Простота монтажу в поєднанні з ідеальною гідроізоляцією виділяє м’які покрівельні матеріали на тлі покриттів з металу і кераміки.
Вони відрізняються прийнятною ціною, а полегшена вага дозволяє виконувати монтаж без застосування спецтехніки. Гнучкість матеріалу робить можливим створення проектів підвищеної складності. У будівництві приватних домоволодінь з різним ступенем популярності затребувані практично всі види м’якої покрівлі. Область використання обумовлює їх склад і специфіка структури. Перед тим як робити вибір при покупці покрівельних матеріалів, необхідно ознайомитися з особливостями кожного виду, що впливають на схему укладання і подальшу експлуатацію.
Види м’яких покрівельних матеріалів
Історія м’яких покрівельних матеріалів починалася з пари найменувань, серед яких були присутні кілька типів руберойду і толь, заснована на просоченої бітумом папері. Згодом список розширився, і сьогодні в нього входить:
- рулонна покрівля,
- битумна черепиця,
- покрівельна мастика,
- полімерна мембрана.
Рулонний покрівля: особливості, переваги та недоліки
При облаштуванні плоских покрівель використання рулонних направляються матеріалів пріоритетно. За структурою матеріал являє собою гідроізоляційну мембрану, що складається з декількох шарів. На армуючої основу, в ролі якої виступає поліестер, стеклохолст або склотканина, наноситься два шари в’яжучого (бітумного або бітумно-полімерного складу), потім поліетиленова легкоплавка плівка, зверху – кам’яна посипання.
Монтаж рулонної покрівлі виконується з дотриманням деяких нюансів. Кут нахилу даху, на яку буде наноситися покриття, повинен бути не менше 1,5%. Під покрівлю укладається шар утеплювача, зверху – гідроізоляція. Для наклеювання покрівельного килима використовується газовий пальник. Поздовжні і торцеві перехлести роблять не менше 10 см.
Рулонні матеріали – найбільш популярне рішення для облаштування плоских покрівель житлових і промислових будівель. У приватних будинках їх також застосовують для створення гідроізоляції. Термін служби матеріалу становить до 50 років.
Переваги рулонної спрямовується покрівлі:
- простота монтажу,
- ремонтопридатність,
- невелика вага,
- прийнятна ціна.
Порада: рулонні матеріали повинні зберігатися у вертикальному положенні, подалі від опалювальних приладів.
Бітумна черепиця: поєднання гнучкості та міцності
Бітумна черепиця – один з видів м’якої покрівлі, так званої також шігласом і гонтом. Її виготовляють шляхом нанесення на основу з склополотна бітумного просочення з модифікатором. Верхній шар черепиці засипається сланцевої або базальтової крихтою, яка надає їй об’ємний візерунок і колір, а також забезпечує захист від УФ-випромінювання. Для кріплення з вивороту наноситься самоклеящийся полімерний шар бітуму.
Укладання гнучкої черепиці виконується на скатну покрівлю з мінімальним кутом нахилу в 11 градусів. Під покриття встановлюється суцільна обрешетка у вигляді ОСП плит або водостійкою фанери. Якщо кут нахилу доходить до 18 градусів, додатково під черепицю настилається шар рулонного матеріалу. Гнучка черепиця здобула популярність на дахах складної форми, а також в будинках з мансардами. Термін експлуатації виробу становить до 70 років.
На вибір на користь бітумної черепиці впливають її переваги:
- безшумність,
- різноманітність варіантів дизайну,
- здатність затримувати сніг завдяки шорсткою поверхні,
- виключення утворення конденсату і корозії,
- гнучкість,
- прийнятна вартість.
Недоліками гнучкої черепиці є підвищена крихкість матеріалу при низьких температурах, горючість, поява запаху і плавлення під час спеки.
Для зниження витрат на ремонт або їх повного виключення необхідно перевіряти стан покрівлі кожні два роки. Дрібне сміття і листя слід змітати м’якою щіткою, більший сміття і гілки прибирати вручну. Підтримка чистоти ринви і воронки забезпечить вільний стік води. Сніг з даху взимку забирається в разі крайньої необхідності, при цьому повинен залишитися захисний шар в 10 см.
