Для реалізації ідеї з будівництва заміського будинку або котеджу необхідна наявність земельної ділянки та проекту. Він розробляється для отримання чіткої схеми майбутньої будівлі з його плануванням, габаритами і іншими характеристиками. Проект приватного будинку є прямим керівництвом до дії і допомагає контролювати процес будівництва.
Перед, тим як почати будівельні роботи, забудовник зобов’язаний скласти і затвердити всю технічну документацію. У перелік необхідних паперів включена кошторис, виконавча документація та сам проект. Зміст всіх документів регламентує обсяг робіт, терміни реалізації, послідовність і вимоги до будівництва.
Для чого потрібна проектна документація?
Проектування – невід’ємна частина будівельного процесу і включає в себе два етапи: складання робочої документації (тексту і графіки), а також безпосереднє створення проекту.
Фахівці досконально і відповідально підходять до вирішення цього завдання, так як на підставі проектної документації видається дозвіл по запуску будівельних робіт. У свою чергу, уповноважені органи оцінюють відповідність проекту плану земельної ділянки і видають відповідне підтвердження.
Після будівництва будинку за узгодженим проектом, уповноважені муніципальні органи оцінюють результат, перевіряють його на відповідність проектної документації, і видають дозвіл на введення в експлуатацію.
Проектно-кошторисна документація необхідна не тільки при будівництві заміського котеджу з нуля, але і при його реконструкції або перепланування. Отже, пакет проектної документації необхідний для:
- виконання вимог чинного законодавства;
- складання кошторису і планування бюджету;
- в якості інструкції для підрядників, які будуть реалізувати проект.
Повний пакет може включати в себе десятки листів, зазвичай, виглядає наступним чином:
Розробку проектної та технічної документації приватних будинків виконують фахівці, які володіють компетенцією в даній галузі. Вони повинні мати відповідні дозволи та ліцензії. Це обумовлено необхідністю адаптувати будь-який проект під суворі рамки і правила будівельних, інженерно-конструкторських і планувальних норм.
До кого звернутися за складанням проектно-кошторисної документації?
Приватна особа, яка отримала в розпорядження земельну ділянку під індивідуальне житлове будівництво, може замовити послуги спорудження будинку під ключ. У них часто вже включена розробка проекту та введення побудованого котеджу в експлуатацію.
Якщо ви шукаєте підрядника, який візьметься за планування будинку вашої мрії, зверніть увагу на:
- проектні компанії, що мають ліцензію на проектування будівель і споруд;
- забудовників, які надають цю послугу в рамках комплексу робіт з будівництва будинків;
- інженерів з відповідним досвідом роботи (якщо обсяг погоджень і пакет документів не надто великий).
Щоб ознайомитися з типовим проектом на будинок, можете знайти зразки документів з основними розділами та описовою частиною. Якщо об’єкт складний в реалізації, то краще звернутися за допомогою до профільної проектну організацію і вказати всі свої побажання.
В цьому випадку, фахівець, який становить план майбутнього будинку, буде відповідати за якість, достовірність і відповідність всім технічним параметрам. Крім того, компанія виконає не тільки будівельно-технічну частину, але також складе кошторис витрат на всі роботи.
Зміст проектної та технічної документації
Щоб приступити до створення проекту приватного будинку, замовнику потрібно надати проектувальнику план земельної ділянки з проведеними роботами по його межеванию (установлення меж). Габарити будівлі, його розташування та інші технічні характеристики будуть залежати безпосередньо від цих даних.
Склад проектної документації для будівництва заміського будинку встановлюється законодавством. Знайти відповідні норми можна в Містобудівний кодекс.
Так, законодавством чітко регламентовано, що проект повинен складатися з 12 розділів, в яких є не тільки текстова, але і графічна інформація. Основні розділи документації включають такі пункти:
- пояснювальна записка (вступна частина);
- генплан зі схемою планування ділянки і розташованими поруч об’єктами;
- планування будівель, розрізи, фасади і повний список планованих архітектурних рішень;
- конструктивні і об’ємно-планувальні рішення;
- технологічні рішення;
- мережі забезпечення та інженерна інфраструктура;
- організація будівельного виробництва;
- заходи з охорони навколишнього середовища;
- заходи з утеплення та забезпечення енергоефективності будівлі;
- інформація про зносяться об’єктах, якщо вони знаходяться на будівельному майданчику;
- пакет документів, а також кошторис.
