Сьогодні уявити собі життя в місті без кондиціонера практично неможливо, особливо якщо мова йде про південних регіонах, де влітку встановлюється висока температура. Спліт система для квартири – це справжній рятівник від задухи, та й взимку вона може непогано допомагати прогрівати приміщення. Якщо ви прийдете в магазин, то у вас почнуть розбігатися очі від великої кількості моделей і виробників. Як зробити правильний вибір і не помилитися, адже ми хочемо купити вірного і надійного помічника не на один рік? Сьогодні ми допоможемо читачеві відповісти на це та інші питання, пов’язані з темою. Отже, сплит системи – типи, виробники, ціни, установка.
Спліт-система – це
Спліт-система – кондиціонер, система кондиціонування повітря, що складається з двох блоків: зовнішнього (компресорно-конденсаторного агрегату) і внутрішнього (випарного). Зовнішній блок монтується поза кондиціонером приміщення. Внутрішній блок монтується всередині кондиціонером приміщення або у вентиляційну систему будівлі. Один з одним блоки з’єднуються мідними теплоізольованими трубами.
Характерна особливість спліт-системи – це можливість не тільки охолодження повітря, але і його нагрівання. Компресор пристрою може почати переміщення повітряних мас в зворотному напрямку, в разі перемикання режиму роботи.
Принцип роботи кондиціонера
Давайте підемо з вами по порядку – нам важливо знати, як працюють кондиціонери, яких вони бувають типів і що це принесе нам, як кінцевим користувачам продукту. Кліматична техніка з’явилася на ринку вже дуже давно, але якщо раніше це були грубі громіздкі апарати, то сьогодні в століття технічного прогресу вони стають компактними, красивими і дуже зручними в експлуатації.
Моделі спліт систем відрізняються за потужністю, але не тільки. Сьогодні виробники в них закладають додаткові функції, які комусь потрібні, а комусь ні.
Принцип роботи кондиціонера схожий з холодильником. Охолодження відбувається за наступним принципом.
- Починається воно в зовнішньому блоці, який виноситься за межі приміщення – в ньому холодоагент (фреон) знаходиться в стані газу.
- Він подається в компресор, де через стиснення під тиском починає рости його температура.
- Потім фреон потрапляє в конденсатор, де його охолоджує усмоктуване вентилятором блоку повітря – в цей момент фреон зі стану газу переходить в рідину. У такому вигляді він передається на вентиль терморегуляції, що призводить до падіння тиску в системі і зниження температури кипіння холодоагенту. Далі відбувається кипіння і випаровування.
- В такому вигляді фреон переходить у випарник, встановлений у внутрішньому блоці, де він починає поглинати тепло з приміщення, віддаючи назад прохолодне повітря. Під час цього процесу фреон знову стає газоподібним і йде назад у зовнішній блок.
Робочий цикл постійно повторюється, поки обладнання включено. Тому кожен кондиціонер має наступні частини: теплообмінник, випарник, компресор, регулятор тиску і вентилятор.
Якими критеріями керуватися при виборі
Суть ясна, але на що ж потрібно дивитися при покупці ? В першу чергу, нас цікавлять робочі параметри обладнання.
- Конструктив системи – існує кілька різновидів кондиціонерів різного розміру, форми та конфігурації. Детально ми їх розберемо в наступному розділі.
- Видавана потужність обладнання. Не плутати з споживаної, так як ця цифра не дозволить точно зорієнтуватися. Нам потрібно розрахувати потужність кондиціонера під фактичну площу приміщення, в якому він буде працювати.
- Функціональні можливості – відразу подумайте, чи буде потрібно вам підігрів повітря в холодну пору року, чи потрібно озонування, фільтрація, зволоження та інше.
- Оцініть енергоефективність приладу – співвідношення споживаної потужності до роботи пристрою.
- Важливу роль відіграє гучність агрегат а, особливо якщо ви його купуєте для спальні.
- Вид системи – вам має бути вибір між класичним пристроєм і інверторним. Про відмінності розповімо далі.
- Ну і як же без рейтингу виробників – ми хочемо продукцію зарекомендували себе компаній.
Різновиди кондиціонерів
Моноблок
Почнемо ми з видів кондиціонерів. Перший в нашому списку варіант у вигляді моноблока. Такі прилади ще називають віконними, так як вони в них і встановлюються. Сенс задумки в тому, що вся система вміщується в одному досить компактному корпусі, який встановлюється в кватирку. До цієї категорії можна зарахувати і мобільні кондиціонери.
Цю конструкцію відрізняє те, що вона може переноситися на ваш розсуд в різні частини будинку. Повітрозабірні труби також виводяться в віконні отвори.
Сьогодні такі рішення купують дуже рідко, та й виробники багато їх уже зняли з виробництва, так як у цього виду є ряд серйозних недоліків. Звичайно, вони коштують не дуже дорого, у порівнянні зі стаціонарними аналогами, їх дуже просто встановлювати, але це не в змозі переважити такі мінуси.