Покрівельна мастика: широка сфера застосування
В якості основи містичних покрівель виступає бітум, що наділяє матеріал підвищеної тепло- і морозостійкістю, еластичністю. Бітум – продукт нафтопереробки, для скорочення його витрат і поліпшення якісних характеристик часто використовують розчинники та пластифікатори. Особливий склад ділить мастики на однокомпонентні, що проявляють свої властивості після випаровування розчинника або води, а також двокомпонентні – вимагають додавання затверджувача. За іншою класифікацією бітумні мастики бувають:
- покрівельні полімерні;
- бітумно-латексні;
- резінобітумного.
При нанесенні полімерної мастики утворюється міцне захисне покриття з високими показниками теплостійкості і еластичності при різному діапазоні температур. Полімерний склад використовується для бетону, дерева, металу.
Бітумно-латексна мастика відрізняється прискореним висиханням, що має неабияке значення при виконанні ремонту. Таке покриття не пропустить воду, не зіпсується при перепадах температури і під палючим сонцем.
Резінобітумной мастика забезпечує якісну ізоляцію, застосовується як основний цілісний шар, не може бути використана для часткового ремонту.
Покрівельна мастика також виступає в якості самостійного матеріалу для даху, вона бере участь в ремонтних роботах, може використовуватися для влаштування гідроізоляції внутрішніх приміщень.
Порада: робота з наливний покрівлею повинна проводитися в суху погоду. На поверхні основи не повинно бути вологи, інакше мастика примкне до даху неповноцінно, що порушить гідроізоляцію.
Переваги мастичної покрівлі:
- можливість виконати укладку на вже існуючий гідроізоляційний шар;
- відсутність швів;
- невисока вартість матеріалу;
- надійна гідроізоляція;
- міцна адгезія;
- стійкість до температур і бактеріям.
При правильному монтажі мастична покрівля прослужить до 15 років.
Полімерна мембрана: легкість і довговічність
Товщина мембран складає 0,8-2 мм. Є кілька різновидів: ТПО-, ПВХ і системні рішення-мембрани. Вироби з ПВХ забезпечують захист від вогню і ультрафіолету. Мембрани ЕДПМ виготовлені зі штучного каучуку і додатково армовані поліефірної сіткою. При виготовленні мембран ТПО використовують термопластичні олефіни і виконують армування сіткою.
При монтажі покрівлі з полімерної мембрани ухил ската може бути будь-яким. Для кріплення до суцільній підставі використовуються різні способи, в тому числі зварювання гарячим повітрям. При великому ухилі мембрана кріпиться механічно. При ухилі більше 10 градусів використовується баластний спосіб, що передбачає засипку покрівлі гравієм. Якщо конструкція даху складна, мембрани приклеюють.
Область застосування полімерних мембран – плоскі дахи будівель житлового та громадського фонду. Така покрівля прослужить до 50 років.
Переваги полімерних мембран:
- велика ширина, що дозволяє крити покрівлю будь-якої площі;
- відсутність необхідності в організації додаткового захисту від вологи;
- можливість виконувати роботи по монтажу в будь-який час року;
- висока швидкість монтажу;
- високі характеристики.
Вибір м’яких покрівельних матеріалів
Після докладного вивчення основних видів покрівлі стає зрозуміло, що однозначної відповіді на питання «яка покрівля краще?» Не існує. Будь-який з матеріалів має свої переваги і недоліки, які слід враховувати при виборі.
Плюси м’яких матеріалів полягають у високій міцності і гнучкості, захист від корозії і грибків, водостійкості, тепло- і звукоізоляції. З урахуванням зазначених переваг м’яка покрівля стає відмінним вибором для дахів на великих комерційних і виробничих об’єктах, складах, приватних котеджах.
Порада: при виборі м’яких покрівельних матеріалів в першу чергу слід звертати увагу на показники теплоємності, а також враховувати механічну міцність, гнучкість і еластичність.