Склад проектної документації залежить також від специфіки об’єкта. Спеціаліст, при розробці документа, запросить необхідні дані. В описовій частині проекту повинні бути присутніми:
- графічні схеми;
- таблиці;
- креслення і наочні схеми.
На підставі проекту, замовник і забудовник повинні отримати повне уявлення про конструкцію споруджуваного будинку.
Критерії правильно складеної проектної документації
У проектній і технічної документації інформація повинна бути представлена чітко і повно. Для обґрунтування технічних і будівельних рішень, повинні бути присутніми посилання на регламентують дії, нормативно-правові акти (постанови, закони і т.д.). Всі технічні рішення по проекту майбутнього будинку також підкріплюються фінансовими розрахунками. Найбільші етапи вимагають детального прописування усіх процесів.
Перед складанням технічної документації на земельну ділянку необхідно провести інженерні вишукування. Вони дають уявлення про рельєф, природні особливості, специфіку ділянки, планування і розташування об’єктів.
Відносно самої споруди, якщо це котедж, має бути присутня тривимірна (3D) візуалізація кожного поверху і будівлі в цілому і в розрізах, включаючи покрівлю та фундамент. Проектно-кошторисна документація повинна давати повне уявлення про структуру та етапах будівництва будівлі – від самого початку до облицювання фасаду.
Етапи розробки технічної документації
Послідовність розробки проектних документів для будівництва котеджу включає три етапи:
- Проектування ескізів – створення дизайну, на основі ескізів зовнішньої і внутрішньої обробки будівлі. Візуалізація проводиться в зручному для замовника форматі. Зміни в ескізи можуть вноситися до повного узгодження всіх нюансів;
- Технічне проектування – включає фінансове обґрунтування і технічний опис об’єкта;
- Робоче проектування.
Робочий проект заміського будинку розробляється з метою оптимізації витрат із закупівлі основних будівельних матеріалів, планування і контролю за виконанням будівельних робіт. На практиці зазначені в документації витрати можуть мати погрішності на 10-15%.
Варіанти розробки проектної та кошторисної документації
Крім індивідуальної розробки проекту, замовник може купити готовий проект будинку або замовити доопрацювання існуючого. У кожному з цих способів є свої нюанси.
Для реалізації готового проекту необхідно встановити відповідний фундамент і провести геодезичні роботи, що вказують на специфіку земельної ділянки.
Якщо у замовника немає особливих переваг щодо проекту будинку, можна скористатися типовим проектом. При необхідності, його можна вдосконалити і доопрацювати (в команді з хорошим дизайнером і інженером). Вартість послуг з проектування з нуля розраховується залежно від площі будівлі.
Важливим аспектом в технічній документації є точність. Тому що всі розрахунки, наведені в документі, будуть використовуватися підрядником для реалізації проекту на практиці.
Терміни та вартість робіт з розробки документації
Терміни розробки проекту будівництва заміського будинку залежать від його масштабності і умов, які обговорюються індивідуально з клієнтом.
Перш ніж приступити до розробки проекту, підрядник укладає офіційний договір із замовником. У цьому договорі прописуються терміни, порядок оплати і вартість послуг. Більшість компаній працюють по частковій передоплаті.
Наявність проектної документації є обов’язковим для будь-якого виду будівництва. Вартість проекту залежить від:
- місця розташування об’єкта;
- специфіки земельної ділянки;
- габаритів будівлі;
- обсягу технічного завдання.
Крім планування будівлі, інженери також можуть розробити проект з благоустрою земельної ділянки.
Щоб мінімізувати дії і витрати, при зведенні приватного заміського будинку, краще замовляти будівництво під ключ в профільній компанії. Якщо ви вже вибрали підрядника, то пам’ятайте, що від якості проектної документації залежить не тільки безпеку об’єкта, але і подальший успішний введення будівлі в експлуатацію. А теоретична частина проекту є основою для підрядників і візуальним відображенням вашого майбутнього будинку.
Щоб дізнатися більш детальну інформацію про специфіку складання проекту, рекомендується звернутися до профільних компанії.