- Встановити кондиціонер ми можемо в вікно або виконаний в стіні отвір. Обидва варіанти досить технічно складні – зі стіною все зрозуміло, а для вікна потрібна конструкція, яка не дозволить проникати в приміщення гарячому повітрю з вулиці. Коли з’явилися пластикові вікна і сучасна фурнітура, зробити це стало складніше – доводиться замовляти спеціальні віконні блоки і якось красиво їх обігравати.
- Такі кондиціонери досить гучні в роботі, так як вібрації і звуки від зовнішнього блоку безперешкодно проникають в будинок.
- Мобільність мобільних кондиціонерів, за великим рахунком, тільки умовність, так як вони також прив’язуються до віконних і дверних отворів. При цьому вони стоять на підлозі і захаращують собою місце. Якщо правильно не організували висновок на вулицю, їх ефективність буде ще нижче, ніж у моноблока, при тому, що прилад буде споживати багато електроенергії.
- У такого кондиціонера немає висновку під стік конденсату, зате є конденсато, за наповненням якого потрібно регулярно стежити.
Використовувати подібні рішення можна тільки як тимчасовий захід. Для міських квартир вони підходять мало, а ось де-небудь в заміському котеджі, куди ви приїжджаєте на відпочинок, вони будуть доречні.
Роздільна спліт система
Далі в нашому списку йдуть спліт системи, розділені мінімум на два блоки – внутрішній і зовнішній. Монтуються вони окремо, після чого з’єднуються трасою з мідних трубок і заповнюються фреоном. Величезний естетичний плюс рішення в тому, що в приміщенні ви спостерігаєте тільки красивий і компактний внутрішній блок з підсвічуванням. Всі гучні модулі виносяться за межі приміщення, що дозволяє цим приладам працювати практично безшумно.
Вид внутрішнього блоку може суттєво відрізнятися від моделі до моделі – не схожі розміри, форми, кольору. Такий підхід дозволив перетворити цей прилад в частину інтер’єру приміщення.
У спліт систем існує така опція, коли до одного зовнішнього блоку, можна підключати одночасно декілька внутрішніх. Це дозволяє використовувати одну систему для якісного охолодження всіх приміщень великих квартир – дуже зручно і практично. Причому всі внутрішні блоки будуть управлятися незалежно, зі свого пульта управління.
Цікаво знати! Коштують такі системи дуже дорого, але якщо зіставити їх вартість з вартістю трьох окремих кондиціонерів, то різниця виходить і не така велика, при тому, що ви не захаращувати фасад поруч некрасивих і великих зовнішніх блоків.
Різновиди внутрішніх блоків для сплати систем
Внутрішні блоки спліт систем мають такі різновиди.
Касетні – встановлюють їх в підвісні стелі різних типів – натяжні, касетні, гіпсокартонні та інші. Величезним плюсом конструкції є те, що вона візуально не займає багато місця і може направляти охолоджене повітря відразу в чотирьох напрямках. Розмір виробу стандартизований під осередки касетних стель – 60 * 60 см. Виглядають вони привабливо, особливо в сучасних інтер’єрах. Використовувати їх можна і в квартирах, але тільки якщо ви готові втратити близько 30 см від висоти приміщення, що допустимо далеко не завжди. З цієї причини їх встановлюють переважно в приватних будинках і громадських місцях.
Підлогово-стельові блоки славляться своєю універсальністю. Нагадують вони зовні сучасний радіатор і можуть бути встановлені як під стелею, так і на стіні. Так що для квартири таке рішення буде вельми вдалим – можна брати, якщо підвернувся відповідний варіант.
Блок колонного типу. В квартирах такі кондиціонери побачиш нечасто, так само як і канальні, фото яких представимо нижче, однак не згадати ми їх не могли. Перший варіант встановлюється у великих приміщеннях і зовні схожий на невеликий холодильник.
Другий кріпиться приховано в коробах різної конфігурації, він потребує прокладання повітропроводів, які також займають багато місця, проте по ним можна окремо подавати охолоджене повітря в різні приміщення, або просто рівномірно розподілити його в межах одного.
Обидва варіанти призначені для охолодження великих приміщень, тому мають велику потужність. І якщо колонний використовуватися буде тільки в якомусь торговому залі, то канальний може знайти місце у великому приватному будинку.
Переваги і недоліки спліт систем
Тепер давайте виведемо загальні плюси і мінуси спліт систем. Переваги наступні.
- Великий вибір рішень.
- Можливість роздільного управління приладами з різних приміщень.
- Висока продуктивність.
- Низький шум під час роботи.
- Компактність.
Недоліки у таких систем також є.
- Висока складність монтажу і заправки системи фреоном, що вимагає досвіду і спеціалізованого інструменту.
