгодно.
Выводы
Чтобы качественно сделать теплую крышу, рекомендуется приобрести утеплители из базальта или стекловолоконные аналоги.
Стоит учесть, что стекловата обладает свойством впитывать влагу, хоть и незначительно. Волокнистые материалы для теплоизоляции требуют использования дополнительного слоя защитной изоляции от влаги снаружи, а изнутри понадобится пароизоляция. А это повышает уровень денежных затрат.
Обратите внимание: теплоизоляционные материалы волокнистой структуры из-за своей пористости отличаются высокими звукоизоляционными свойствами, что предотвращает проникновение уличного шума в дом.
Также особенностьюно стеклянной ваты или аналога из базальта является значительный срок эксплуатации — свыше 50 лет. Пожалуй, непросто подобрать утеплительный материал, который будет служить так же долго, как стекловата. К тому же, этот рулонный утеплитель не горит, а значит его можно использовать для отделки деревянных домов