- Складність прокладки траси по відкритих поверхнях – часто це виглядає дуже неохайно, що з боку приміщення, що з вулиці.
- Стаціонарне розташування – хоча цей мінус є несуттєвим.
- Доступ до обладнання з вулиці – проблема перших поверхів, де техніка може постраждати від рук хуліганів.
Погодьтеся, плюси перекривають всі мінуси, так що при виборі кліматичної техніки до себе в квартиру, дивіться саме на спліт системи. З цим розібралися, йдемо далі.
Вибір моделі по потужності
Дуже важливо, щоб спліт система справлялася з охолодженням приміщення. Всі агрегати мають певну потужність, якої вистачає на ефективну роботу тільки з певним обсягом повітря і кількістю тепла в кімнаті. На підбір впливають і інші параметри, але поки ми в нетрі лізти не будемо.
Що буде, якщо потужності кондиціонера буде недостатньо для площі кімнати, в якій він встановлений.
- В першу чергу, це призведе до того, що прилад буде постійно працювати на межі своїх сил, що призведе до його прискореного зносу, поломок і дорогого ремонту.
- Постійна робота – це регулярно високий витрата електроенергії.
- Система буде неефективною, ви не зможете відчути очікувану прохолоду, хіба що тільки, стоячи безпосередньо під струменем повітря, але цього мало.
Якщо потужність буде надлишкова, то ви банально переплатите при покупці системи ні за що. Також під час роботи в приміщенні буде некомфортно перебувати.
Розрахунок потужності не так вже й складний, але в ньому буде враховуватися безліч факторів, про які ви і не підозрюєте. Наприклад, кількість сонячного світла, що проникає в приміщення, або різниця температур на вулиці і всередині кімнати, одержувана за рахунок рівня теплопровідності матеріалу стін і вікон, або кількість працюючих електроприладів в приміщенні, або максимальну кількість одночасно знаходяться всередині людей, які також є джерелами тепла.
У нас на сайті є стаття, яка детально розповідає про всі ці тонкощі і точних методах розрахунку – почитайте . Також ми запропонуємо вам до перегляду відео, в якому ця тема буде також висвітлена. Єдино, що ми обговоримо в цій статті – це вплив, який чинить приплив повітря з вулиці під час роботи спліт системи.
- Деякі користувачі в спробі максимально швидко охолодити приміщення включають кондиціонер і одночасно відкривають вікна. Робити так не варто, так як ви, фактично, починаєте охолоджувати вулицю – прохолодне повітря буде постійно змішуватися з теплим, що надходять ззовні, і в результаті кондиціонер буде працювати в такому ж режимі, як якщо б ви неправильно співвіднесли його потужність з об’ємом кімнат.
- Однак як бути, якщо повітря в квартирі здається несвіжим? Ви можете організувати провітрювання, злегка відкривши вікно, але при цьому переконаєтеся, щоб у приміщенні не було протягу – закрийте двері, і нехай все охолоджується рівномірно. Як тільки освіжіть кімнату, можете прикрити вікно і в повній мірі насолодитися прохолодою.
- Якщо ви думаєте, що вам так доведеться часто надходити, обов’язково візьміть кондиціонер з запасом по потужності – енергії ви будете витрачати більше, але тут вже треба шукати компроміс з комфортом.
Калькулятор розрахунку потужності кондиціонера по площі приміщення
Перейти до розрахунків
Як орієнтуватися в маркуванні кондиціонерів
Нас зараз не цікавить значення кожної букви в назві моделі. Ми хочемо навчити вас підбирати прилад потрібної потужності по найпростішому методу. Справа в тому, що виробники вже зробили розрахунок за середніми даними потужності по площі приміщення. Дані ці знаходяться саме в маркуванні виробів.
Прийшовши в магазин, ви почуєте від консультантів щось типу цього – вам вистачить в таку кімнату і п’ятірки, або – ні, сімки вам буде замало. Що означають ці цифри? Це і є та сама горезвісна потужність, зазначена в маркуванні. Цифри можна порівняти з такими площами приміщень:
- 7 – береться в кімнати від 18 до 20 квадратів;
- 9 – кімнати до 26 квадратів;
- 12 – 35 метрів квадратних.
Кожній цифрі відповідає конкретне значення потужності у ватах, але суті, це особливої ролі для обивателя не має, просто запам’ятайте ці співвідношення.
Інверторні кондиціонери
Окремим класом кліматичної техніки є інверторні спліт системи. Усередині них встановлено особливий двигун з функцією управління, що дозволяє йому регулювати потужність компресора. Якщо звичайні кондиціонери постійно працюють з однаковою інтенсивністю, то ці можуть при досягненні заданого температурного порога знизити обороти і просто підтримувати температуру. Це дозволяє ефективно і швидко кондиционировать приміщення і в той же час економити електричну енергію.